Skočiť na obsah

Top Partneri: Clip in vlasy

Fotografia
- - - - -

Ako sa naučiť programovať

• Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 8 príspevkov

#1 Strasidlo

Strasidlo

Cadett

• Members
  • Pip
  • 34 príspevkov
  • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 20. júl 2009 - 11:45:21

Zdravím, no chcem sa spýtať, ako by ste mi odporúčali naučiť sa programovať. Myslím hlavne vytváranie webu, teda jazyky HTML, PHP, CSS a niektoré iné. Ovládam HTML celkom dobre, CSS tiež celkom dobre a PHP tak na 4 (podľa škoslkých známok, takže nedostatočne :lol:). Poraďte mi, ako sa v tom zlepšiť. :)
  • 0

#2 Darkman

Darkman

Winzárten

• FS Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 404 príspevkov
  • 9 tém

Príspevok bol napísaný: 20. júl 2009 - 12:02:12

Zakladom je cvicit, cvicit, cvicit. Chces sa zlepsit v php? Tak rob v php. Nainstalujj si apache, alebo iny web server na svoj pocitac a zacni si pre seba tvorit webove stranky.
Na zacitaok si otvor nejaky jednoduchy tutorial a skusaj to co sa vnom pise na svojich strankach. Postupne nabaluj zlozitejsiu funkcionalitu. Mal by si prist do stadia, kedy intuitivne budes spajat to co uz vies do zlozitejsich celkov, bez pouzitia tutorialov. Potom je to uz len o vytvarani si problemov a hladani ich rieseni..vseliake tutorialy ta mozu naucit len principy a filozofie jazyka, jeho plne schopnosti uz ale clovek musi objavit sam, cvicenim.
  • 1

#3 Axel

Axel

Commodore

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 531 príspevkov
  • 1 061 tém

Príspevok bol napísaný: 20. júl 2009 - 20:54:20

S PHP by som to neskúšal pokým neviem HTML. HTML je pomerne jednoduché, ale tiež sa treba tomu venovať a veľa cvičiť. Keď zvládneš HTML potom začni s PHP.
  • 0

#4 Vilma Flinstonova

Vilma Flinstonova

Teta z praveku

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3 672 príspevkov
  • 22 tém

Príspevok bol napísaný: 4. december 2011 - 15:22:21

kedysi dávno v treťohorách som vedela programovať vo Fortrane...je možné reálne, aby som sa naučila behom pár mesiacov programovať v niečom súčasnom? v čom? Ide o tvorbu algoritmov, vraj na stochastické mat. modely. Dá sa to naučiť aj ako samouk, alebo budem potrebovať aspoň na začiatku niekoho, kto by mi pomohol vpraviť sa do toho?
Asi si budete všetci myslieť, že som úplný debo alebo aspoň padnutá na hlavu...no, veď aj pred 10 rokmi som začínala s niečím, o čom som šajnu nemala...môžem si trúfnuť zasa niečo nové, ešte k tomu takéto čosi? Vôľa mi nechýba, ale je to reálne?
  • 0

#5 Vilma Flinstonova

Vilma Flinstonova

Teta z praveku

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3 672 príspevkov
  • 22 tém

Príspevok bol napísaný: 17. január 2012 - 22:38:55

no tak sa uz 2 tyzdne mordujem s pokusmi. Dokážem urobiť celkom jednoduché programy, ktoré tam už existujú - len som si chcela overiť, či ten môj program dá rovnaké výsledky ako tá zabudovaná funkcia. A zvládla som zopár celkom pekných vecí s GUI, aj grafy, ale aj jednoduchú kalkulačku či menič jednotiek dlžky, teploty a podobne, to bolo celkom zábavné. Ale potom prišli zlé časy...
Keď sa pokúšam o takých predchodcov toho, čo vlastne by som mala rpbiť, keď akože budem v tom "doma", tak - aj ked viem, že princiíp je správny a tak nejak by to malo byť - ale nefunguje to. potom dojde ten chlapík, čo ma má na krku, ked už som dostatočne podusená vo vlastnej šťave - urobí tam nejaké apostrofy alebo pridá ešte nejaký príkaz, o akom ja nemám ani potuchy, že existuje, lebo som netušila, že napríklad treba nejakú konverziu dát z typu takého do onakého. a zrazu to beží. Lenže huuups, aby to nebolo talé jednoduché, keď potom doma urobím to isté, tak to nejde. Bud mi to nechce načítať, alebo to načíta nejako inakšie, skrátka furt voľačo. Ten matlab asi je živý a vie, že sa ho furt bojím, a tak ma neposlúcha. nezdá sa mi, že sa dá naučiť za 3 mesiace dobre programovať v tom. Najväčšiu paseku mi robia dáta načítané z excelu. nasozaj netuším, prečo sa mi načíta každý stlpec na zvlášť list, ale ten taký list, kde sú všetky stlpce, tam akosi chýba. Tiež ma štve, že dakedy sa mi to ani nenačíta, vraj to nemôže ten súbor nájsť. Nuž som si v help našla ešte iný spôsob načítania, a práve tak sa mi to načítava bez toho listu s komplet dátami. A zas som v trúbe. A na takýchto koňacinách stojím.
Aj dnes - urobila som, čo mi dal za úlohu, keďže tam dnes nebol, som mu to poslala, ale akože ionak,s tým, že to nefunguje a ja nemám zdania, prečo, a chlapík tam do jedného môjho príkazu pridal čosi (nebudem tu vypisovať, čo) a vraj mu to funguje, takže asi som nevymyslela úplnú somarinu. A tak po radosti, že hurá, konečne, som si aj ja vpísala to, čo mi poslal, že tam chýbalo, ale mne to veru nefungovalo ani s tým jeho dodatkom. Tak naozaj ten matlab asi žije a povedal si, že mi bude trucovať, alebo kieho vreda. Doma som sa s tým ešte jedovala, urobila som to ešte jednoduchšie a myslím, že zasa v princípe dobre, ale furt tomu dačo chýba. Alebo je tam naviac. To naozaj netuším. zatiaľ. A nakkrajkšie je, že tamojším jazykom je anglina, teda z toho, čo mi hovoria, väčšinu rozumiem, ale práve ten, čo ma má na krku, rozpráva s nejakým nárečím alebo čo, a hrozne rýchlo, tak práve u neho sa musím sústrediť, aby som rozumela, čo vôbec hovorí...
takže ešte aj doma študujem jak blázon :reading: a už som z toho :bezradny:, pripadám si chvíľami jak :krava:, že som sa vôbec na to dala, a asi sa pôjdem :flush:...
keby mi na to dal pol roka času, ako to vravel pri našom prvom stretnutí, tak by som nebola v strese a verila by som, že to pôjde, ale 3 mesiace sa mi zdajú málo.
  • 0

#6 D'Ady

D'Ady

pozemský drak

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 418 príspevkov
  • 10 tém

Príspevok bol napísaný: 18. január 2012 - 08:44:56

si skvela, ze si sa na to dala, ze s tym bojujes a ze ta to bavi :agree:
to, ze nieco nefunguje, je normalne
este normalnejsie je, ze nieco nefunguje, ked to chces vydolovat z Excelu :zubiska:
  • 0

#7 Vilma Flinstonova

Vilma Flinstonova

Teta z praveku

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3 672 príspevkov
  • 22 tém

Príspevok bol napísaný: 21. január 2012 - 20:11:31

ale ono sa to tam načíta a dokonca tie súbory aj majú excelovskú príponu...na to, čo som písala, že ...netuším, prečo sa mi načíta každý stlpec na zvlášť list, ale ten taký list, kde sú všetky stlpce, tam akosi chýba, sa mi zdá, že aspoň v robote si po troche námahy už poradím, ale doma mi to akosi nejde, možno aj preto, že matlab neberie dlžne, mäkčene a pod., a dá sa to nakopírovaním "cesty" - a ja mám v mojom PC aj dĺžne a všetko, a tak možno matlab to nechce zobrať práve pre to....včera som s kolegovou pomocou robila zaujímavé veci, uvidím, ako mi to pôjde v pondelok...ale keď sa to naučím, ak teda to stihnem do konca marca, tak ma to určite bude baviť, aj spracovanie medicínskych dát ma bavilo najviac z celej vedeckej práce. Takže robím drobné pokroky, ale furt sa tam zastavím na nejakej hovadine, nad ktorou bubákujem pol dňa, a aj už občas viem, čo treba opraviť a čo tam chcem dostať, len ešte prísť na to, ako, a dôležitý je tam typ dát, takže tam musím pracovať s konverziou dát, a kopou ďalších informácií, bez ktorých sa neobídem, a v ktorých mám zatiaľ - dúfam, že len zatiaľ - medzery...
  • 0

#8 Vilma Flinstonova

Vilma Flinstonova

Teta z praveku

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3 672 príspevkov
  • 22 tém

Príspevok bol napísaný: 5. február 2012 - 21:19:12

hmm...tak sa mi podarilo vyrobiť samej bez pomoci kolegov zopár programov, dokonca po celodennej námahe som našla nielen kde, ale hlavne čo nie je dobre, a opravila, čo bolo treba. Vytešovala som sa jak male decko, keď mi to robilo, čo som chcela, aby to robilo. :yes_yes: :yahoo: Som zvedavá, aká sprcha príde zajtra, :flush: lebo hore už som bola minulý týždeň, tak zákonite by teraz zasa mal prísť pád. :bezradny: :neviem:.
jednému kolegovi som zatiaľ vždy rozumela, keď mi zadával úlohu a vysvetľoval, čo po mne chce, tomu druhému som musela povedať, nech hovorí pomaly, lebo má takú zvláštnu výslovnosť a furt si na to nejak neviem zvyknúť. Alebo moja palica odmieta toľko nových informácií, tušiac, že jej hrozí, že by mi preskočilo?

Minule som písala, že kolega mi spojazdnil nejaký môj výtvor.
No a mne sa podarilo urobiť jednu celkom peknú vec, čo mi robila moooc pekné veci dľa môjho priania a želania vyjadreného klikom na príslušný "gombík" na obrázku, a to mi onen kolega zasa čosi do toho pridal a čosi vymazal, a už to nefinguje. len čo budem mať na to čas, skúsim zistiť, čo mi to tam porobil a dať to do pôvodného stavu, aby mi to fungovalo, ale dosť ma to hnevá, lebo to bolo moje prvé samostatné dielko bez pomoci, ktoré aj fungovalo...
  • 0

#9 Axel

Axel

Commodore

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 531 príspevkov
  • 1 061 tém

Príspevok bol napísaný: 7. jún 2017 - 21:14:31

Ja som si z jedného webu stiahol manuál k MariaDB a začal som študovať, skúšať a testovať. Mám databázu eshopu s asi 7500 položkami a potreboval som z nej vytiahnuť údaje z troch tabuliek. Boli to hodiny testovania, jednu vec som si musel nechať poradiť (aj keď to bola vlastne banalita), inak bolo treba aj čo-to pogúgliť, ale nakoniec sa podarilo. Potom som vytvoril HTML stránku, pomocou Bootstrap vytvoril vyskakovacie menu a spravil nejaký dizajn.

Výsledkom je stránka na ktorej si z menu vyberiem, ktorú kategóriu z eshopu si chcem nechať vygenerovať (môžem si nechať vygenerovať aj všetky produkty, ale to je trochu zbytočné). Vyberiem si konkrétnu kategóriu a zobrazí sa mi ID produktu, názov, obrázok (toto boli trochu galeje, ale prišiel som na to sám ako ho vytiahnuť z databázy), meta popis, kľúčové slová, číslo modelu a cenu.

Praktické je to z toho dôvodu, že keď administrátor eshopu potrebuje rýchlo skontrolovať tieto údaje, v administrácii to znamená veľa preklikávania, čo výrazne predlžuje čas kontroly. Takto na stránke to má zobrazené všetko na jednom mieste a môže rad za radom kontrolovať produkty, či údaje k produktom sú správne. Ešte neskôr skúsim to spraviť tak, aby tieto údaje som mohol aktualizovať priamo z týchto stránok, ale to bude komplexnejší problém. Ale v každom prípade som so sebou spokojný, predvčerom som ešte ani netušil do čoho sa púšťam.

• 1

0 člen(ov) číta túto tému

0 členov, 0 návštevníkov