Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

alamova pasca? III.

Napísal: alamo , 27 June 2018 · 1863 Zobrazení

gravitácia

V čom vlastne, tá "alamova pasca" spočíva?
Predstavil som si, aké by to bolo nachádzať sa v interiéry do seba uzatvoreného expandujú priestoru - "vesmíru". "Uvidel som" tam čosi ako "optický klam". Čím ďalej od seba sa v takom priestore - "vesmíre" pozrieme (pričom by malo platiť, že aj v ňom je rýchlosť svetla limitnou rýchlosťou), tak tým vzdialenejšiu minulosť pozorujeme. To je v podstate normálna vec.. "Každý ďalekohľad je aj časohľad, ktorým pozorujeme minulosť"..
Je tam ale jedna drobná odlišnosť. V do seba uzavretom expandujúcom priestore sa dívame do doby, keď mal ten priestor "menší polomer" a teda bol aj "viac zakrivený". A keďže sa dívame do "viac zakriveného" priestoru, mal by vznikať efekt podobný ako keď sa pozeráme do "gravitačnej jamy", budeme vidieť že "hodinky" sa tam pohybujú pomalšie ako tie ktoré máme pri sebe.. Čas "tam ďalej" od nás "beží pomalšie".
..
Položme si teraz otázku, čo by ten pozorovateľ v do seba uzavretom expandujúcom priestore "videl", ak by zabudol na to že v minulosti sa "hodinky točili pomalšie"?
Podľa mňa by "videl", určité "fatamorgány".
Napríklad díval by sa na vzdialené galaxie, a tie by sa točili pomalšie ako jeho vlastná "dnes, tu, teraz". Za predpokladu že jedna otočka okolo vlastnej osi trvá rovnaký čas ako "dnes". Musel by predpokladať že v tej galaxii pozoruje ohromné množstvo tajomnej "temnej hmoty" ktorá interaguje iba gravitačne, ovplyvňuje rotáciu vzdialenej galaxie. Ale nech by sa tú tajomnú "temnú hmotu" snažil zachytiť ako chcel, nikdy by z nej nepolapil ani jedinú časticu.
Ak by meral ako prebieha expanzia vesmíru v čase, a zase by zabudol na to že v minulosti sa "hodinky točili pomalšie", tak by "Uvidel" ako sa rýchlosť expanzie vesmíru zdanlivo zrýchľuje, a musel by to vysvetľovať pomocou tajomnej "temnej energie" ktorá pôsobí "antigravitačne", nedarilo by sa mu však pre ňu nájsť žiadne teoretické opodstatnenie ani vysvetlenie.

 

Otázka asi je, či som v tej "alamovej pasci" teraz iba sám? • 0Fotografia
electric blue
29. Sep 2018 22:08:31

no nie si, pretoze si dfc opisal model nasho univerza ak sa nemylim :)

  • 0

"Ale dobrá, dejme tomu že máme v Planckově éře problémy s plynutím času"

"ne, opravdu ne, jedna sekunda na začátku Vesmíru byla přesně jedna sekunda, žádné nekonečno. čistě z definice :-) Zpomalení času (v relativitě obecně) je vždycky vůči nějakému nelokálnímu pozorovateli, lokální vlastní čas běží vždy stejně."

To sú citácie reakcie na jeden môj príspevok kde som spochybňoval dĺžku existencie vesmíru a veľký tresk nelinearitou času. 

  • 0

http://www.osel.cz/1...ml?#tema_167272

Možno to bude niekoho zaujímať.

  • 0

No a terza co je zle a prečo:

- predstava ze ide cas pomalsie v minulosti ako teraz môže byť správna, no nevysvetli tým efekt tmavej hmoty, ani nevysvetli efekt tmavej energie

- pozorujeme gravitačné šošovkovanie a toto samotna predstava spomalenia casu v minulosti nedokaze vyriesit

- ak čas v minulosti ide pomalšie principialne je opacne tvrdenie, obeh okolo centier galaxii by mal ist pomalsie, meriame opak

- temnu energiu to nevysvetli uz vobec a nijak, pretože meriame, že vzdialene objekty cim dalej su od seba tým viac zrychlujú, samotne porovnávanie času nijakym sposobom principiálne nemožé od seba vzdalovat obejkty, rozpinat a este k tomu zrychlene.

 

Tu mas argumenty preco su tvoje predastavy zle, resp. nic ako tmavu a temnu energiu nevyriesili.

  • 0

Najnovšie komentáre

Hľadať v mojom Blogu

September 2019

N P U S Š P S
1234567
891011121314
15161718192021
22 23 2425262728
2930     

Kategórie

Najnovší návštevníci

 • Fotografia
  Proteus
  12. Jul 2019 - 14:16
 • Fotografia
  Tono
  29. Apr 2019 - 19:12
 • Fotografia
  robopol
  17. Feb 2019 - 09:58
 • Fotografia
  Vilma Flinstonova
  15. Dec 2018 - 22:40
 • Fotografia
  dokopy
  8. Nov 2018 - 07:08

užívateľ(ov) prezerá

členov, návštevníkov