Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

27.apríla – Z Chukungu do base campu (5087 m)

Napísal: miracle , 10 júl 2006 · 180 Zobrazení

Ráno, keď sme už boli pobalení a stačilo hodiť vrecia na jaky a vykročiť, dostal Hila jeden zo svojich geniálnych nápadov – a síce, že by sme mohli ísť do základneého tábora až zajtra. Časť nášho kolektívu tento návrh za až taký scestný nepovažovala (aklimatizácia...). Naše rebelanské jadro spolu s Petrom, ktorý mal na danú tému s Hilom nie zrovna spoločenskú konverzáciu, však dosiahlo, že sa jaky napokon naložili a pohli.
V Chukungu ostala Jarmila a Eva, ktorej bolo zle – dohonia nás zajtra.
Cesta do základného tábora trvá niekoľko hodín a je vcelku príjemná, i keď prašná, ako všetky cesty tu. Prach je vôbec všade – jemný a permanentne rozvirovaný všadeprítomným vetrom – človek sa ho tu za mesiac nadýcha viac než za pol roka vo veľkomeste. Niektorí nosiči i trekkeri (najmä japonskí) nosia dokonca na tvári masky alebo šatky.
Základný tábor je už dosť vysoko, je pomerne rozťahaný a stany máme hneď skraja. Okrem pár hodín ráno tu trvale duje vietor a víri odporný jemný prach, ktorý máme všade. Voda je dosť ďaleko a hlavne vysoko, záchody všade, varíme v „kuchyni“ ohraničenej kamennou stienkou proti vetru.
V stane som s Dášou a množstvo bagáže spôsobuje, že v inak priestrannom stane nemáme bohviekoľko miesta.
Cez deň je teplo, len keď je slnko a príliš nefúka, noci sú mesačné a mrazivé, čo oceníme najmä keď máme ráno vo fľašiach namiesto vody ľad. Len to šampanské akosi chýba...

  • 0človek - nelezec si zvyčajne prečíta v novinách či v časopise, že už zasa nejaká výprava kdesi vyliezla, ďaľšia skupina zdolala ďaľšiu horu, pozrie sa na zopár fotiek, prípadne pozrie v pohodlí doma v tv nejaký dokument ... niekto sa tam štverá, nieko má v oranžovom anoraku zasrienené fúzy ... zrazu týmto denníkom veci dostávajú reálnejší rozmer ... koho z bežných čitateľov kedy napadlo, aké zdravotné problémy spôsobujú výšky, ... nezvyklá strava a voda - na to je dnes bežný turista zvyknutý ... ale hnačky, zimnice, riedky vzduch, nadmorská výška, prach, ... a hádky so šerpami ? počuť a čítať to od niekoho, kto to vyskúšal na vlastnej koži, ešte keď to navyše bola partia žien, ktoré chceli vyskúšať svoje "hranice" ... už teraz mi je z toho "zima" :-) ... klobúk dolu ...
    • 0

Najnovšie komentáre