Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

28.apríla – Do výškového tábora

Napísal: miracle , 10 júl 2006 · 137 Zobrazení

Tábor, ktorý máme po dohode spoločný s Petrovou výpravou, je vo výške asi 5280 metrov - na skalnom výčnelku sme tu postavili jeden väčší stan, kde si každý nechal, čo uznal za vhodné. Nechystám sa na vrchol, tak som vyniesla nejaký materiál Táni a Dáši. Chalani potom popoludní idú ďalej a vybudujú ďalší vyšší tábor, kde väčšina z nich vrátane našej Zuzany i prespí. My ostatní zostupujeme do base campu a môžem zodpovedne vyhlásiť, že mi to stačilo. Po návrate snáď hodinu sedíme s Dinou a Táňou v „kuchyni“ a hľadíme do blba, kým sa niektorá odhodlá uvariť čaj.
Tento problém s výkonnosťou je v takýchto výškach bežný. Banálne činnosti trvajú človeku dvoj- až trojnásobok času, nevraviac o nechuti k nim a únave z nich. Týka sa to všetkého, počnúc tempom výstupu a končiac napríklad obúvaním. Z bežného prezutia je človek zadýchaný ako starý kardiak a prezlečenie v stane je priam heroický výkon, na ktorý sa človek duševne chystá tak dlho, ako ho potom robi...

Dnes v noci sa plánuje výstup. Petr v hornom tábore je v rádiovom spojení s nami
a navrhuje odísť zdola už o 22:00, lebo vraj hore je ľad, ktorý sa doobeda topí, čo môže byť nebezpečné. Je to pekná pecka pre unavených ľudí, ktorí sa poobede vrátili z vynášky a prakticky nespali. Nastáva čulá rádiová komunikácia a rozhodovanie. Neľahké. Akcieschopná časť Petrovej skupiny sa rozhoduje vyraziť. Po dlhšom váhaní sa k nim pridáva Dina. Má môj obdiv, až doteraz makala ako kôň, dnes popoludní bola dosť unavená a takmer nespala. Štyria ľudia vyrážajú z tábora o 22:30 do mrazivej mesačnej noci. Čaká ich vyše 1000-metrové prevýšenie v kombinovanom teréne (ľad a skala). Neviem si predstaviť, že by som sa mala k nim pridať. Tí hore majú predsa len lepšiu pozíciu.
Hlavná časť našej ženskej skupiny vyráža asi o 2:30 v noci. V tábore od nás ostáva Maja (ktorá na výstup objektívne nemá), Vanda (ktorá sa vyčerpala ako jediná z nás vynáškou až do druhého výškového tábora) a ja (nechcem to pokúšať v tejto výške, mám primálo skúseností s lezením v ľade i s výškou, následky pomerne nedávneho úrazu, navyše moja úloha vo výprave je iná).

  • 0Najnovšie komentáre