Skočiť na obsah


Fotografia
* * * - - 1 hlasov

Ako znížiť spotrebu vody?

Napísal: majsterN , 24 April 2015 · 3085 Zobrazení

cerpadlo spotreba vody zavlazovanie zahrada studna
Aj vás zaleje horúčava, keď dostanete účet za spotrebu vody? Pritom je možné významne ušetriť. Napríklad pri zavlažovaní záhrady možno šikovne využiť prírodné zdroje vody – vybudovať novú, alebo obnoviť starú studňu, prípadne zaobstarať si nádrž na zachytávanie dažďovej vody. Využívať sa dá podľa okolností a so súhlasom majiteľa taktiež blízky vodný tok alebo rybník.

8 otázok pre správny výber
"V každom prípade budete potrebovať čerpadlo. A na jeho správnom výbere veľmi záleží," upozorňuje Michal Makalouš z Mountfieldu, ktorý sa popri záhradnej technike a bazénoch špecializuje taktiež na zavlažovacie systémy a čerpadlá. Pri voľbe správneho čerpadla by sme si podľa Makalouša mali najprv odpovedať na nasledujúce otázky:
 • Akú vodu chcem čerpať a na akú konkrétnu činnosť budem čerpadlo používať?
 • Odkiaľ budem čerpať vodu, do akej výšky a vzdialenosti?
 • Aký tlak vody teda musím mať?
 • Koľko vody budem používať naraz?
 • Ako často budem čerpadlo využívať?
 • Je v blízkosti zdroja vody elektrický prúd?
 • Aký mám zdroj vody (prírodná nádrž, šachta, sud, typ studne)?

Pokiaľ už máte jasno, mala by byť voľba správneho typu čerpadla ľahšia. Aj napriek tomu sa oplatí konzultovať konkrétny výber s odborníkmi.
Aby záhrada nežíznila
Na polievanie záhonov a zavlažovanie trávnikov sa najlepšie hodia povrchové alebo čerpadlá s elektrickým motorom.

Pokiaľ nie je k dispozícii elektrický prúd, možno siahnuť po povrchovom čerpadle s benzínovým motorom. Benzínové čerpadlá majú veľmi výkonné motory, a preto sa používajú k dopravovaniu veľkého množstva vody aj do značných výšok. Preto sa používajú aj v poľnohospodárstve alebo v stavebníctve.

äčšina z nás bežných používateľov však siahne po elektrickej verzii. Pohonné elektrické čerpadlá sú vhodné k prečerpávaniu a vyčerpávaniu čistej a úžitkovej vody napríklad z bazénov alebo užších šácht.

"Tieto zariadenia sú prenosné a zvládnu nielen kropenie pištoľou, ale "utiahnu" aj väčšie zavlažovacie systémy s viacerými postrekovačmi," podotýka Michal Makalouš. Pokiaľ potrebujeme dopraviť vodu na väčšiu vzdialenosť a z väčšej hĺbky, je ideálne použiť tlakové ponorné čerpadlá.
Odčerpávame a prečerpávame
Veľmi často je čerpadlo potrebné na odčerpávanie a prečerpávanie vody. "Tu je hlavným kritériom výberu miera znečistenia prečerpanej kvapaliny," hovorí Makalouš. Pokiaľ chcete vyčerpať čistú alebo ľahko znečistenú vodu z bazéna, nádrže či zaplavenej pivnice, možno zvoliť zo širokej škály ponorných čerpadiel.

Sú uspôsobené na čerpanie veľkých objemov z malej hĺbky a nepotrebujú sacie hadice, pretože sa celé ponoria priamo do vody. Štandardnou výbavou týchto čerpadiel je plavákový spínač, ktorý stráži hladinu vody a zabraňuje chodu čerpadla nasucho.

Pokiaľ je potrebné čerpať vodu z väčších hĺbok a na väčšiu vzdialenosť, voľte ponorné tlakové čerpadlo.
Voda do domu
Ďalšou oblasťou, kde sa bez čerpadla nedá obísť, je zásobovanie domácou vodou. Súčasným trendom sú automatické domáce vodárne, ktoré môžu riešiť rozvod vody komplexne - teda nielen v dome, ale aj na záhrade. Pre použitie v menších rekreačných objektoch, ako sú chaty či chalupy, sú určené vodárne s nádržou 24 litrov. Pre rodinné domy odborníci odporúčajú vodárne s nádržou 50 litrov. Tieto vodárne sú väčšinou zostavené z nádoby, tlakového spínača a záhradného čerpadla


 • 0Najnovšie zápisy

Hľadať v mojom Blogu

September 2019

N P U S Š P S
1234567
891011121314
15161718192021
22 23 2425262728
2930     

užívateľ(ov) prezerá

členov, návštevníkov

Kategórie

Najnovší návštevníci

 • Fotografia
  dodotom68
  16. Mar 2017 - 14:24
 • Fotografia
  lopata555
  10. Dec 2016 - 21:22
 • Fotografia
  cucoriedkaokata
  30. Aug 2015 - 22:23
 • Fotografia
  Spartakus
  27. Jun 2015 - 16:16
 • Fotografia
  game
  4. May 2015 - 20:21