Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

Minimalizmus ako ideálna voľba pre chudobných

Napísal: Tomáš , 04 november 2018 · 1 541 Zobrazení

minimalizmus chudoba

Raz keď mi jedného dňa vyskočila hláška plateného antivírusového programu (ktorý tam ešte nechal predošlý majiteľ) na starom zdevastovanom notebooku za 20€ že skončila licencia a treba zaplatiť tak mi nezostávalo nič iné ako ho odinštalovať a pozrieť sa po nejakom gratis produkte. Pri odinštalácii sa ma pýtal zaškrtávací formulár na dôvod odinštalácii kde boli viacero bodov a jeden z nich bol "prechod na lacnejší/free produkt" samozrejme som ho označil a pokračoval v odinštalácii. Medzitým som sa aj zamyslel že chudobní musia večne zápasiť s týmito nedostatkami.
Nemôžu si dovoliť platený softvér ale musia hľadať lacnejšie alternatívy, nemôžu si zájsť do obchdu s elektronikou kúpiť si nejaký nový notebook s aktuálnym operačným systémom a hardvérom vyhovujúcim dnešným požiadavkám ale len v rubrike darujem/vymením, prípadne v bazáre/inzercii za symbolickú cenu. Proste iba blšákovým systémom nejakú starú haraburdu. Podobne je to aj s mobilom. Kým ostatný behajú so smartfónmi my chudobní si mžeme dovoliť zase len zastaralý smartfón s rovnakou probematikou ako pri počítačoch že majú zastaralý nepodporovaný operačný systém a tým pádom jeho smart funkcie nevyužijete. Vtedy je výhodnejšie kúpiť nejaký lacný ale nový mobil čo zvyknú byť v ponuke okolo 15€. Tým získame aspoň toľko že je čisto nový a baterka niečo vydrží. Oblečenie nosíme kým sa neroztrhá. A aj to kupujeme v predajniach ázijčanov či na trhoviskách v ich stánkoch. Prípadne nám niekto niečo občas podaruje alebo sa robievajú aj charitatívne zbierky.

 

Pointa celého je že ako to vnímame. Z akého uhla sa na to pozrieme. Je naozaj chudobný Európan na tom až tak zle? Veď vieme že na planéte máme miesta kde ľudia žijú v hrozných podmienkach. My si musíme vážiť že spíme v byte a nemusíme vonku mrznúť, že nám vodovodu tečie voda, máme toaletu, máme sa kde umyť/osprchovať, máme elektriku a práčku čo nám veľmi uľahčuje život oproti zlým/ešte horším podmienkam inde na zemi. Samozrejme Európan si zvykol na určitý štandard a preto jeho problémom sú: prečo nemám na lepší počítač, prečo mám len na práčku z bazáru, prečo mám len taký mobil že keď ho vytiahnem tak sa celý autobus smeje čo za vrak mám, prečo mám len starý hrdzavý bicykel atď. Ale dajme si otázku FUNGUJÚ? Áno fungujú! Starý bcykel za 15€ odvezie tak isto ako nejaký horský za 500€! Z mobilu za 15€ sa dá volať aj SMS napísať, dokonca aj budík používať (čo sú zakladné veci čo človek využije) tak isto ako na smartfóne za 200€. Tak potrebujeme vôbec tieto lepšie veci? Veď Európa ponúka výber! Keď nevieme dať za mobil 200 tak existuje alternatíva za 15! Keď nevieme dať za práčku 500 tak existuje spôsob ako si ju zaobstarať za 50! Oblečenie slúži na to aby sme nechodili nahý, takže nieje vôbec potrebné mať značkové nohavice za 80 keď poslúžia aj staré uťahané tepláky. Keď si na to dáte pozor môžete roky nosiť.

 

Tu sa ponúka šanca byť minimalistom a dôvod? Ľudia sa stále naháňajú za peniazmi ako ich mať viac, zoberú si 3 práce, alebo ťahajú nadčasy, len aby si mohli kúpiť novší typ počítača, mobilu, väčší televízor, ísť na zájazdy či výlety atď. Pritom sú ľudia čo 10 rokov nevyšli ani z mesta a žijú. Tým pádom tie blbosti typu zájazdy, výlety, turistka, sú zbytočnosti bez ktorých sa dá žiť. Ďalej je populárne chovateľstvo čo zase človeka obmedzuje starosťami typu kto mi vyvenčí psa kým som v práci, kto mi nakrmí rybyčky, potrebujem krmivo a zase len starosti. Samozrejme záleží aj na tom kde človek býva, v akých podmienkach lebo iné sú potreby niekde na lazoch či v dedinách kde treba pre každú blbosť/vybavovačku ísť do mesta riešiť. Tento článok je o možnostiach človeka bývajúceho v okresnom meste v bytovke.

 

To znamená že všetky úrady, lekárov, zamestnanie (prípadne stanicu z ktorej chodí), obchody, sa nachádzajú v meste a preto vlastne nepotrebuje ani vychádzať z mesta! Lebo na čo? Nieje dôvod. Jediná povinnosť je zaplatiť si poplatky spojené s bývaním ako energie a správne poplatky (odpad, dane, fond bytovky) a koniec! Nikto vás nenúti platit si internet, káblovú televíziu, chovať zvieratá atď. To už je len voľba a my chudobný ak chceme pokoj tak voľme nie. Keď sa tak ďalej zamyslím na čo mi je vôbec tento lacný počítač/smartfón a internet? Čo ja z toho mám že môžem písať napríklad tento blog? Alebo si môžem prípadne prečítať správy alebo si pozrieť počasie? Na mojom živote to nič nezmení. Kľudne som mohol namiesto toho spať, alebo počúvať rádio, prechádzať sa okolo sídliska atď.

 

- Ja na výlety nechodím tak pre mňa informácia o počasí je nepodstatná...
- Nikam necestujem tak pre mňa je sú cestovné poriadky nepodstatné...
- Nenakupujem v E-Shopoch tak sú pre mňa nepotrebné...
- Nehrám online hry, nečítam knihy...
- Žijem jednoduchý život kde robím bežné veci a tým pádom nepotrebujem vyhľadávať informácie...
Takže pre mňa je vlastne celý internet nepotrebný

 

Ďalej funkcie smartfónu tak isto nevyužijem lebo čo naozaj potrebujem je budík a telefonovanie, občas SMS že mi príde z banky informácia že nabehla výplata. Internet banking nepoužívam. Pre človeka ako ja zbytočná vec lebo nabehne výplata čo nieje veľká, z toho trvalým príkazom odídu všetky povinné platby a ostatné sa vytiahne. V mojom prostredí teda kúpa vecí po bazároch, od ľudí, blšáky atď. sa manipuluje iba hotovosťou. Takže zistil som že pre môj jednoduchý život nieje potrebné nič z tých moderných vymožeností na čo treba ďalšie investície.

 

Minimalizmus alebo čo vlastne reálne potrebujem k životu - Sumarizácia:
- Chladničku a práčku.
- Odísť do práce (čo obvykle je v mieste bydliska alebo vezie zmluvná doprava).
- Účet v banke kam mi príde výplata a následne sa trvalým príkazom poplatia povinné veci.
- Bicykel aby uľahčil (urýchlil) pohyb v meste.

 

Nič iné vlastne nepotrebujem aby som vedel žiť. Zo zábavných činností je to maximálne rádio prijímač ktorý som našiel vyhodený a fungoval, televízor na ktorý napojím anténu a pozerám len to čo je dostupné vo vzduchu (žiadne platenie operátorom atď.). Káru keď potrebujem preniesť väčší predmet alebo odniesť niečo do zberných surovín.

 

Všetko ostatné je pre život starého mládenca z bytovky nepotrebné! A preto volím minimalizmus a tým pádom ma už nikdy nemusí trápiť že koľko zarábam a namiesto honby za nadčasmi a brigádami budem radšej odpočívať a pracovať len toľko, koľko môj primárny zamestnávateľ potrebuje. Takto budete šťastní a zabudnete na problémy lebo zistíte že to čo vyzeralo ako problém, vlastne problémom ani nieje.
:thumbsup:


Najnovšie komentáre

Najnovší návštevníci

 • Fotografia
  Proteus
  29. júl 2019 - 12:56
 • Fotografia
  Hellé
  15. máj 2019 - 10:36
 • Fotografia
  boss123
  2. máj 2019 - 14:49
 • Fotografia
  tyso
  23. apr 2019 - 09:24
 • Fotografia
  Darkman
  23. apr 2019 - 06:04