Skočiť na obsah


Fotografia
* * * - - 1 hlasov

Novodobí zbojníci a piráti

Napísal: Tomáš , 31 marec 2019 · 785 Zobrazení

šikana život problémy

Z jedného príspevku na diskusnom fóre ma napadlo napísať blog aj o tejto nepríjemnej veci akou je šikanovanie, manipulácia, nátlak atď. Dobrého človeka ani nenapadne otravovať, obťažovať, šikanovať kolegu na pracovisku a keby mu zamestnávateľ pohrozil, bolo by to preňho memento. Grázli čo vyrastajú v takých sociálnych pomeroch (napr. v prostredí s vysokou kriminalitou) tí majú inú mentalitu. Ničoho sa neboja, je im jedno či pracujú alebo nie, je im jedno komu ublížia, zaujíma ich len ako druhého stiahnuť, okradnúť, olúpiť, terorizovať, nastrašiť... Keď niečo chcú tak jediná cesta je táto. V tom vyrastali, v tom žijú. Potrebuje či už svoju dávku alebo sa ísť opiť a nemá z čoho tak to jednoducho dosiahne tak že ozbíja spolužiakov/kolegov. Ak ho aj obeť bonzne a on pôjde na koberec tak si zopakuje niečo po 1005-ty raz, čo už je zvyknutý od detstva na to. Ak pôjde pred súd, zase si len zopakuje bežnú procedúru aká sa mu často stáva. Takže takého človeka nezmeníte, neprevychováte a pre mňa to znamená neustálu hrozbu. Cez víkend som bol na brigáde s chalanom ktorý pracoval v jednej firme spolu s takýmito ľuďmi a vravel že tam tých spoluobčanov vyhadzovali na týždennej báze za rôzne delikty a krádeže. Po niektorých si prišla polícia priamo na pracovisko. Tam to bolo úplne bežné. Čo je to za rozmýšlanie že dnes si ukradnem značkový parfém v hodnote pár desiatok eur, v zápätí prídem o prácu kde som zarábal pár stoviek eur? Tí ľudia zmýšlajú úplne ináč a po rozume im chodí len robenie zla. Tak si predstavte čo sa stane ak medzi takých "vlkov" hodíte bezbranného "zajaca" všetci vieme ako to dopadne. Takže s týmto treba stále rátať a na takých pracovných pozíciách na ktorých ja zvyknem byť, budú aj takíto. Takže ja asi sotva zažijem čo je to mať v práci kolektív, priateľov, ľudí ktorých rád vidíš... No a relatívne pokoj tak že ak natrafím na inú bandu ktorá si ma všimne a tí budú horší a nezľaknú sa napomenutia od firmy tak sa kľudne môže stať že si ma počkajú vonku a...
Tomuto sa nedá vyhnúť lebo obeť je obeť. V ťažkej psychológii to znamená že ten typ ľudí čo sú obete vždy nimi budú lebo žraloci sú nekompromisný. Oni už zbadajú na človeku ako reaguje, majú proste na to nos a už idú, nič ich nezastaví. Lebo tí čo obvykle robia zle druhým sa tiež nezmenia lebo to je proste fetiš. Vždy to existovalo a aj bude. A tam to iné vyústenie nemôže mať lebo ak sa to začne diať obeť má len pár možností:

 

- Dať sa preložiť na inú zmenu/oddelenie (kde však znova natrafí na iných šikanuchtivých ľudí keďže tí sú všade).

 

- Bonzovať (čo môže skončiť občas aj happy endom ale vzhladom na povahu šikanujúcich sa to obvykle zhorší lebo u nich to je brané tak že: ako si mohol ten úbožiak dovoliť bonznúť nás a to je dôvod na pomstu).

 

- Odísť z toho zamestnania (kde opäť platí prvý bod).

 

Preto riešim to šikanovanie tak obšírne lebo u mňa je prvý krok nájsť ideálne zamestnanie kde vydržím čo sa firmy týka ale potom ide druhý krok na ktorý už ja nemám žiaden vplyv a to je kolektív! Takže aj keď existuje pár firiem kde by som mohol relatívne dlho pracovať, tak hrozí kolektív a tomu sa brániť neviem. Ak ma zatiahnu do prúseru či už nátlakom, zmanipulovaním, alebo šikanou tak to dopadne obvykle zle. V tom prípade je lepší útek lebo radšej mať nulu teda nemať nič ako sa dostať ešte do rôznych problémov ktorých následky budem ťahať aj rok.

 

Nazval som ich novodobími zbojníkmi a pirátmi, lebo vlastne robia to isté iba sa zmenila doba a spôsoby. Nemusí ísť vždy o klasické fyzické šikanovanie a zastrašovanie. Títo ľudia sa snažia aj manipulovať rôznymi spôsobmi. Príkladom môžu byť aj nedávne prípady s dôchodcami keď sa vydávali za falošných odpočtárov, alebo zavolali dôchodcom že sa niečo stalo ich synovi a museli ho hospitalizovať a bolo by treba poslať peniaze aby ho zachránili atď. Títo ľudia skúšajú akýmikoľvek spôsobmi nedovolené obohacovanie namiesto toho aby si peniaze zarábali poctivo alebo aby žili tak aby nepotrebovali stály prísun peňazí. Oni radšej volia cestu ľahkého zárobku aj na úkor toho že iným zruinujú život!

 

Niekto sa len vyžíva v tom že môže niekoho zastrašovať a šikanovať. Je to túžba mať nad niekym moc. Ale toto sa skôr vyskytuje u detí na základných školách, prípadne vo vojenských kasárniach. Kde je účel samotná šikana a vyžívať sa v strachu obete prípadne udrieť si len tak. Sú ľudia ktorí majú chuť len tak niekoho zbiť bez dôvodu. Proste len mám chuť niekoho zmlátiť. Žial v dospelosti už ide útočníkom o obohacovanie sa. Teda chcú z toho aj niečo vyťažiť. Niektorí to skúšajú zmanipulovaním kolegu, niektorí zastrašovaním. Na každého zaberá niečo iné. Je to psychológia. Rôznych predajcov, poistných agentov, telefonistov školia na takéto veci. Musia predať/nanútiť produkt za každú cenu. Musia sa vedieť hrať s ľudskou psychikou, presvedčiť človeka aby kúpil niečo čo vlastne ani nepotrebuje. Vo väčšine prípadoch sú úspešní! Aj keď im zákazník odporuje tak stále majú protiargument, zo vykrúcajú slová a dosiahnú čo chcú. Tomuto odolá len fakt tvrdohlavý človek.

 

Raz nám zaklopal na dvere predajca jedného operátora a ponúkal internet/káblovú TV a protiargument bol že nechceme mať káble po byte z estetických dôvodov. On odpovedal že vedia dať tenučký kábel v existujúcej sieti že ho ani nebude vidieť. Tak som oponoval ďalej že nechcem mať dva ovládače že jeden na TV a druhý k tomu prijímaču čo dodajú oni. On oponoval že majú taký univerzálny s ktorým viete ovládať aj telku. Nakoniec po únavnom argumentovaní to už vzdal a odbil som ho tým že mne vyhovuje mať zadarmo TV cez anténu na streche teda terestriálny príjem. Keď som raz bol riešiť PZP na auto tak sa ten poisťovák spýtal či mám životné poistenie, ako mám poistený byt atď. Tu sa to rozvetvuje lebo ak poviem že bývam u rodičov a oni majú tieto veci na starosti t.j. ja nemám šajnu tak on pokračuje tým že nech sa spýtam rodičov alebo ich rovno tam pošlem... Toto sa dá dať do stratena. Ale ak ide už o mňa osobne tak ak poviem že mám životnú poistku dúfajúc že mi dá pokoj, tak sa spýta kde a za koľko, ak by som aj odpovedal niečo tak on povie že dá lepšiu cenu atď. Ak som odpovedal nie, tak nasledovala otázka prečo nie, ak som povedal že mám finančné problémy a neistý príjem že by som to nevedel platiť tak povie že ani 5€ mesačne? Ja som povedal že niekedy veru nemám ani tých 5€. Tak povedal že ale dá sa to štvrťročne teda že nemusím každý mesiac, oni sa prispôsobia mojim finančným možnostiam. Dlho som musel odolávať kým to vzdal. Ale našťastie tu išlo o nevyhnutnú pól hodinku strávenú v kancelárii kým nevybavím papiere k PZP. Ale predstavte si že odolávate podobnému nátlaku celú pracovnú zmenu a nedajú vám pokoj ani cez prestávku. Musíte sa sústrediť na svoju prácu ale zároveň aj neustále vymýšlať stratégia ako sa dotieravca zbaviť, neustále mu argumentovať, odolávať, vykrúcať sa... To vás dvakrát viac unaví. Viete že do práce nejdete len odpracovať si šichtu ale zase budete musieť odolávať velkému nátlaku.

 

Druhá etapa je keď vás už otravujú aj v súkromí neustálym prezváňaním a vyvolávaním. Zmena čísla síce je riešenie ale ja sa tak často dostanem do takýchto problémov že by som číslo musel meniť každý rok. Ako riešenie vidím prevádzkovanie dvoch mobilov a jeden mať taký bordelový ktorý by som vypol a ten primárny mať pre rodinu, banku, úradné a pracovné atď. Ale ajtak dostanú agresori človeka do pätovej situácie keď im nedvihne hovor, tak mu agresori vynadajú že: čo mi nedvíhaš ja ti vyvolávam 100x a ty j...š na to!" Ak by obeť pokračovala odpoveďou: "áno j...m na to lebo ma otravuješ" tak agresor zareaguje štýlom: ako sa to somnou rozprávaš ... čo ti je more a podobne... Vie to obrátiť proti obeti buď štýlom že sa mu ešte obeť ospravedlní a tým ho má v hrsti alebo z neho spraví zlého že napr. dig more čo ti je veď ja ti nerobím, otočí pohladom na ostatných a povie: dig čo mu je šun? more čo tento robí? A tým zneistia obeť a hlavne okolie že vlastne nič sa nedeje.

 

Zažil som už aj vyhrážky že po mne pôjdu miestni mafiáni alebo nedávno som zažil aj také že nech si dávam pozor na neho lebo sa pozná s ľuďmi čo majú ruky vo vražde novinára Kuciaka. Údajne ide o odvážnych rómov ktorí ťa budú hľadať a nevzdajú to kým ťa nenájdu. Tak ako by sa vám chodilo do práce keď musíte v pracovnej dobe neustále počúvať vyhrážky a veci typu "pozor s kto sme my" či "pozor s kým máš dočinenia" ... Určite by vás to nebavilo.


dobre.

takto popíš všetky tvoje činnosti a príbehy a myšlienky...

 

tvoje príbehy sú tak či tak zvyčajne polovica diania okolo teba a polovica toho, ako si pre seba potrebuješ vysvetliť veci sveta to je v poriadku... preto všetko okolo teba môžeš písať do blogov... :)

 

 

Tomáš, a teraz k tomu z blogu... a vlastne aj k fúre ostatných vecí, ktoré ťa prenasledujú.

 

ty sa vždy spýtaš, ako by sa nám robilo, keby nás prenasledovali zlí cigáni, zlí mafiáni, vrahovia Kuciaka, zlodeji....

no asi nedobre, ale ty si zato nie vždy pracoval s takýmito partiami, robil si aj v iných fabrikách, aj skladoch, aj ako sanitár či čo, aj pri páse, aj sbs.... a ešte k tomu chodíš po ulicach prevažne Galanty.

 

mnohí prichádzame do styku s cigánmi, aj pracovne, alebo sme medzi nimi bývali, medzi každou možnou sortou... to, že je niekto mafián, nie je možné vyčítať z postavenia očí, takže iste sme chodili aj medzi mafiánmi niekedy v živote...

 

vrátim sa k tomu, že si rodená obeť, ale vždy a všade?
ako sa vôbec preboha dostávaš na ulici do styku s nejakými mafiánmi?!

  • 0

Priamo nie. Iba útočníci sa nimi vyhrážajú a rozprávajú kde akých ľudí majú za sebou, koho poznajú atď. Bohužiaľ je fakt haluz že ja keď vykročím do ulíc tak sa niekto do mňa naváža. Nemusí vždy ísť hneď o potýčku ale trebárs aj vykrikovanie rôznych nadávaok po mne, sotí do mňa a ide ďalej, alebo zaboxuje do vzduchu predomnou a ide ďalej také ako keby naplašenia. Proste že potrebujú sa nejako pripomenúť.

a kde sa stretávaš s ľuďmi, čo sa ti vyhrážajú mafiánmi?
ja neviem Tomáš... ok... tvoj postoj, pohľad, ustrašenosť... to všetko sú veci, ktoré priam provokujú, aby si bol obeť.
prečo si nevrieskal, keď ťa obostúpili na dvore cigáni so zlými úmyslami?

 

keby sa ťa nezastal sám Amazon, kde by si teraz bol? na ulici, obratý o všetko aj s celou rodinou, pod drnom, urobili by z teba bieleho koňa?

 

niekto si zaboxuje, nech si zaboxuje, idiotov je na svete plno... čo ty robíš v takom prípade? ako reaguješ?

teba poznajú už pomaly štyridsať rokov v celom tom okolí, to je ten problém... pre takéto kreatúry stačí, keď  si raz zareagoval tak, že videli, že sa bojíš.

 

toto sa už s tebou vezie... a keď nie si ochotný požiadať o odbornú pomoc, ako ti môžeme pomôcť na diaľku my.

  • 0

Tomas,  toto je problem ktory sa da riesit treningom.  Mas uz termin u psychologa ?   

Ci zase nic sam neurobis ?

  • 0
Čo je to za rozmýšlanie že dnes si ukradnem značkový parfém v hodnote pár desiatok eur, v zápätí prídem o prácu kde som zarábal pár stoviek eur?
 
Také isté ako keď niekto na kebaboch prežere aj posledné peniaze dva týždne pred výplatou a potom vyplakáva, že nemá čo do huby, iba vodu z vodovodu.
 
 
 
Zažil som už aj vyhrážky že po mne pôjdu miestni mafiáni alebo nedávno som zažil aj také že nech si dávam pozor na neho lebo sa pozná s ľuďmi čo majú ruky vo vražde novinára Kuciaka.
 
Keďže vražda Kuciaka je stále v štádiu vyšetrovania, tvojou zákonnou povinnosťou je oznámiť polícii tieto nové skutočnosti. Choď na políciu a oznám, že poznáš ľudí, ktorí poznajú ľudí, ktorí majú niečo spoločné s vraždou Kuciaka.
  • 0
Nadavas na inych Tomas, ale ty nie si o nic lepsi ani horsi. Uz si asi zabudol, ako si sa spraval v predchadzajucich zamestnaniach. Kolko si ich v minulom roku vystriedal? Ako si sa zachoval? Uz si zabudol na hystericke odchody?
To co sa stalo, je iba nevyhnutny dosledok toho, ako si zil, ako si sa spraval k sebe a okoliu. Ty sa teraz citis urazeny a si prekvapeny, ze co sa ti vlastne stalo.

To co si stvaral, mohlo vsetko dopadnut horsie. Bud vdacny za to, ze mas kde byvat a ze si neskoncil na ulici. Mas robotu a nemas ziadne pravo nadavat. Jedine na seba aka si truba.
  • 0

Výsledok že som skoro tri mesiace zháňal potvrdenia na daňové priznanie a nič mi nevrátili. Kým iným dali 150-200€ a nepohli ani prstom len u zamestnávateľa podpísali papier že im to môžu urobiť. A moje behačky si štát vôbec neváži koľko som ja musel urobiť aby som dal dokopy všetky papiere. To je fakt taký štát že ten kto sa snaží mať v poriadku papiere nedostane nič.

 

a kde sa stretávaš s ľuďmi, čo sa ti vyhrážajú mafiánmi?

 

Na vykladacej rampe v amazone. Sú to cigáni z Kolárova. Tá ich štvrť sa volá že malá Moskva a vraj sa tam boja ísť aj kukláči takí sú tam mafiáni veľkí a že aj politici samotní si tam chodia objednávať vraždy či dať niekoho zastrašiť atď lebo vedia že tam sú najspolahlivejší chlapi na to. A že odtiaľ boli aj tí čo majú ruky v tej Kuciakovej vražde ale nepovedal nič priamo iba že si mám dávať veľký pozor lebo oni sú proste niekto a pred nimi sa neschovám.

 

Keďže vražda Kuciaka je stále v štádiu vyšetrovania, tvojou zákonnou povinnosťou je oznámiť polícii tieto nové skutočnosti.

 

Neni to úplne tak lebo nič konkrétne nepovedal iba tie veci čo som spomenul horšie. Na tomto by sa smiali aj policajti lebo keď som to povedal bratovi tak on sa začal rehotať a robil si z toho srandu že "jaaasneee velkí mafián a bude mukla v amazone" vraj im išlo práve o to že videli aký som ťuťmák tak si povedali no postrašíme chlapca a potom bude dojiť... Ale takím sa ľahko hovorí keď nemusia byť konfrontovaní.

 

Ďaľšia vec. Za bieleho dňa prišiel ku mne cigán v Galante to ešte bolo dávnejšie a začal tiež rozprávať veci že si mám dávať na neho pozor že je veľký človek a siahol rukou pod bundu a spýtal sa či chcem vidieť búchačku. Tak podľa zákona by to bolo ohrozovanie streľnou zbraňou na verejnom priestranstve a čo myslíte spravila by s tým polícia niečo? Vysmiali by ma.

 

V tomto štáte je ten problém že obete nikto nechráni! Všetkých prepustia za nedostatok dôkazov a hotovo. A tie mestské kamery sú len atrapy lebo už sa stalo že som prišiel na mestskú políciu nahlásiť prepad, som im presne púovedal miesto aj čas a viem že tam je kamera a MP sa vyhovárali všemožne len aby to nemuseli pozerať. Proste takýto je prístup štátnych orgánov k daňovému poplatníkovi čo ich vlastne živí.

Za to, čo si napísal v poslednom komente na začiatku by som ti takú jednu struhol, že by ti sopeľ závit vyvŕtal ty čurák. Ty sa serieš zo zamestnania do zamestnania lebo si debil najväčší na svete, vybľakuješ jak čurák, si najväčší frajer keď odchádzaš a štát by ti mal byť vďačný, že si si ty všetky papiere z 30tich zamestnaní pozháňal? Ty čo máš v tej hlave, sračkyk? Ty sa neopovažuj slušných ľudí porovnávať so sebou, nedajbože ich stavať na úroveň, že oni nič nemuseli urobiť a ty chudáčik si si musel obehávať všetkých. Ty ######o. Ty by si mal dostať cez papuľu za tieto tvoje sprosté reči. Ani sa nečudujem, že sa pri tebe pristaví hociaký asociál a chce ti drbnúť. Ty by si mal platiť všetkým tým, čo ťa zamestnali. Či nebodaj by ti Amazon mal urobiť daňové a on by mal všetkých obehať. Čo si ty, nenahraditeľný článok reťazca v amazone?

  • 0

Keď to vie zdravotná poisťovňa, sociálna poisťovňa tak prečo to nevie daňové? Tak ako na iné úrady ma nahlasujú automaticky byrokrati tak daňový je prečo výnimka? Veď ostatné úrady nemusím riešiť keď som zamestnanec. Veď ja niesom živnostník aby som robil s papiermi. Na to je zamestnávateľ. Napríklad exekútor alebo banka pri žiadosti na pôžičku si vie veľmi rýchlo overiť príjmy bez pomoci dotyčného tak daňový to tak prečo nerobí?

Výsledok že som skoro tri mesiace zháňal potvrdenia na daňové priznanie a nič mi nevrátili. Kým iným dali 150-200€ a nepohli ani prstom len u zamestnávateľa podpísali papier že im to môžu urobiť. A moje behačky si štát vôbec neváži koľko som ja musel urobiť aby som dal dokopy všetky papiere. To je fakt taký štát že ten kto sa snaží mať v poriadku papiere nedostane nič.

 

Ale to je tvoj problém, ty kripel, že si mal vlani 30 zamestnaní. Prečo si vlani tiež nemal len jedno zamestnanie, kde by si ani prstom nepohol a spravili by DP za teba? Štát si tvoje behačky nemá prečo vážiť, keď je to tvoj poblém a tvoja zákonná povinnosť. Debil!!

 

Ja normálne tým Cigánom fandím, nech to dobre po papuli dajú, lebo ja som ďaleko.

  • 0
Ja ked si precitam vetu, ze tvoju snahu si stat nevazi, zvysi sa mi tlak o 100%. Prave na teba by si mali posvietit. Ti, co dostali spat peniaze, mali vsetko v poriadku. Ty nie si v poriadku, to ti je snad jasne...
  • 0

Však mal som vydokladované všetko. Ja vždy vybehám úrady nech mám všetko v poriadku.

Najnovšie komentáre

Najnovší návštevníci

 • Fotografia
  Proteus
  29. júl 2019 - 12:56
 • Fotografia
  Hellé
  15. máj 2019 - 10:36
 • Fotografia
  boss123
  2. máj 2019 - 14:49
 • Fotografia
  tyso
  23. apr 2019 - 09:24
 • Fotografia
  Darkman
  23. apr 2019 - 06:04