Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

Len tak..... Vianoce.

Napísal: Jozef50205 , 24 december 2007 · 174 Zobrazení

Dnes opäť len tak ...Vianoce, veď je 24.XII.2007, a tak významný deň v roku sa nemôže opomenúť. Chválabohu skončili dni darčekových naháňok, mesto ostáva tiché,posledné obchody spúšťajú rolety,pečie sa vianočka,pripravuju vianočné bobále alebo posypne,varí sa kapustnica alebo šošovicová, vysmáža kapor alebo filé,niekde ešte zdobia jedličky,okná a priedomie domov,dolaďuje sa celková atmosféra Vianoc, no však: ako si ustelieš , tak budeš spať.
Jednoducho je to naj..... sviatok v roku, keď každý chce každého niečim obdarovať, urobiť si radosť navzájom, potešiť sa, popriať si iba všetko najlepšie, sviatky lásky a pokoja. Vianoce su z roka na rok komerčnejšie a komerčnejšie, obchodníci si mädlia ruky,my sa zadlžujeme, bankám tiež kvitne kšeft. Ale nie vždy bolo tak, a to sa nechcem vraciať do dôb,keď boli obchody prázdné, ale do dôb keď Vianoce neboli prekomerciované, keď síce darčeky boli , ale od Ježiška, keď vôňa sviatkov napĺnila celý rodný dom, vôňa ihličia premiešaná s vôňou vianočných zákuskov, škorice,jabĺk a pomarančov,keď zima bola vždy biela a mraz v skutčnosti robil maliarské divy na sklách okien,keď nám deckým dušičkám hrali anjelské koncerty radosti, keď v čase adventu sme sa ešte vrúcnejšie modlili za všetkých,za všetko a za vianočné darčeky, kde sme nahlas menovali ,čo nám Ježiško má dať pod stromček, toto boli Vianoce. No neodmysliteľná bola vždy aj polnočná omša, keď aj dychovka hrala Tichú noc, keď už ako chlapci sme dni do predu pripravovali delobuchy,pedardy a po skončení polnočnej sa dávalo svetu na známosť: Narodil sa Kristus Pán, Spaiteľ a Vykupiteľ. Neodmysliteľnou tradíciou boli koledy, keď po Štedrej večery sa chodilo spievať pod okná najbližšej rodine,priateľom, známym, dedina bola v pohybe až do času polnočnej omše, a po skončení opäť vyrvár radosti pokračoval. Vyštípaný mrazom a často zasnežený ako snehuliak som sa vracal domov až nad ránom, vrzgajúci sypký sneh , štekot psov a vôňa horiacieho dreva z komínov boli jediné vnemy sprevadzajúce ma až na koniec dediny kde sme bývali.
Takéto Vianoce mi navždy utkveli v pamäti a sprevádzajú má rokmi a v podobnej atmosfére pretavenej do 21.storočia chcem popriať všetkým ľuďom dobrej vôle - veľa lásky,pohody,pokoja
sprevádzaného narodeným Ježiškom .
Teda len tak ..... Vianoce.

  • 0Náhodný obrázok z albumov

Z pod mosta....

Hľadať v mojom Blogu

Najnovšie komentáre

Kľúčové slová

    Moje albumy vo Fotogalérii