Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

Osmičky. / 5. /

Napísal: Jozef50205 , 05 apríl 2008 · 167 Zobrazení

Američania poučení z Ardén tiezvejši v svojich odhadoch rýchleho postupu na viacerých miestach fronty zvolili vyčkávajúcu taktiku, držali svoje pozície vidiac odhodlaného nepriateľa nemali záujem ďalších strát pozemných síl hlavne, ak sa jednalo o nestrategické oblasti a tak veľké boje sa odohrávali hlavne na severe a postup do Porúria bašty nemeckého priemyslu . Na celom úseku západnej fronty neprestajne útočili americké bojové lietadla zanechávajúc za sebou spúšť. Americké letecké sily boli pánmi vtedajšieho neba, nemali patričnú konkurenciu a dávali to najavo. Bombardovanie dôležitých miest, oblasti s priemyslom,strategické miesta zásobovania,možné podzemné továrne, ktoré stále vyrábali a dodávali nielen muníciu, ale aj nové zbrane, čoho som bol svedkom v blízkosti Ingolsstadtu. S rozhovorov hlavne mladých nemeckých vojakov a ich postojov k zvratu vojny nasadením úplne nových strategických zbraní zabezpečujúce minimálne zastavenie postupu
spojencov a dohode prímeria bola skôr z ríše rozprávok, ako možný scénar dohôd, i keď v tých časoch bolo všetko možné.O nových zbraniach Tretej ríše sme sa toho napočúvali dosť a nielen to, pravidelné filmové správy prinášali propagandistické zábery a komentáre o blížiacom sa konečnom víťazstve nemeckých zbraní, o rýchlom skončení postupu bolševíkov na východnej fronte. Už ani naivní tomu nemohli uveriť. Na západe sa už iba čakalo na možné prímerie,kapituláciu. Ardény síce boli akýmsi mementom pre spojenecké armády a oslava Vianoc v dobytom Berlíne sa rozplynula ako sen, no na druhej strane toto bol posledný vzdych Nemeckej armády v jej úsilí zvrátiť postup spojencov a následne dosiahnuť dohodu i na úkor spojeneckej zmluvy s Ruskom.
Aj také a podobné diskusie sa viedli nielen v našich radoch, ale aj s nemeckými vojakmi a poddôstojníkmi.Boli to debaty a niekedy to pripadalo, o ničom, všetko bolo iba v rovine " keby , ak by . " Nás zaujímalo, nech sa toto šialenstvo skončí, tak alebo onak, a my pôjdeme domov. No nebolo to také ľahké, i keď ,čo by ste chceli od šestnásťročných i napriek určitej ostrieľanosti, naivita nás neopúšťala.
Už niekoľko dní torzo našej jednotky nemalo kontakt s inými jednotkami a ani s nepriateľom. Vysielačka bola nenávratne preč a pravdu povediac podľa výrazov tváre nášho majora ani mu nechýbala. Na poslednom, ak sa to vôbec dá tak nazvať ,civilizovanom mieste , keď sme museli rozohnať bandu rabujúcich vojenské sklady a sami si doplnili výstroj,potraviny,už dobrých desať dní putujeme Alpami .Najskôr povedané skrývame sa,vyhýbame sa možným stretom, i keď nie vždy to ide.Alpy v svojích dolinách a vrchoch stále pod snehom dali za pravdu veliteľovi, on síce priamo a na rovinu neuviedol zámer,no v skladoch dal rozkaz :" Berte si teplé oblečenie,obutie,rukavice, lieky a obväzový materiál " a nič nehovoril o munícii, o výzbroji , už niekoľko dní chápeme jeho dlhodobé plány,už ani kvapka krvi , je nutné prežiť, vojna je na samom konci. To sme ešte nevedeli veliteľov konečný zámer pozostavajúci z dvoch možných alternatív, síce my sme nakoniec v svojej naivite vybrali tretiu, s ktorou on nepočítal, ale bolo to naše rozhodnutie, i keď presvedčovania sa nevzdal.Nasledujúce dni ukázali, mal pravdu a my sme tvrdo pykali. Prekvapivé zámery nášho majora pred nastúpenou jednotkou boli tak silné, že mnohí z nás neudržali emócie na uzde.......

Pokračovanie asi bude . / Toto je iba úryvok z dopísanej knihy... /

  • 0Jozef, "Osmičky" sú tou knihou, ktorú si spomínal tu? A kedy by vlastne mala výjsť?
    • 0
Áno , na " hrubo " je hotová, ale ja mám čas ,neponáhľam sa, ešte musí prejsť jazykovou štylizáciou, a musím dopísať doslov, aj s predslovom som nie príliš spokojný, zámer dokončiť je asi dvojročný, no medzi tým so začal písať iné , je to len v pracovných poznámkach, zámer bol písať to dokumentárnym spôsobom,to je ovšem veľmi časovo náročné, možno až v dôchodku, ak Boh dá .... ťažko zladiť podnikanie s hobby.
    • 0

Náhodný obrázok z albumov

Možná úroda 6.

Hľadať v mojom Blogu

Najnovšie komentáre

Kľúčové slová

    Moje albumy vo Fotogalérii