Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

Strach.

Napísal: Jozef50205 , 10 jún 2008 · 179 Zobrazení

Prišli skoro ráno, plné nákladné autá a obrnené transportéry vojakov. " Ja jem ty hvarjil, toto nespravili partizány dobrji, že vyšmarjili must do vzduchu, šak mustoch je dookola veľa a akurat tot za našim selom? " Asi takýto rozhovor sa odohral medzi richtárom a veliteľom Hlinkovej gardy hneď ako sa po dedine rozletela správa, trestná jednotky SS obsadila dedinu. Partizáni celú akciu sledovali z okolitých kopcov a vedeli toto nie je dobre, ale nezasahovali, neboli až tak vyzbrojení a vojakov bolo veľa. " Jusku sluchaj, Nimci iši len trimut cesty, a selo ne je jich, naj šitky molody chlopy sa skryjut, najľipše po okolitych baňoch, naj soby vozjmut teplo obľičiňa a jisty na štyrji,päť dni, pozhaňaj dobru paľinku a veľa paľinky,naj mysarj zabije tri vuvcy,jednoho byka a štyrji sviňi, ženy naj napečut chľiba z tej najľipšej muky, keby mal korjčmarj aj pivo do by bulo čiž dobrji,Nimci pivo mav rady, a ja soby obleču moju uniformu.Jusku veliteľ Nimcoch pride za tobom, jak za richtarjom, ty buď k ňomu mily, slušnyj,klaňaj sa mu,prosj ho naj zochabyt selo na pokoji a povidž mu , že mame u seli i gardu a že ja s nim choču hvarjity. Naj nas Christus i Panenka Mária ochraňajut, jak bude veliteľ dajaka sviňa, tak sela zhorjit na popel. Jem hvarjil Ďurovi, jak veliteľ partizanoch by jes mal maty čisty rozum a šitky pijete jak duhy a keď ste ožerty robite len somariny a raz spravite taku, že na to doplatyt cjilo selo."
Nemecké trestné komando postupne obsadilo všetké prístupové cesty, či od západu, od východu, na okolite vyvýšené miesta postavili obrnené vozidlá s guľometmi. Dedina bola mŕtva od strachu iba psy štekali ako besné.
Richtárovi sa podlamovali nohy, na guráž do seba hodil zo štyri poldecáky domácej, čo ho ako tak postavilo na nohy a nervózne si šúľal cigaretu za cigaretou. Pred úrad dorazilo vojenské auto. Veliteľ komanda bol Nemec v stredných rokoch, pred kanceláriu postavil dvoch vojakov , ďalší dvaja ostali pri aute, ale po chvíli dorazili i obrnené a nákladné vozidlá z ktorých postupne vyskákali ďalší vojaci, pripaľovali si cigarety, rehnili sa a gestikulovali. Veliteľ bol v uniforme SS, ale viaceri vojaci boli oblečení rôzne a dokonca aj bez označenia a reč nebolo iba nemecká.
Na stole bola plná fľaša tej najlepšej slivovice:" Šak sa uvydit, či sa Nimec na to ulapyt a keď nepristane na totu našu notu, tak Pán Buh s nami i šitko zle od nás hetka ..." to boli posledné myšlienky richtára pred príchodom dôstojníka SS.
" Guten tag... " pozdrav, ako keď sa zdravia dvaja známi, ako dvaja cudzí a v tomto prípade aj nepriatelia. Richtár chcel usadit oficiéra, ale ten odmietol, iba špacíroval hore dolu po kanclu, zapálil si cigaretu, pozeral do okna, na stôl kde bol šnaps, na richtára, a trvalo to strašne dlho, i keď od jeho pozdravu ubehli iba zo tri, štyri minuty, no pre richtára to bola večnosť: " No tak toto je už konec, šak ani mňa nevyzval aby jem dačo povil, šak čo budu hvarjity, keď neznam čo vun chce čuty, ta po starym sa nenadarjmo rečuje, že mlčaty zlato i hvarjity strjibrjo, ta budu tycho, jak mi hvarjil komisrj našoj gardy, no čo musim dajak vytrjimaty toto tycho od toho porazenoho Nimca a potum sa uvydit, ľude u seli mi vjirav šak jem richtarj... ked Nimec tycho, i ja budu tycho."
Za ten čas trestná jednotka prekutrávala celú dedinu, od domu po dom, nebola to márna robota, hľadali zbrane, ranených partizánov, zdravotnícky materiál, hocičo čo by potvrdilo účasť dediny na podpore tých v horách. Nič nenašli, ani mladých chlapov.
Medzi tým sa veliteľ usadil, bubnoval prstami do dubového stola a pofajčieval. Richtár, i keď sa bohvieako nekúrilo, veď bola
ešte len jeseň, si utieral z čela kropaje potu, trasúcimi rukami si šúľal ďalšiu a ďalšiu cigaretu a toto ticho bolo zdrvujúce na nervy:" Ta radšej keby mi dal porjadnu po papuľy, keby mňa chočil dokopaty jak psa, keby chočil kryčaty na cjilu papuľu, nadavaty my a vun je tycho, furt nič nehvarjit, asi čekat čo najdut u seli, naj Matka Boža pri nás stojit a nyč nenajdut tako, čoby našo selo i ľudy malo prinesty do nešesťa... "
Ubehla asi hodina od príchodu veliteľa trestného komanda na úrad richtára. " Ta jem rečoval Ďurovi, najisty vám dáme, i soloniny, i koubasy, i chljiba, i ljiky zoženeme, ale spaty budete u ljisi, tam Nimci za vami nepridut, bojav sa, ale vy nebudete okolo našoho sela robyty dajaku zlotu, aby nemali zamjinku postriľaty našich ľudy, šak Ďuru jes od nás a znaš, že my tu máme okolo šitky sela nimecky, i keď tu spolu žijeme douhy roky najdut sa tam sviňi, šak keľo ich odyšlo do SS?"
Čas sa vliekol, pre richtára určite, Nemec bol pokojný, hľadel do okna a po okolitých horách, ktoré v tomto čase boli farebne prekrásne.
Po viac ako hodine dorazila do kancla richtára prvá hliadka. Podala hlásenie, SS ák sa zamračil, pozrel na zástupcu dediny....

/ Poznámky... /

  • 0Náhodný obrázok z albumov

Poľné maky 6.

Hľadať v mojom Blogu

Najnovšie komentáre

Kľúčové slová

    Moje albumy vo Fotogalérii