Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

Strach./4./

Napísal: Jozef50205 , 29 jún 2008 · 205 Zobrazení

Rusi obsadzovali dedinu z juhozápadu a od prvého momentu sa správali ako okupačná armáda.Najprv vyrabovali krčmu s čím krčmár nijako nesúhlasil, ale dostal zo dve, tri, po papuli a na krk mu jeden malý trocha šikmooký rudoarmejec priložil hlaveň automatu a bol ticho. Iba smutne pozeral, ako sa mu všetko z pultu míňa, ešte že bol prezieravý a podstatnú časť pálenky,vína,údeného, či ciagariet a tabaku, ktoré postupne dopĺňal prostredníctvom svojho dodávateľa z maďarskej strany, schoval tak, že títo nenažranci by museli rozkopať celú krčmu.
Ruskí vojaci prečesávali celú dedinu aj napriek uisteniu richtárom, že okrem nich sa tu nenachádza ani jedná obutá vojenská čižma.Opustené kanóny s muníciou nad dedinou na ktoré upozornil richtár Rusi stiahli k hlavnej ceste, ľahké zbrane mimo ťažkých guľometov si rozchytali ľudia aj keď bolo zrejmé, že príchodom nových pomerov ich budú musieť vrátiť.
Richtárovi sa z minúty na minútu kopili sťažnosti ohľadom rôznych krádeži v dedine, jední prišli o starožitné visiace hodiny,iní o domáce zvieratá,ďalší o riad a príbory,o slaninu a klobásy,o pálenku , ale čo mohol robiť, iba znášať príkorie a čakať, snáď do dediny vstúpia aj partizáni. Stalo sa . Veliteľ príchodom odriadu sa okamžite nakontaktoval na ruského dôstojníka a aj richtára. Veľmi dobre vedel, že títo vojaci v prieskumných jednotkách sú v ruskej armáde poväčšinou na odstrel a sú nasadzovaní vždy ako prví na prečistenie postupových ciest ostatným vojskám, mnohí sú bývalí trestanci a kožu si zachránili iba tak, že sa dostali do týchto jednotiek prvého úderu. Partizáni ,mnohí z tejto obce sa tak stali svedkami, ako sa ich majetok stráca pred ich očami, čo ich určite iba nasrdilo a veliteľ mál čo robiť, aby nedošlo k prestrelke, i keď päste a kopance z jednej aj druhej strany už lietali. Ľudia žiadali richtára i veliteľa aby zakročili, ale bohužiaľ páky na to neboli. Poriešilo sa to samé , asi rozkazmi z hora, pretože Rusi sa vyparili, iba pri húfniciach a munícii ostala dvojčlenná stráž.
Toto bola asi celá osloboditeľská odysea v trvaní niekoľkých hodín. Richtár aj s veliteľom partizánskej skupiny sa ešte v ten večer stretli na úrade.Takto zoči voči neboli od jesene. Richtár nalial doplna,dvihol pohárik, štrngol , pozrel na veliteľa: Na zdravia! Veliteľ odpovedal: Na zdravíčko richtár ! Tým bolo všetko povedané. No ako jeden, tak aj druhý vedel, že toto je iba začiatok novej doby a určite nie jednoduchej. " Richtarj, aby jem ty povyl jak sa veci mau, toty obrazy našoho Slovenskeho prezidenta Tisa i slovenskyj znak daj zo stiny dolou, lebo zavtra, napozavtri pridut zastupcove Československej armady a jim sa to nebude pačity, bo tot naš Slovenskyj štát podľa nich bula zrada a ony uznavav len Beneša a Československu republiku. S vojakmi pridut aj civilove a budut vyzvidaty, ale doležito bude to čo ja budu hvarjity, ta potum sa neuražaj, že ťa ani ku slovu nepustjav. A teľo ty povym richtarj, u našim seli nebuly nyjaky zradcove,kolaboranty,nikto nikomu neublyžil.Najväčšim problemom bude velyteľ gardy a predseda HSĽS, ale aj tu čo ja povym bude svjata pravda, bo vun takisto nikomu nepoškodyl,nykoho neudaval, iši židove čo tu byvaly do peredu upozornil aby utekli do Maďarska a jich majetok je tu furt a nykto sa ho nedotknul,čiž sa nemože zabuty, jak poradyl keď Nimci chcili selo vypality. Iši ty dačo poradym richtarju a nelen toby , ale i velyeľovi gardy, čo najskorše vstupte do Demokratickej strany. Šytko u seli ostane , tak jak bulo, my soby nebudeme ublyžovaty, len toty obrazy , znak, vlajku , skry, bo Slovenskyj štat skončyl."
Ako sa dohodli, tak aj bolo. V priebehu niekoľkých dní dorazili aj zástupcovia Čsl. armády s požiadavkou urýchlenej mobilizácie niektorých ročníkov a samozrejme ako každá armáda rekvíraciou hospodárkých zvierat a potravín. Vojna pokračovala a front postál najprv pri Poprade a nadlho pri Ružomberku .

/ Z poznámok./

  • 0Náhodný obrázok z albumov

Lieskovec.

Hľadať v mojom Blogu

Najnovšie komentáre

Kľúčové slová

    Moje albumy vo Fotogalérii