Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

aôshgjhv/Poznámky IV./

Napísal: Jozef50205 , 17 júl 2008 · 130 Zobrazení

Nikdy toho veľa nenarozprával.Vzbudzoval dojem kľudného, vyrovnaného, nikdy nezúril, nedával emócie najavo,ak sa vyskytol problém riešil ho bez zbytočného náhlenia, ale v logicky náväznej postupnosti. Vždy mal snahu všetko analyzovať, nič neponechával náhode. Celá " asentírka " od slova k slovu, čo bolo povedané, gestikulácie a reakcie, toto všetko mal zafixované, ako mnohé iné v svojej perfektnej pamäti. A teraz sa mu to odvíjalo, ako krátky film na bielom plátne, zháňal zachytné body vedúce k jadru a odpovede na otázky:"Prečo ja? Prečo oni a osobne?Prečo tak narýchlo?Prečo v noci?A kam ma vlastne vezú?" Život ho naučil neveriť, i keď pátral ako pátral štátna správa na neho nemohla mať nič, ale časy boli stále pohnuté i keď bolo po prvých povojnových voľbách.
Cigaretu si dal za ucho, zhlboka vdychoval príjemnú vôňu kvalitného tabaku.Prísediaci vojak siahol do kabáta a vylovil krabičku Cameliek, usmial sa :"Tu máš vojak a zapáľ si jednu." Cigareta z poza ucha skončila v jeho prstoch, ako skúsený fajčiar ju premrvil a vložil do úst.Zippo opäť cvaklo a plameň ožiaril kabínu jeepu. Chuť tejto značky dôverne poznal, s ňou začínal život fajčiara, keď v jednotke fajčili tieto a Lucky Strike cigarety.
Aj napriek bezmesačnej tmavej noci dediny ktorými prechádzali poznal. Vedel,toto je cesta do mesta, kde boli kasárne v ktorých nedobrovoľne už raz strávil štrnásť dní v zime, bez vody, z počiatku i s minimom jedla,zavšivavené ubikácie, ešte že nemeckí dôstojníci si ich prácu natoľko cenili, že dostávali vojenské prídely stravy, teplé oblečenie
a možnosť minimálnej hygiény." Ale toto nie je cesta do kasárni" , prešli mestom a ešte dobrú hodinku sa trmácali jeepom na severovýchod. Pomrvil sa, až ho začala omíňať hlaveň pištole, náhlivo pribalená a zastrčená za remeňom nohavíc , no eskorta nevyzerala na to aby sa od nej dočkal nejakej odpovede. Mlčal. V momente keď prešli mestom zneistil, ale nedával to najavo.Už nie je vojna a toto nie je nepriateľ, ale nedôveroval.
"Konečná, vystupovať ! " Nachádzal sa na poľnom letisku s niekoľkými hangármi , malou budovou a v podiali bežali motory Dakoty desať. Bolo to staré vojenské neudržiavané letisko s fádnou neosvetlenou budovou podobne , ako priestranstvo okolo. Jedine hangár do ktorého vstúpili dokazoval svetlom cez pootvorené dvere možné známky prítomnosti ľudí.
V druhej tretine prázdneho hangáru stálo osobné auto z časti osvetlené prenosnou lampou tak,že nebolo poznať značku ani farbu. Vedľa stál stôl, dve stoličky a v pozadí tri postavy,skôr siluety,až po niekoľkých metroch bolo zjavné, že sú v civile. Dôstojník salutoval tmavej postave a bez reči odišiel preč. Bolo zjavné, že si rozumeli. Ostré svetlo veľkej prenosnej lampy oslepovalo a nedovoľovalo vidieť veci okolo. Odchádzajúci vojak mu ponúkol stoličku postavenú zo tri metre pred stolom, čím by on bol slepý a oni ho mali v drobnohľade. V tomto momente nevedel o čo sa jedná, ale jedno vedel naisto:Nepáčilo sa mu to. Vojak privrel veľké dvojité vchodové dvere.Ticho rezalo ušné bubienky,akoby oni čakali na neho,na jeho reakcie,na jeho otázky, na jeho starosť o seba. V okamihu priskočil k stolu ,predtým sekundu , dve sledujúc, ako je lampa na stole položená, kde je kábel, trhol nim a obrátil svetlo na neznáme osoby. " A teraz máme rovnaké podmienky a vidíte ,že príjemné to nie je" povedal, i nechal lampu obrátenú na neznámych. Sadol si na stoličku povytiahol z podarovaných Cameliek cigaretu ,škrtol zápalkou a vyfúkol obláčik dymu.
Postava najbližšie k nemu otočila lampu tak, aby neosvetľovala nikoho, obrátila sa k ostaným a angličtinou povedala: I spoke ? Odpoveď : Good , o.k. .Jazyk ho aj prekvapil, ale zasa nie natoľko aby to dal najavo." Ak toto nie sú amíci, tak na večeru zjem svoje ponožky. Ale dočerta furt mi nejde do hlavy, čo to má znamenať.Ak tí čo ma doviezli boli vojaci, čo určite boli, a títo sú civilisti alebo v civile oblečení a hovoria anglicky, tak to musia byť buď z kontrarozviedky alebo iných tajných služieb o ktorých ja nemám ani páru, ale radšej by som sa mýlil. Veď načo by im bol takýto človek z Hornej Dolnej. "


/ Z poznámok... /
.

  • 0Náhodný obrázok z albumov

Lieskovec.

Hľadať v mojom Blogu

Najnovšie komentáre

Kľúčové slová

    Moje albumy vo Fotogalérii