Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

/ III. / Oči.

Napísal: Jozef50205 , 26 november 2008 · 468 Zobrazení

Som tu. " Viem." Mám možnosť výberu?" Tak to fakt nemáš, jedine ,ak by si to sám radikálne ukončil. A aj keď poslednú dobu viac a viac máš snahu utiekať sa k tej Knihe bájok a Písmu o Človeku, nepomôže ti to. " " Nie, ešte ti to nedovolím. Tak vieš, budeme pokračovať a dávam ti na výber, i keď to nemám vo zvyku robiť. Budeme pokračovať v hodnotení tvojich položiek alebo ťa prevediem svetom hore dolu? " Najradšej by som bol keby Ste sa stratil a nikdy má už neoslovil." Tretiu možnosť nemáš.. Tak vieš čo, tvoje zložky necháme na potom. Ako som ti už spomínal bude to pre teba niečo také, čo sa vo vašom svete ľudí nedá zažiť. Ty budeš výnimka. Postup bude nasledovný: Chytím ťa za ruku i prenesieme sa tam, kam chcem ja a budem všetko komentovať a pýtať sa. " Necítim Váš dotyk. " Hahaha... to by ti už bol koniec.
No, vydrž, a je to. Čo nato povieš? Vieš , kde sa nachádzame? " To sa nedá jedným pohľadom, musím sa rozpozerať, je to rodina a početná, podľa oblečenia by som povedal ,Arabi. Chcem počuť čo rozprávajú. Už počujem a dokonca rozumiem.To Ste ako urobil? Sú to moslimovia, ďakujú Alahovi za jedlo. " Dobre. Je to početná rodina a práve idú večerať. Sú jedny z mnohých, skromný príbytok, skromné oblečenie, skromné jedlo. Takto žije väčšina ľudí v tejto časti sveta a času.. Všimni si tie oči,ich vyľakané pohľady. Vieš prečo? Ukážem ti to. Vidíš tie tisíce ohňov a šiatre? To je smrť. A tá bola aj v očiach rodičov, i keď deti tomu ešte nerozumejú. Zajtrajšok nik z nich neprežije,ženy znásilnia a potom vykuchajú, ako divú zver,deťom odseknú hlavy aj napriek tomu, že v ich dome by si ťažko hľadal nejakú zbraň, tak sa stane v mene tej tvojej viery a v mene toho, ktorého ste si ukrižovali na dreve. Oni sa ani nebudú brániť, iba prosiť svojho Boha, aby ich zobral ihneď do raja, ale to všetko uvidíš a musím ťa upozorniť nebudú to pekné pohľady a toto ťa bude prenasledovať, kým ti ja nepomôžem a nezbavím ťa toho.
Teraz pôjdeme do tábora dobyvateľov. Pozeraj,modlia sa pred svojím mečom,pred svojími hábami s namaľovaným krížom, kľačia a spínajú ruky k nebu,spovedajú sa a prijímajú tú vašu hostiu a zapíjajú vínom, veď musia byť pripravení na zajtrajšok a s čistým svedomím zabíjať,vraždiť, včítane nevinných detí,žien,starcov, ktorí im nijako nemôžu ublížiť. A tu vidíš ich nástroje na zabíjanie, dôkladne si ich pripravujú,brúsia ostrie,pripravujú šípy,kopije, háky,leštia brnenia,, ktoré budú zajtra skropené krvou aj tej rodiny,ktorú si videl. A teraz maj trocha v pozore čuchové bunky.Čo si zavoňal? "Všade dookola to strašne smrdí." Áno, je tu poriadny smrad. A vieš čo tak smrdí? Nuž tí, čo tak pachtia, aby bol Hrob vášho Ježiša Krista v rukách kresťanov. Zaváňajú tak, že vietor od mora ten smrad zanáša až do obydlí tých, čo zajtra budú trpieť a vedia, že ten zápach je zápach smrti.

/ z poznámok... na pokračovanie /

 • 0Vždy sa vraždilo a nenávidelo v mene nejakej ideológie, v snahe vládnuť a ovládnuť - to je jedno, či územie, alebo myslenie ľudí...Pýcha a túžba po moci je v ľuďoch silná, vtedy rozum a prirodzený zákon vložený do ľudského vedomia ide bokom...A liek?Niekedy si myslím, že by sa všetci politici a vodcovia mali ísť spolu niekde opiť - bez všetkých tých formalít sa stretnúť, pokecať - a možno by zistili, že ten čo sedí vedľa mňa pri stole je....Človek.Človek - to znie hrdo...(kto to napísal?)Človek- ty bytost člověčíčím se ti Věčný zavděčí?Dostal si všechnojako darceličký vesmírroků pár...Vše v rukou máši vyber sijakou hru hráš?a žádej si!- vše dostaneš..Mám je jeden dotaz -když přijdeš před mou tvářcopak mě - člověk - odovzdáš?
  • 0
mať tie správne misky váh, ale ja hovorím: Najvyšší už všetko povážil a rozhodol, Svätý Peter to už potom mal jednoduché. :) :)
  • 0
jj, svätý Peter je origoš "vyhadzovač..." ...ale počula som, že sa treba veľa usmievať pri nebeskej bráne - to na neho vraj zaberá...tož abych začala trénovať... :) :) :)
  • 0

Človek - to znie hrdo...(kto to napísal?)

Maxim Gorkij...My sme ho za socíku parafrázovali "Človek - to znie tvrdo!"Neviem prečo, ale moja generácia si z klasikov socialistického realizmu robila prču:Pavko Korčagin - Aj keď umriem, ale úzkokoľajku postavím (aj keď sa poseriem, ale úzkokoľajku postavím).Hrdinského beznohého pilota Meresjeva sme nazývali "sibírskym plazom na 8", aj z Fadejevovej Mladej gardy sme si robili posmech. Nepamätám si, že by tieto diela niekto z môjho okolia čítal...Ale na takom Jeseninovi, Simonovovi, Pasternákovi, Solženicinovi, Ehrenburgovi, Šolochovovi, Okudžavovi i Vysockom sme nachádzali ľudské prvky a mali sme ich radi.
  • 0
Prečo? Maxim Gorkij a jeho poviedky o Cigánoch celkom ušli, Fadejevova Mladá garda , dokonca ju ešte mam v knižnici, po rokoch som siahol aj po Leninovi, dobre čítanie, ak si prešiel povinnými skúškami na VŠ a rozumieš o čo sa tám jedná, dokonca minule som našiel aj Stalinové spisy v ruštine, veľmi interesantné... mojim naj je isto iste Dostojevski a Tolstoj, mám rád aj Puškina, po Simonovovi tiež siahnem, naposledy som ho čítal niekedy v 70. rokoch.
  • 0
Jediné, čo si spomínam, tak to bol film Cigáni idú do neba (celkom fajn, pekný film), ten bol na motívy raných poviedok Maxima Gorkého.Stalinové spisy už generácia mojich rodičov posmešne nazývala Jožkové šibalstvá. Na Simonovovu možno najkrašiu báseň (Жди меня, Čakaj ma, Wait for me) som natrafil minulý týždeň na webe:http://www.simonov.co.uk/zhdimenya.htmhttp://www.simonov.co.uk/waitforme.htmalebo český prekladhttp://mujweb.cz/zabava/palci/s.htmSlovenskú verziu som akosi nenašiel, prekvapilo ma však koľko priestoru mu venujú anglosaské sajty...
  • 0
Díky Cat - o túto báseň som sa ešte nepotkla......samozrejme originál básne je najlepší...báseň je jednoduchá, krásna a rýmy sa ľahučko kľžu vo veršoch......a čo ma prekvapuje, i po toľkých rokoch mi nerobila žiadny problém azbuka a normálne som všetko rozumela...som dobrá :)
  • 0
Tak pravdu poviem Konstantin sa u mňa zapísal, je fajn po rokoch si prečítať peknú poéziu v Ruštine, ja blagodarju tebe Cat, što ty taky chorošij expert na etom fore.Daj ešte linky na Dostojevskeho... mimo iné milujem aj rusku vaznu hudbu a Modest Petrovič Musorgskij, Michajl Ivanovič Glinka, to sú asi naj ... ale mám tiez rad Cajkovskeho
  • 0
Simonov (vojnový korešpondent) tú báseň písal, keď Rusi strašne dostávali na frak, jedna pohroma za druhou. Oficiálna proganda vrieskala za Stalina, za stranu, za vlasť... Niečo imaginárne, čo bežný Ivan nevnímal. Ale každý Ivan mal nejakú tú Natašu, rodinu... a túžbu vrátiť sa do rodnej dediny, mesta... aspoň tú nádej. A Simonov to skvele vystihol a obyčajný Ivan to ocenil... Súputníci tvrdia, že uzimení, unavení Ivani a Serjožovia v špinavom zákope vymenili poslednú cigaretu a tabak (v tých podmiernkach ten najvzácnejší artikel, nepodlehajúci inflácii) za cyklostilovanú báseň na ušmudlanom papieri alebo kúsok papiera a tušky, aby si ju prepísali. A potom posielali domov. Ako chlapcovi sa mi ešte veľmi páčil Nikolaj Nosov - Nevedko a Nevedko v Slnečnom meste. Neznajka...
  • 0
ždi menia, i ja vernus, toľko očeň ždi ... túto báseň si pamätám ...mali sme skvelú učiteľku ruštiny, v jednom čase, a tie nepropagandistické, skutočne obyčajné ruské piesne a básne patria medzi najkrásnejšie na svete ...keď mi je na svete nanič, spievam si ruské pesničkya Meresieva som čítala ... kedysi na základnej, z celej knihy si pamätám, že na protézach tancoval ... tuším
  • 0
Mersiev je aj sfilmovany, dobre na city ruskeho cloveka,po prvykrat som film videl ako školak na zakladke a viem, ako som drzal palce , aby to zvladol a mohol lietat....
  • 0

Náhodný obrázok z albumov

aj Bože

Hľadať v mojom Blogu

Najnovšie komentáre

Kľúčové slová

  Moje albumy vo Fotogalérii