Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

VIANOCE 2008.

Napísal: Jozef50205 , 05 december 2008 · 153 Zobrazení

Určite budete so mnou súhlasiť: Najkrajšie sviatky roka, a nielen to, najkrajšie dni roka ,i keď sú aj takí, čo tento prekrásny sviatok odignorujú, ale takých je mizivé percento. Čas adventu a následne Vianoce to je niečo, čo sa nedá vyjadriť iba krátkym slovom, to jednoducho nejde, to sa nijako nedá. I keď mnohé v našom pretechnizovanom,ubehanom , materialistickom svete vôbec nič nepripomína Vianoce, i keď si nahovárame, že to k týmto sviatkom neodlučne patrí , bez zhonu,bez prekomercionalizovania si to už ani nevieme predstaviť, pričom je to jednoducho iba nálepka umelo daná nielen na naše " bugeláre ", ale aj naše nervy,pohodu. Tieto Vianoce to budú 3 roky, čo si aj s mojou sadneme do reštiky v nákupnom centre, ktorá je osadená v jej centre,je celá presklenená,odhlučnená, hrá tam tichá vianočná hudba iba sláčikmi a klavírom, my v kľude popíjame grog, a okolo nás bláznejúci dav nahliaci sa do a z butikov, ovešaní taškami, mnohí doslovne až upachtení spolu s malými deťmi. Nie, žeby sme boli škodoratostní, je to každého vec akú má predstavu o advente, o nákupoch, o darčekoch a čase kedy ich kupovať, a taktiež o Vianociach. I keď mnohokrát už po Vianociach je vidno v kontajnéroch, čo sa nehodilo, čo sa nešiklo, včítane šteniatok,mačičiek, ale to obyčajne až po Novom roku a túlajúce sa po okolitých poliach, hájikoch. Ale vrátim sa do tej reštiky v tom veľkom nákupnom centre. Nie, nie je dôvod robiť si z niekoho posmech, ak má predstavu, že to má byť iba tak, teda nech to je tak. Iba sedíme popíjame grog, počúvame hudbu, zapálime si cigaretku na tri ťahy, mohlo by sa zdať, že čašník nemôže stíhať,tak bude plno. Nie, prvý rok, keď to otvorili sme veľmi dlhú dobu sedeli dokonca iba my dvaja, a keď tam aj niekto prišiel hupol do seba preso , jednu cigaretu a už letel. Druhým rokom, tam už hodnú chvíľu spolu s nami sedelo zo niekoľko hosti, ktorí robili presne to čo my: Sledovali zhon, v kľude popíjali,pofajčievali,počúvali krásne sláčiky,dokonca jeden z hostí vytiahol foťák a hodnú chvíľu cvakal na všetko okolo seba,robil presne to, čo ja pred rokom, ale to najhlavnejšie na všetkých hosťoch bolo to, že sa vytešovali sa zo života. A sme pri koreni veci: Vytešovali zo života. v kľude,pokoji, isto iste už mali všetko ohľadom Štedrého večera, Vianoc poriešené, alebo ani nemuseli mať poriešené, ale nemienili sa zapojiť do zhonu okolo, asi tak ako my.
Vianoce sú iba raz do roka zvyknú hovoriť hlavne tí, čo nakupujú na raty . Sú iba raz, to je pravda, a zasa, kto a ako sa cíti a aký hrubý má " bugelár ". Ale aj takto sa môže zvrtnúť reč: To iba pri Štedrovečernom stole a v čase Vianoc sa dá v tichosti zastaviť, poprípade pomodliť,hovoriť o Ježiškovi, teda myslím deťom a myslím preto, že deťom určite i dnešní mladí rodičia hovoria, ako v tej reklame na KOFOLU s dievčatkom,oteckom a diviakom, že Ježiško bol k vám veľmi dobrý, milý a doniesol vám darčeky, čo detičky s vypúlenými očičkami bežia pod bohato ozdobenú jedličku a .... neďakujú Ježiškovi, to sa už nenosí. A tým pádom Ježiško, ktorý je narodený v jasličkách na slame v prítomnosti svojej Matky, našej Matky Božej, svätým Jozefom ,je vlastne ten, ktorý o tridsaťtri rokov je zavrhnutý,pošpinený,opľutý davom, umučený a bribitý klincami na drevo, aby do rána vstal z mŕtvych a potom aj vstúpil na nebesia. Nie, k tomuto, keď už hovoríme o Ježišovi Kristovi sa už máloktorá rodinka dostane, ako keby postačoval iba ten nepravý a skomercionalizovaný ježiško, a ďalej nič, stačí,finíto. A tak podstata Vianoc - Božie narodenie, ako východisko pre Človeka,pre Svet, Boží Syn, Spasiteľ , Vykupiteľ je v zhone za niečim , čo sa aj tak vyhodí alebo nedoje,nedopije.... a pozerám z poza skla reštiky, nečudujem sa, premýšľam, ako komu ešte do polnočnej omše pomôcť, premýšľam ako to bolo pred štyridsiatimi piatimi rokmi a všetko mám pred očami, všetko si pamätám, na všetko spomínam, ako keby to bolo včera , a.... vždy to bolo úžasné, a vždy to bolo iné a vždy bol kopec lásky,a vždy to bolo bez zhonu, v kľude , pokoji a hlavne všetko hmotné ,čo sme k životu potrebovali sme dostali. Prajem všetkým na Božie narodenie, kopec lásky,šťastia, múdrosti,pekných darčekov od Ježiška a najmä Božieho požehnania, a v tom náhlení snažte si nájsť chvíľku ,iba tak v kľude pre seba, a v tej chvíľke prejsť rad radom svojich blízkych,známych,priateľov, spolupracovníkov,susedov, či náhodou ste nepostrehli, že im niečo chýba a nemusí to byť zrovna hmotné, možno je to milé slovo,pozdrav,prianie k sviatku,váš úsmev.
Všetko dobré želá Jozef50205.

 • 0Jozef, ako si sa to učil katechizmus?????? Aj katolíci (Apoštolské vyznanie viery) aj evanjelíci (Obecná viera kresťanská) napriek určitým drobným štylistickým odchýľkam sú v tomto zajedno:

narodil sa z Márie panny, trpel pod Pontským Pilátom, ukrižovaný umrel a pochovaný bol; zostúpil do pekiel, v tretí deň vstal z mŕtvych, vstúpil na nebesá, sedí na pravici Boha Otca všemohúceho; odtiaľ príde súdiť živých i mŕtvych.

Jožino oprav toto skôr ako príde nejaká pohroma

umučený a bribitý klincami na drevo, aby do rána vstal z mŕtvych a potom aj vstúpil na nebesia.

Ukrižovaný bol v piatok a z mŕtvych vstanie bolo v pondelok (nie v sobotu).
  • 0
To Cat...Zmŕtvychvstanie bolo v prvý deň týždňa, čiže v nedeľu!!!U Židov bol siedmy deň - odpočinok - Sabath v sobotu a nasledujúci deň bol tým pádom prvý deň pracovného týždňa...Kresťania - na počesť tohto dňa zmŕtvychvstania povýšili nedeľu na sviatočný deň...(po rusky je nedeľa Vozkresenje, ačak?)
  • 0
To je síce pravda, lebo Židia začínaju týždeň nedeľou. Voskresenie, to sa asi týka pravoslávnych... V princípe je to jedno, ale bolo to na tretí deň a nie priamo z kríža (lebo bolo ešte snímanie z kríža a pochovanie).
  • 0
Ludkovia bozi, dakujem vsetkym za ochotu, ale myslené obrazne "aby do rána vstal" .... " a potom aj vstúpil na nebesia " a tiež to nebolo ihneď, ale 40 dní, ale fakt vďaka a som veľmi rád, ale tentokrát je to tak... caute.
  • 0
Pravda je, že tie najúžasnejšie veci sa dejú v skrytosti, v samote...A ak chceme vedieť o čom sú Vianoce, musí si ich človek najskôr prežiť sám v sebe...dokázať prijať seba, vnímať krásu a pokoj, a potom je schopný byť tu pre iných, byť tvorcom, šíriteľom a darcom pokoja...Prijať Lásku a odovzdať ju...to je celé. To sú Vianoce.Pokiaľ je človek prázdny, chce len prijímať bez dávania - tož žiaden stromček ani Santa Vianoce neurobia...
  • 0
Je to tak,ale predsa len človek sa rád podelí so svojím vnútrom, a hlavne to základne v živote- rozdávať lásku,pokoj,šťastie, a aj to šťastie hmotné, pretože povedzme si, je to tak, že pre mnohých aj na Slovensku sú mnohé bežné veci hmotného charakteru niekedy iba snom, poznám viacerých čo pomáhajú iným aj viacdetným rodinám ošatením,finančne alebo inák, ale to by malo byť normálne nielen na Vianoce a za pompéznosti Tv staníc a celebrit, ale po celý rok.
  • 0
Presne tak...dobré skutky obyčajných ľudí vidí málokto...a skromní ľudia to nezvyknú vytrubovať do sveta...Takže správny rozmer Vianoc - delenie sa, zdieľanie sa môžme začať viac uplatňovať i na našom fóre...a nemusí byť zrovna čas vianočný...čiže viac reagovať jeden na druhého, na vzájomné témy, príspevky, postrehy...teraz ma napadá pieseň M. Gombitovej..."Nestratíš, ak dáš, uver mi - čo je viac, zobrať - dať, zisky strát - odpoveď poznáš,...nestratíš ak dáš..." :)
  • 0
Nie je to ani potrebne vidieť,postačuje mať dobrý pocit , na fóre to je niečo iné.... slová tej piesne sedia, len premýšľam, ktorá to je... :) :)
  • 0
Volá sa: "Ži a nechaj žiť"
  • 0

...čiže viac reagovať jeden na druhého, na vzájomné témy, príspevky, postrehy...

Ja ti nevím Karle. Ja si myslím, že toto asi nefunguje a nemôže fungovať (a myslím, si že je to tak dobre). Sú situácie, ktoré sú jasné, reakcie sú zbytočné, či už pozitívne alebo negatívne. Sú situácie, na ktoré musíš reagovať, či už pozitívne alebo negatívne - sú buď obranné, alebo jednoducho cítiš potrebu reagovať alebo zapojiť sa do diskusie, lebo si myslíš, že môžeš niečo do nej vniesť alebo si aj niečo z nej odniesť, alebo ťa len jednoducho oslovili a stotožníš sa, alebo sú úplne mimo tvoj záber a nepotrebuješ ich.Niekedy sú slová skutočne zbytočné a mlčanie je najvyšším prejavom harmónie (a odohráva sa to v pocitovej rovine), stačí pohľad a vieme, že niečo spoločne zdieľame, stačí tľapnutie po ritke alebo privinutie, netreba patetické sonety, môžu vyznieť dokonca kontraproduktívne... Nechápal som a nechápem ľudí, čo napr. pri pohľade na Niagarské vodopády alebo Grand Canon (ale stačí aj Prielom Hornádu, krásne umelecké dielo, to je jedno) vrieskajú "Wow, ty kokzo! To je cool!" Skôr som z tých, čo si mlčky s vyvalenými očami ako tenisáky vychutnajú krásu a s určitou pokorou a bázňou oceňujú nápaditosť a tvorivú invenciu tvorcu.Takže aj tie reakcie - s citom pre vec, situáciu, kontext... niekto racionálnejšie, niekto emocionálnejšie (to je jedno) ale nemusí byť v tom prvok súťaživosti, kvantitatívne ukazovatele. Vždy akosi platilo, že kvantita a kvalita sú v rozpore. Preto ani sviatky nie sú každý deň. Veľmi často je menej viac. O krásnom a úprimnom to platí určite. Ale inak v globále súhlasím...Poznámka na záver:To menej je viac neplatí tak doslova o bubáčikoch a o rozume. Ľudstvo sa zhodne len v 2 základných otázkach - Každý má dosť vlastného rozumu a každý má málo peňazí. Takmer všetko ostatné je polemické.
  • 0
Rozumiem a súhlasím...na príspevky typu: je mi na H**** lebo prší reagovať nie je nutné...Len dúfam, že kvalita prevýši kvantitu...každý človek by sa mal snažiť vyťahovať zo seba "all good things"Ja osobne - ak by som sa niekedy priťala - určite to tu nikomu nebudem vešať na nos...HIK :)
  • 0
Kazdy sme nejaky, a to je dobre, inak penazi mam dost rsp. postacuju, a velmi rad si precitam,vypocujem niečo mudre , co ma obohati, co ma nakoniec obycajne dopali, ze ja to neovládam, ale vsetko sa neda , ale sú takí truhlíci, čo sa tvaria,že sú truhlíkmi, ze forum byva takym odfuknutim si, to je tiez fajn, ale opat kto a ako, niekto povie vsetko alebo si vymysli, iní nepovedia nic, iba tak, sem tam prihodia do foroty, dalsí si tu vymlatia mindraky,iní mozno nejkae vasne, atd. , ale to je vsetko iba ten nas niekedy aj posr... život
  • 0
Vzácna to zhoda, Ronja. Hííííííííík, To by chcelo zapiť. Híííííííík
  • 0

Náhodný obrázok z albumov

...vždy iný.

Hľadať v mojom Blogu

Najnovšie komentáre

Kľúčové slová

  Moje albumy vo Fotogalérii