Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

/ XII. VIANOČNÁ-2. Narodil sa Ježiš Kristus, radujme sa, veseľme sa... / Svätá Mária Matka Božia nikdy nebolo počuť..

Napísal: Jozef50205 , 23 december 2008 · 153 Zobrazení

.. aby bol niekto opustený,kto sa utiekal pod tvoju ochranu.

Dedina v mrazivom a snehom padajúcom ráne rozvoniavala dymom po dreve z fajčiacich komínov miešajúc sa z vôňou pečúcich sa vianočiek,koláčov,chleba a slaného pečiva. Mráz na " šibách ,"ako v tomto kraji volajú okenné sklo, robil maliarske divy, ni majster štetca by to lepšie nezvládol.
V tomto čase mala v dome najviac roboty gazdiná, i keď ani gazda neleňošil a sviatok nesviatok už ráno o pol piatej rozsvietil na dvore a v maštali i pripravoval kŕmenie pre lichvu, kone, prasiatko sa kupovalo vždy až na jar,takže o to menej roboty a hydina dostala nažrať až po východe slnka.
Podobne to bolo aj u farára Ondreja ,len o to zložitejšie, že o šiestej mal rannú bohoslužbu, takže jeho pravidelný budíček bol o hodinu skôr, ako v iných domoch, i keď mal z dediny prideleného pomocníka, ktorý v prácach okolo hospodárstva vypomáhal,počas zimy poodhŕňal sneh na dvore a od fary až po kostol, čo bolo zo pätnásť metrov , potom sa venoval hospodárstvu ,vyhádzal hnoj,nakŕmil i podojil, precedil mlieko a čerstvé ponechal k raňajkám, zbytok dal do veľkých sklenených fliaš alebo hlinených pohárov, kde sa nechalo mlieko odstáť, tak aby sa mohla zobrať smotana, ktorá sa zasa šetrila , ale nemiešala so starou, aby bola vždy čerstvá sladká , ak by gazdiná potrebovala do varenia , a keď bolo smotany dosť išla šupom do drevenej " zbušky ," ako tu volali mutielku , a o chvíľu bola hruda čerstvého masla a cmar, a toto bol práve ten deň, keď paholok zobral " zbušku " medzi nohy zasadol v zadnej časti kuchyne a mútil maslo. Farárove prvé kroky smerovali do kuchyne, aby zakúril v peci a taktiež pod liatinovým kotlom, aby sa nemusela manželka i s jeho piatimi dcérkami z rána močiť v studenej vode, a postupne i v ostatných izbách fary, kde sa celú noc kúrilo vo veľkých murovaných peciach, ktoré ešte aj ráno sálali teplo z rozpálených tehál, rozfúkal žeravé uhlíky a poprikladal najskôr suché smrekové triesky voňajúce smolou a ihličím, ktoré keď vzbĺkli priložil kúsky tvrdého dreva,chvíľu počkal ,aby sa oheň rozhorel,potom doložil vrchovato i nechal chvíľu prúdiť vzduch a pozatváral, ako horné, tak aj dolné liatinové dvierka, na ktorých nechal na pol palca otvorený prieduch, ktorý postačoval aby drevo pomaly horelo a čo najmenej tepla išlo do komína. Toto bola jeho prvá ranná robota ihneď po modlitbe a poďakovaní Pánovi za noc, i za ráno, i za nadchádzajúci deň, ako za seba, tak i za rodinu a celú farnosť. Kňaz sa neštítil fyzickej práce a v maštali sa staral o ovce, nakŕmil ich voňavým senom, dal im za dve vedrá šrotu a čerstvú vodu, i podhodil novú podstielku.
Dnes to bolo nejako tak načasované, že s pomocníkom sa stretli až v kuchyni, keď ten doniesol v " žochtáry " čerstvo nadojené mlieko i pozdravil: Pochválený buď Ježiš Kristus! Vyspatý sú dobre pán dekan? Každé ráno a tá istá otázka. A skoro aj tá istá odpoveď:" Na veky vekov,amen. Pán Boh zaplať dobre. A ty Jano?" No čo už ja,spím ako dudok, oni sú dôležitá osoba, ja nie. " Jano, každý je dôležitý, ako koná dobro.A ty pokiaľ viem zlo nekonáš, takže si tiež dôležitý a Pán to vidí." Vy to len tak hovoríte lebo ste od kosti dobrý človek pán farár. Od kedy mali nového farára Jano sa naučil aj rozprávať. Predtým iba robil, robil, síce nikto ho nekomandoval, pretože robota okolo koní a lichvy,tomu sa rozumel najlepšie, ale na reči nebol ani do krčmy nechodil, pretože ako starý mládenec tam vždy utŕžil posmech a on sa nevedel brániť. A tak si od pána farára radšej požičal knihy,noviny,bibliu a čítal. A tak z mĺkveho starého mládenca, označovaného, čudák ,sa postupne stával zhovorčivý človek majúc na mnohé otázky odpoveď až natoľko,že neskoršie, ako jeden z prvých v dedine ukončil večernú strednú školu a následne vysokú školu technického zamerania a potom promoval aj z práva, a tak sa hrdil nielen titulom ing., ale aj JuDr. ,a ako pedagóg na vysokej škole aj patričnými titulmi, kým ho poaugustová normalizácia a označenie revizionista preposlali
k podnikovému právu v komunálnom podniku malého okresného mestečka na strednom Slovensku.
Medzitým ako kňaz Ondrej kŕmil ovce Mária už pripravovala raňajky, obyčajne prevarila mlieko , meltu a urobila bielu kávu, na stôl prichystala už čerstvé maslo, domáci ovocný džem, ako teraz počas adventu býva zvykom ľahšie a diétnejšie jedlo.
Raňajkovali vždy iba dvaja,zatiaľ čo dcéry ešte sladko spali, veď načo buntošiť mladú krv v taký skorý deň. Ranná omša bola neodmysliteľnou aj pre Máriu, ktorá vždy a každé ráno sedela v pravo pod oltárom.
I keď ľudia v obci boli otrasení, tým čo sa udialo a bolo to čerstvé, no sviatok Narodenia Pána, sviatok Nového roka a Troch kráľov rezonoval v ich dušiach a hrial viac, ako krvavá bitka v krčme a závažné odhalené obťažovanie vdovy miestnými farníkmi, ktorí bohužiaľ už boli mŕtvi.
V deň Štedrého večera bol prísny pôst,varila sa kapustnica so sušenými dubákmi a slivkami,robili sa posypne, ktoré sa nechávali na gangu vychladnúť tak,že prvé sústa pri večery až lámali zuby,na rozpálenej kuchynskej peci sa piekli " gruľaniky " ako tu volajú lokše, ktoré sa hneď aj mastili z čerstvo usmaženej domácej klobásky a nechávali sa v trúbe, aby ostali čo najdlhšie teplé. Gazdiné povyťahovali zo " šifonérov " tie najkrajšie obrusy s motívmi Vianoc,všetko napospol umelecké diela ručne vyšívané s množstvami farieb a odtieňov, a ten najkrajší vždy prestreli do prednej a najväčšej izby na slávnostný Štedrovečerný stôl, ako aj na všetke stoly, stolíky a " hokerlíky " a v kuchyni, spálni na chodbe zo stien zvesili, tak typické vyšívané obrazy sso všelijakými prírodnými a náboženskými motívmi, iba za Vianočne s Jezuliatkom a Matkou Božiou, s jasličkami a oslíkom,Vianočnou hviezdou a Troma kráľmi. Aj záclony na oknách, ktoré si gazdiné robili sami mali zakomponované Vianočné výjavy niekde iba čisto bielej žiarivej farbe,ale aj zložitejšie s viacerými farbami.
Gazdiná a gazda nezabudli pripraviť na stôl a vedľa stola trocha zrna z tohtoročnej úrody,med, pod obrus nejaké peniaze, v izbe musela byť svätená voda a na stole hlavička cesnaku,nielen, ako znak všelieku, ale aj spolu so svätenou vodou, ako ochrana proti zlým duchom. Ešte sa doozdoboval vianočný stromček, napravila vianočná hviezda na ňom, prikúrilo v peci. Prekrásna atmosféra umocnená všetkým okolo, včítane zasnežených dediny a okolitých hôr, výzdoby v dome,ale aj tak typickou vôňou ,ktorá bola iba počas Vianoc, kde sa miešala vôňa ihličia,s vôňou pečiva,koláčov,vianočky,škorice a klinčekov zo zvareného domáceho ovocného vína a toto všetko okorenené s troškou dymu z dreva z veľkej murovanej pece. Všetko prekrásne a nezabudnuteľné.
Večera sa obyčajne začala po východe prvej hviezdy, čo bývalo o pol piatej až piatej. Rodina sa do tohto času musela umyť a okúpať, aby k stolu a Vianočnému stromčeku prišla čistá.
V stanovenú hodinu sa celá rodina sústredila obyčajne v kuchyni, kde gazdiná zobrala porcelánovú misu s posypňami, ako prvé jedlo po pôstnom dni pri Štedrovečernom stole a gazda zažal sviečku, všetky svetlá sa v dome už nesmeli používať, až do skončenia večere.
Gazda ,ako prvý vstupuje do izby so stromčekom a zdraví Pochválen buď Ježiš Kristus, načo celá rodina svorne odpovedá: Na veky vekov, a gazdiná prednesie vinš: A na tou Viliju zdravše,spokojnijše,hojnišie,veselše..... a modlia sa Otče náš, Zdrávas Mária... a gazda po modlitbe zoberie jeden strúčik cesnaku namočí ho do medu a postupne dá znamenie kríža na čelo manželke, ktorá si z omedovaného strúčika kúsok odhryzne, potom pokračuje od najstaršieho potomka, až gazda si si sám udelí znak, zasadnú za stôl a jedia všetci spoločne z jednej veľkej misy tradičné " posypne . " Do skončenia večere a sfúknitia sviečky nik nesmie odísť od stola, to by znamenalo rozbitie,rozhádanie rodiny.Potom sa zfúkne plameň sviečky i sleduje, kde smeruje dym, ak ide k oknu, do roka niekto z rodiny zomrie. Po večery sa v celom dome zažnú svetlá, taktiež na dvore a v maštali. A potom sa vybaľujú darčeky. Z posypní sa zanesie aj domácim zvieratám.
Po večeri sa obyčajne rodina vydá zaželať šťastlivé Vianoce svojim najbližším, teda rodičom, starým rodičom a to rokmi vždy tak isto, že pod ich oknami zaspievajú Vianočné pesničky, koledy ,a potom sa spoločne radujú z očakávaného dňa, ktorý je dňom Narodenia Pána.
Tí mladší sa tešia na polnočnú a množstvo vianočných pesničiek no taktiež po omši petardy,ohňostroje, ktoré celému svetu dávajú na vedomie: Narodil sa Pán Ježiš Kristus, radujem sa, veseľme sa !


Prajem všetkým požehnané Vianočné sviatky, aby narodený Ježiško každému z vás bol vždy na pomoci, aby jeho láska k človeku bola aj vašou láskou pretavenou do vášho bytia. Z úprimného srdca, želá Jozef.

  • 0Náhodný obrázok z albumov

..po operácii.

Hľadať v mojom Blogu

Najnovšie komentáre

Kľúčové slová

    Moje albumy vo Fotogalérii