Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

Pozdrav z východu,alebo aj tak sa dá.

Napísal: Jozef50205 , 06 január 2009 · 164 Zobrazení

Nič nové na Zemi, aj tak sa dajú riešiť problémy alebo podobne,ako sme svedkami aj v týchto chvíľach. Rusko je obrovská krajina s nepredstaviteľnými zásobami nerastných surovín, ktoré sú hlavným zdrojom príjmov nielen v štátnom rozpočte,ale i oligarchov novodobých ruských dejín, ktorých si vytvorila alebo lepšie povedané stvorila posledná vláda Putina a podržala tých z minulosti,ktorí Putina podporili. Táto kríza a už nielen finančná nehrá Rusku do kariet,ona síce nehrá nikomu, ale Rusku o to viac, ako proexportná krajina najmä ropy,ktorej barel cenovo sústavne klesá a nie je známa hranica prepadu. A tak nejako to Rusku nevychádza prinavrátenia sa medzi veľkých politických hráčov sveta, medzi veľmoci,ak nie s ambíciou superveľmoci,ako proťajšok USA. Pretože podobné prehlásenia sme mali možnosť registrovať najmä za vlády Putina, ale aj prezident Medvedev dal svetu vedieť, Rusko bude hrať prím. Vyvolanie krízy minimálne európskych rozmerov pri dodávkach zemného plynu môže mať za následok, nielen poryv v dopyte,ale najmä cene, ktorá by určite potiahla so sebou i cenu ropy, čo je pre Rusko veľmi žiadúce, ak nechce zaznamenať obrovské straty nielen v svojom štátnom rozpočte, ktorý je na tento rok ,čo sa týka zbrojných dodávok,zbrojného výskumu jeden z najvyšších od rozpadu ZSSR, ale taktiež naplniť vrecká mocných oligarchov Ruska, ktorí najskôr budú verní dovtedy,kým sú plné ich sejfy a bankové kontá.
No i Rusko ,ako tak vyzerá sa pustilo cestou, podľa mňa iné im ani neostalo, hazardnej hry, ktorá síce Rusku a jeho politickému vedeniu nepridá na dôveryhodnosti, ale asi najskôr žiadane ovocie vo zvýšenom toku petrodolárov to bude znamenať , pretože vedomie ruských politikov :Európa bez Ruských energetických zásob bude mať problém, je oveľa väčšia a hlavne dá sa na nej stavať, i keď to nie je čestné, ale v politike a peniazoch na cti,morálke nie je možné stavať,ak tak vzdušné zámky. V niekoľkých článkoch zastrčených hlboko pod hlavnými titulkami v Ruských denníkoch som sa dočítal, že finančná kríza ktorá vládne celým svetom je produktom práve USA a ich spojencov EÚ a oni by mali najviac znášať dôsledky a zatiaľ je to tak, že dôsledky znášajú aj Ruskí ľudia a Rusko v stále klesajúcich cenách ropy,plynu,železa , ocele, hliníka, čo môže v blízkej budúcnosti rapídne znížiť aj životnú úroveň bežného Rusa. Každá kríza nech bola akákoľvek, či malých alebo veľkých rozmerov sa musela riešiť, v manželstve rozchodom,v obciach výmenami tabúľ/Viď. Štrbské pleso /,medzi štátmi diplomatickými notami alebo vyhostením diplomatických pracovníkov, vojenskou agresiou / r.68 Československo/, alebo neprestajným vojnovým stavom/ Kórejský polostrov /,alebo svetovou ideológiou/ fašizmus nacizmus komunizmus maoizmus /, ktoré načas možnože poriešia svetové problémy. Podobne chce tentokrát Rusko riešiť problém, určite pre neho nie nezanedbateľný, keď si z Európy urobil svojho rukojemníka, čo vraj podľa vyjadrení predstaviteľov Gazpromu nie je pravdou a plyn ide do EÚ a Turecka v rovnakom režime podľa dohodnutých zmlúv. Prinajmenšom zaujímavé tvrdenie, ale asi najskôr politicky naordinované z Kremľa.
Tento Ruský scenár, ktorého sme svedkami v posledných hodinách bol už v minulosti a v dávnej minulosti po rozpade Sovietského zväzu často rozoberaný,bolo mnoho diskúsii, čo keď a čo potom. Nuž ťažko hovoriť kam až tento stav s obmedzeniami dodávok zemného plynu dospeje,ako dlho bude trvať... pôjdu Rusi až do krajnosti? Bodaj by toto všetko čo som doteraz uviedol nebolo pravdou a boli to iba nič iné, ako dohady, ale EÚ a my všetci jej obyvatelia máme o jeden problém naviac a nie je to nič nového: Šetriť energiou a podporovať nové ,čisté a hlavne vlastné zdroje energie bez podstatnej závislosti na tak neistom obchodnom partnerovi,ako sa v týchto momentoch Rusko ukazuje. Ale to môže trvať roky... a čo dovtedy? Aby som si začal opakovať slohy hymny:Sojúz nerušimyj respublik svobodnych. splotila naveky velikaja Rus alebo bude postačovať Rosija svajščennaja naša deržava ?

 • 0Ak sa oprostíme emocionálnych výlevov a ak si odmyslíme aj u časti populácie a u všetkých médii hlboko zakorenenú rosufóbiu a až animozitnú nenávisť, tak zistíme, že spor je čiste obchodný. Neplatič a zlodej ruskej ropy a plynu, zneužívajúci prítomnosť tranzitných plynovodov (a ropovodov), nesúhlasí s polovičnou sadzbou za plyn, ako majú za ten istý plyn ostatní odberatelia, a nehodlá zaplatiť ani dlžoby za pradchádzajúce odbery plynu. Obmedzenie dodávky neplatič rieši sprostým ukradnutím ruského plynu. Súčasne sa spolieha na svoj lokajsko-paternalistický vzťah so strýkom Samom, ktorý ho využíva na svoje politické ciele na hraniciach Ruska a ktorý účet za svoju verbálnu podporu predkladá Európe. Riešenie je jednoduché, ctiť obchodné dohody a záväzky, teda umravniť neplatiča a zlodeja a ak sa mu nepáči polovičná sadzba, tak mu dať plnú svetovú cenu, za ktorú berú plyn ostatní odberatelia. Prípadnú refundáciu, bonus (akciovu cenu) nech pýta od strýka Sama.Podobne ani v bytovom dome, nikto nemá rád neplatičov a zlodejov, lebo doplácajú na to ostatní susedia, ktorí rešpektujú zákon a všetky obchodné a zmluvné záväzky. Nikto nemá rád čierneho odberateľa, parazitujúceho na úkor ostatných (teda okrem slovenských médií, ktoré držia stránku ukrajinskemu neplatičovi a čiernemu odberateľovi).Časť Európy závislá na plyne z Ruska, kde tranzitnou krajinou je Lukašenkovo Bielorusko, žiadne problémy nepociťuje. Ten preklínaný Lukašenko ctí všetky obdchodné dohody a záväzky.
  • 0
Rusko Ukrajinsky spor v tomto štádiu ako je nemôže urobiť zo zmluvných partnerov rukojemníkov, tu sa nejedná o fazuľky,Rusko to vie,Ukrajina to vie. A kto je podľa teba silnejší hráč?
  • 0
Ja ti Jozef nerozumiem, prčo by sa Rusi mali na to nečinne pozerať, ako im niekto neplatí za plyn a ako pri plnení zmluvných záväzkov Ukrajinci kradnú Rusom a ostatným Europanom plyn? Prečo tak fandíš zlodejom, prečo si taký vysadený voči Rusom aj za cenu vlastných strát? Ukrajina jednoducho musí platiť za odobratý tovar-surovinu a nemôže podľa potreby kradnúť z toho, čo je určené a platené inými. Tak je to na celom svete. a verím, že aj ty, ako podnikateľ, nie si nadšený, ak ti nezaplatia za produkciu.Jednoznačne Rusi sú silnejší a výsledkom bude, že sa Ukrajina obíde, plynovody Balt, Southstream a možno aj Nabucco (ten je najviac vo hviezdach) im dajú na frak. Bohužiaľ doplatíme na to aj my, lebo napojenie sa na tieto plynovody asi nebude také jednoduché a aj plyn bude pre nás preto drahší. Ďalšia možnosť je, že Ukrajina bude mať raz aj vládu, ktorá bude ctiť medzinárodné dohody a obchodné zmluvy. Aspoň tak, ako toľko okydávané Bielorusko, ktoré naviac zvýšílo teraz prepravu plynu na západ.
  • 0
Cat , vôbec nehovoríš o politickom aspekte, a on v tom spore je, či chceme alebo nechceme je to tak, Ukrajina ako vážny kandidát NATO,ašpirant EÚ, aj v jednom aj v druhom prípade s veľkými ambíciami, a EÚ Ukrajinu potrebuje , i Rusi to vedia.... obchodné spory sa neriešia tak, ako sme toho svedkami, Rusko potrebovalo ukázať ramená a urobili to.... po mnohých rokoch , ak neberiem inváziu do Gruzínska...Cat ja osobne nemám proti Ruskému človekovi zhola nič, sú my oveľa bližší ako iné národy, ale Ruskej politike neverím.....
  • 0
Jozef, to je irelevantné. Relevantné, je či má Ukrajina nárok na zľavu z ceny a ak ju nedostane, jednoducho si bez zaplatenia odcucne z trubky, koľko potrebuje. Čo na tom, že poškodí koncového odberateľa!
  • 0
No oni si to vyriešili a gentlemantsky (Putin-Timošenková), dokonca Rusi spomenuli, ale prehltli dodávky sofistikovaných protilietadlových systémov BUK do Gruzie v predvečer vojny a účasť ukrajinských "dobrovoľnikov" obsluhujúcich tieto systémy. A Timošenková z Moskvy vybehla s veľmi miernou zmluvou, podľa ktorej Ukrajina bude platiť 190 USD (Európa asi 500 USD) za odberovú jendotku, tranzitné poplatky si ponechá Ukrajina a súčasne Ukrajina zaplatí dlh vo výške 2.4 mld. USD za už odobratý plyn (v splátkach). No nestalo sa tak, lebo Juščenko a z časti potom aj kríza (aj politická), ktorá tvrdo dopadla na Ukrajinu (ostatne oranžoví vedú krajinu čo sa týka hospodárstva katastrofálnym spôsobom).Teraz Ukrajina povedala, že toto neprichádza do úvahy a novú dohodu nemá. Rusi pritvrdili a pýtajú takú cenu, akú platia ostatní odberatelia.Toto je biznis a nie charita. A nebolo by správne, aby bonusová ukrajinská cena bola zarátaná ostatným odberateľom do ceny, včítane nás.
  • 0
to je všetko pekné, ale stále je to spor dvoch a my sme v tom nevinne.....
  • 0
Ja pripúšťam, že Ukrajina je baranidlom, ktoré ma vraziť klin do spolupráce a normalizovania vzťahov medzi EU a Ruskom. A je jasné, kto je ten, ktorý z toho chce profitovať a kto stráca pôdu pod nohami.To Valcik:je logické, že pri probléme, by mali mať v kontrole svojich ľudí všetky 3 zainteresované strany. Skorumpované prostredie Ukrajiny nedáva bilaterálnemu systému kontroly žiadnu dôveryhodnosť. A biznis to, je o dôvere v obchodných partnerov. Je to stále predovšetkým obchodný problém aj keď sa ho Ukrajina snaží spolitizovať.To Jozef:Samozrejme, že na to doplácame (a nielen my), ale cesta nevedie cez nadávanie na Rusov (ako navrhuješ), ale umravniť tranzitnú krajinu, aby nekradla prepravovaný tovar.
  • 0
Cat ako si dosiel k zaveru, ze nadavam na Rusov, tvrdim, ze Ruskej politike a politikom neverim a to je vsetko, obycajneho Ruskeho cloveka do toho nezatahujem - nie je prečo, takže asi tak, Cat toto co sa deje je už politikum a za nitky tahaju iba politici, tí z východu, a EU je z obliga .... posledný aký taký politik na Ruskej strane, ktorému sa asi dalo dôverovať bol cár Mikuláš II.Alexandrovič...
  • 0
Nooo všetky tvoje príspevky sú písané v tom duchu.Ani v hodnotení Mikuláša II sa nezhodneme, bol to totálny looser, ktorý nezvládol celú svoju vládu. Začal aj skončil tragédiou. Preslávili ho len prúsery a tragédie.
  • 0
Je lepšie, ak rokujú všetky 3 zainteresované strany naraz. Rusi vedia, že Ukrajina by opäť po n-tý krát dohody nepodporilia a nedodržala. Do spoločenských vied som dal link na celkom zaujímavý názor komentátora nemeckej ARD. Stojí za prečítanie.Rusi už nežiadajú vlastných pozorovateľov. Po diskusií s Merkelovou sa Putin dohodol na štatúte a právomociach pozorovateľov EU. Oni sa vedia pragmaticky dohodnúť.Teraz čítam, že údajne aj Ukrajina súhlasí a EU dáva do hromady monitorovaciu misiu http://tvojepeniaze....0_sk_pakcie_p01
  • 0
Cat mýliš si dojmy s pojmami :) :)
  • 0

Náhodný obrázok z albumov

Po smršti-pahýľ a jeden konárik.

Hľadať v mojom Blogu

Najnovšie komentáre

Kľúčové slová

  Moje albumy vo Fotogalérii