Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

Z PORTFÓLIA: Je tu stále generácia čo vie robiť.

Napísal: Jozef50205 , 22 apríl 2009 · 204 Zobrazení

..... a nielen robiť, ale aj špekulovať, ako byť veľmi dobrí , ako byť najlepší a vo všetkom.

Niekedy ešte za komošov sme hovorili alebo nám hovorili, že sme náturisti ... a prečo ? Nuž zvyklo sa na dedine ovládať skoro všetko, čo bolo potrebné k životu, a to skoro všetko myslené remeslom, zručnosťou, i keď dnes mnohé z toho skôr by sa dalo nazvať raritou, ako napr.košikárstvo,kachliarstvo, tesárstvo,maliarstvo,ale aj mäsiarstvo a zabiť také 200 - 250 kg prasa, 80 kg barana, ale aj teľa či kravu a všetke tie jatočné zvieratá rozobrať,vykostiť, narobiť klobás,tlačenku,hurky, slaninu,šoudru a taktiež zaúdiť ,či na teplo,či na studeno, no taktiež vinárstvo a pestovanie viniča, ako aj ovocných drevín a zákonite aj spracovanie úrody aj v lahodné nápoje, ale aj ostrejši trunok... no to iba bokom, aby ste vedeli o čom je reč... no čo skoro každý ovládal bolo murárstvo... kelňa,murárske kladivo,libela,uhlomer,závaže a dať tehlu na tehlu,prút na prút,kachličku vedľa kachličky,opraviť točku na vodovode, vymeniť tesnenie,zabrúsiť závit na závitnici alebo vymeniť spojku,účko na vodovodnom potrubí,vystrúhať z dreva kosisko,hrable ... vymaľovať dom či z vonka, či z vnútra ešte stále dokáže veľa z našej generácie, i keď sú nové postupy, nové techniky a technológie, poniektorí si ešte pamätáme, ako sa vyrábali tehly zo surovej hliny a slamy, múry 60 ....a izolácia? No verte paráda, v zime teplúčko a v lete chladočok, viem o tom niečo, mám taký starý dom... takže tí starí majstri murári neboli sprostí a s energiou sa muselo šetriť ešte viac vtedy ,ako teraz naznačujú už aj z najvyšších politických miest súčasného sveta. My toto všetko ovládame len bohužiaľ dychom už nestíhame ... a mladí? Majú svoje záujmy, remeslá,školy a inému sa nechcú venovať, alebo ako v Amerike sa zvyklo hovoriť: To nie je môj job ! A tak sem tam musíme vytiahnuť z talónu naše znalosti,zručnosť a pomôcť nielen sebe, pretože tie roboty sú tak drahé, čo by sa ešte dalo zniesť, ale kvalita práce je až až pofiderná , i keď mnohokrát sú ľudia radi, že zoženú murára alebo i, akože majstra, čo sa neskoršie ukáže , že je to iba naoko majster, rsp.pokazmajster za cca 15,-Euro/ hodina .
Nuž čo . Náturisti kvázi " socialistickí urob si sam " pomaly naberajú na veku a kilách a nemajú komu odovzdať svoje " umenie " z dôb minulých, keď my sme preberali zručnosť od svojich otcov , dedov, zdokonaľovali sme ju novými technikami..... a tak sa rodia mnohokrát "truhlíkovci " čo vedia urobiť všetko a za chvíľu, ale iba hubou a" skutek utek," ako hovoria bratia Česi.
A nič na tom nie je, snáď iba chcieť vedieť,vyskúšať ... a je .

  • 0Zdravím Jozef. Reku pozriem čo robíš a Ty zase robíš.Ja panelákový typ a vzhľadom na moje povolanie som mal väčšinou "na to lidi" . Aj tak povinné cviky ovládam tapety, stierka, 1m2 obkladačiek a dlažby, vodovody a baterie všeho druhu, elektrika a v dobách Š 120 " šecko"Dnes sú už iné technológie a hlavne na všetko potrebuješ špeciáálny vercajk a prípravky, hlavne však by mali byť platy a ceny služieb také aby sme si navzájom dali zarobiť - na Slovensku sme na toto špecialisti a preto tie nízke platy, vysoké ceny a zúfalo nekvalitná práca v službách.To čo spomínaš Ty už len pre kutilov - kúpiť búračku a tam sa môžeš vyšantiť od základov až po elektronicky riadené vykurovanie.Potom ešte tak vo firme, kde si musíš niečo opraviť sám - lebo opravári ešte ani neprišli a už som mal 2000 sk v r...., a tesneníčko nestálo pod stovku a hlavne mohli prísť až o týždeň a tak som to riešil socialisticky, vo všetkých potrebných firmách som mal kamošov(flaša) ktorí mi aj o polnoci radili telefonicky ktorý drát a čičo kde vymeniť a neskoršie už som ich ani nepotreboval......... a teď píšu básně, haa čav
    • 0
máš pravdu , všetko by bolo dobre len keby sa roky vrátili, takže sa len jedujem ako mi to ide pomaly a že musím každú chvíľu oddychovať, no čo narobíš... čas nezastaviš :) :) :)
    • 0

Náhodný obrázok z albumov

NITRA / 1/

Hľadať v mojom Blogu

Najnovšie komentáre

Kľúčové slová

    Moje albumy vo Fotogalérii