Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

Šup na pôjd...

Napísal: Ronja , 01 November 2008 · 253 Zobrazení

„Héj! Čo ma nevidíš? Nejaká si pyšná...“
Ops! sorry, ahoj, bola som trochu zamyslená...
Tak toto sa mi stáva často. Idem cez mesto a nevšímam si ľudí. Ľudí v zmysle pohybujúceho sa davu. Viac ma zvykne upútať čosi iné. Domy. Tie staršie. Obdivujem ich štukatúru, pokúšam sa odhadnúť stavebný sloh a niekdajší účel. Pozostatky mestských hradieb, staré stromy – detto. Občas mám také nutkanie dotýkať sa tých starých kameňov a vlhkých múrov. Ktovie, čo by si pomysleli okoloidúci...ale toto leto som si prišla na svoje. Grécke kamene a múry sa nechali hladkať ako Obelixov Idefix...A tie nádherné olivy. Čím starší a krivší strom – tým krajší. Eucharisto Grécko...
Pekné chvíle zvyknem prežívať i na pôjde starej mamy. Teda stará mama už kecá so svätým Petrom pri bráne ale našťastie všetky tie vzácne staré krámy nechala tu. Občas sa hnevám, že starší ľudia doma všetko skladujú a hromadia, ale tam na tom pôjde im je všetko odpustené. Staré krosná, cepy, kredence a v almarách hotové literárne poklady. A typická pôjdová aróma ako bonus. Otváram starú truhlicu – a tam hotový poklad – noviny z r. 1916, Slovenská ľudová kuchárka z r. 1947 alebo Biblia písaná švabachom. Samozrejme kopec starých náboženských časopisov a kníh zo SSV. Pastva pre všetky zmysly.
Pamätám sa i na to, ako som pomáhala párať perie, tkať domáce koberce, mútiť maslo v maselnici...rada skúšam nové veci a overujem si manuálnu zručnosť. Naposledy v Pribyline som si vlastnoručne vyrobila hlinený džbán na hrnčiarskom kruhu. No – nie je dokonalý, ale slúži.
Ako vravím, staré domy majú svoje čaro. Raz sme boli v takom jednom na návšteve a chalanom bolo treba ísť na záchod. Samozrejme k dispozícii len drevený so srdiečkom. Tak išli. A keď sa vrátili nejakí vyškerení, pátrala som po príčine. A na záchode vylepené holé baby z play boya. Holt - romantika má rôzne tváre a domáci pán má v kadibudke 2in1.
Rozmýšľam, čo zanechá dnešná generácia svojim potomkom. Dobre vraj už bolo. A možno sa predsa len niečo nájde
kým slnko v nás nezájde
kým máme rozum zdravý
a dospelí sú hraví
já sázím na kvalitu
já zas na bonitu
rodičovskej role
vymyslím si svoj svet
skleníky dám dole
žiadne hriadky, pole
vysadím si ruže
a zasadím lipu
a urobím skalku
a hlavne dobrý plot
(niekedy by sa zišiel elektrický...)
a pustím psa
a pustím si Čajkovského
a budem sa tváriť
krásne pateticky...

 • 0Pôjd evokuje vo mne zvláštny pocit z detstva tajomnosti a zvláštnych vôní,,na predmety si už nepamätám. vtedy sme využívali jeho diskrétnosť na plány do budúcna - teraz na vyhodnocovanie tých plánov.Mám ešte jeden plán s pôjdom- voňavé seno a nechať sa diskrétne zdiskreditovať........................
  • 0

užívateľ(ov) prezerá

členov, návštevníkov

Najnovšie zápisy

Najnovšie komentáre

Najnovší návštevníci

 • Fotografia
  game
  8. Jul 2018 - 20:13
 • Fotografia
  Vic
  10. Aug 2011 - 15:18
 • Fotografia
  lopata555
  22. Feb 2011 - 10:50
 • Fotografia
  valcik
  20. May 2010 - 09:08
 • Fotografia
  majuska
  6. Apr 2010 - 11:41
 • Fotografia
  Yellow
  30. Mar 2010 - 08:20
 • Fotografia
  Sniper
  21. Jan 2010 - 23:05