Skočiť na obsah


Fotografia
* * * * * 1 hlasov

Moc davu

Napísal: Ronja , 07 November 2008 · 250 Zobrazení

Nedávno som pozerala jeden dokumentárny film – život v mori. Hlavní hrdinovia dokumentu boli malé rybičky. Ale čo bolo na nich zaujímavé? V prípade hroziaceho nebezpečenstva sa tisíce rybičiek dokázalo premeniť na jeden obrovský podvodný mrak a týmto mohutným tieňom dokázali odradiť i veľkých predátorov.
Pointa – v jednote je sila.
Čosi podobné si pamätajú tí skôr narodení v oných historických udalostiach z novembra 1989.
Sila veľkého davu je nepopierateľná.
Prečo? Pretože dav nie je utvorený rozmýšľajúcimi ľuďmi. Dav ukrýva v sebe skôr pocity jednotlivých ľudí. Tieto sa znásobujú a vzniká mohutná vášeň.
Vášeň k vykonaniu zmeny. Zmeny k lepšiemu, alebo horšiemu.
Ale chýba ešte posledný komponent, aby dav – Golem ožil.
Je ním vodca.
A nie hocijaký, ale charizmatický. Nemusí mať nejaké špeciálne školy a odporúčania pre túto funkciu. Stačí len aby bol schopný rečník s dostatočnou gestikuláciou a zanietením pre „našu vec".
Vodca je tým tmelom, dušou davu. Sám by nebol ničím, takisto ako dav. Ale spolu tvoria veľké veci a menia dejiny. Alebo sa aspoň zviditeľňujú v médiách. Ovplyvňujú ovplyvniteľných, presviedčajú nevedomých a dvíhajú žlč rozumným. A niekto za oponou si mädlí ruky. I takto sa zvykne robiť politika. A ľudia už vedia, koho majú najbližšie voliť. Volia predsa srdcom. Volia svojho vodcu. Ale poznám jeden príbeh a tam to skončilo inak. Tam všeobecný názor davu ovplyvnila jediná veta.
„Veď je nahý.....“

 • 0Ale chýba ešte posledný komponent, aby dav – Golem ožil. Je ním vodca.(cit. Ronja)Ak som dobre pochopil, tak vodca je "šém", ktorý oživí dav-Golema. Mne Tvoje prirovnanie asociuje takýto príbeh, typický pre našu súčasnosť. Temné sily schovali pravý šém a do pľacu vhodili zopár nepravých "šemíkov" a tie okolo seba vytvorili zopár davov, ktoré sú úplne učarované ideológiou svojich šéfov. Títo sa potom učelovo kamarátia a hnevajú.Kto schoval a kde je schovaný šém? Prečo?
  • 0
...môj starý otec by povedal:" za všetko môžu Židia"...ak vidím H**** - porozmýšľam, či doňho stupím...ak vidím dav - porozmýšľam ešte lepšie...(bacha na ušľapanie a nasiaknutie cudzorodými myšlienkami)Již tolik slovjiž tolik témna tu questionKde je šém?od Golema - nevímod jiného - povímale zatímsi tu hovímlíp za křovíms Thomasovou Utopiíčtu si věty - snad se dovímkdopak bude králem novým...Je čas, měla bych už vstátv antikvárku dostaliPlatoneho Slunní stát...
  • 0

užívateľ(ov) prezerá

členov, návštevníkov

Najnovšie zápisy

Najnovšie komentáre

Najnovší návštevníci

 • Fotografia
  game
  8. Jul 2018 - 20:13
 • Fotografia
  Vic
  10. Aug 2011 - 15:18
 • Fotografia
  lopata555
  22. Feb 2011 - 10:50
 • Fotografia
  valcik
  20. May 2010 - 09:08
 • Fotografia
  majuska
  6. Apr 2010 - 11:41
 • Fotografia
  Yellow
  30. Mar 2010 - 08:20
 • Fotografia
  Sniper
  21. Jan 2010 - 23:05