Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

Podnikateľský zámer - spoľahlivý!

Napísal: Pete , 01 december 2008 · 182 Zobrazení

...............založený na ľudskej škodoradosti, zabezpečí dlhodobý príjem napr. na jarmokoch.
Táto ľudská vlastnosť býva väčšinou tak utajovaná, že niekedy ani my sami akože o nej nevieme. Je to hnusné byť škodoradostným, ale čo keď nám urobí radosť až rozkoš, ak niekoho postihne nejaká galiba. Radosť je o to väčšia, keď sa prihodí niekomu, kto si o ňu už dlho koledoval alebo inak „zaslúžil“. Tak mu treba, pán Boh ho potrestal - dosť častá veta mnohých kresťanov, mne pripadá nekresťanská – no spomínam si matne, že Biblia má k tomu podobné paragrafy, podľa ktorých sa povoľuje „zaslúžene“ trestať viď. Sodoma a Gomora a tiež žena Lótova nie je len song od Elánu.
Raz som počúval živý koncert Jarka Nohavicu, kde pri uvádzaní pesničky Na Přívozské pouti povedal, že text napísal jeho táta a že text je výborný a tátovi sa podaril. Jarek mal pravdu(podľa mňa) v tom, že text je vtipný, ale príbeh je skutočný a stal sa pred 80-timi rokmi.
Ja som tento príbeh čítal pred 40-timi rokmi v knihe Moje zpověď od Jaroslava Haška a poviedka sa volala Reelní podnik.
Z uvedeného je dúfam jasné, že poviedku nemohol Hašek „ odpísať“ od Jarka, čo on síce netvrdil – to len aby bolo jasné, kto, kedy a čo.

V poviedke Reélní podnik popisuje Hašek podnikateľskú aktivitu, ktorej prevádzkáreň bola pouť začiatkom 20. storočia, v nemenovanom českom mestečku. Podnikatelia vymysleli jednoduchý spôsob, ako zarobiť na škodoradosti ľudí – pozrite sa na tú vynaliezavosť: Najskôr postavili jednoduchý stan –dôkladne zatemnený, do stanu zohnali na „dohodu“ dvoch silných veľkých chlapov, ktorých úlohou bolo vtiahnuť zákazníka z predsienky do tmavej komory stanu, tam ho poriadne nakopať do riti, vyhodiť do ďalšej predsiene. Pred stanom pekná dievčina sľubovala neskutočný zážitok a vyberala vstupné.
Dokopaní zákazníci sa rýchlo pozviechali, vyšli usmiati a zvedavcov presviedčali, že tam treba ísť, dokonca sami aktívne nahovárali ďalších potenciálnych zákazníkov.......................ale to už krásne popisuje Jarek Nohavica vo svojej piesni.Nevdojak si predstavujem, aký problém by bol toto zlegalizovať v dnešnej dobe,
-podnikateľský zámer - čo napísať?
-aký druh podnikateľskej činnosti?
-ako s registračnou pokladňou?
-čo s výpalníkmi? ...........dohovor o ľudských právach?

 • 0Inak mňa zaujala i táto veta: "Pred stanom pekná dievčina sľubovala neskutočný zážitok a vyberala vstupné."Tak je to niekedy aj v živote...len nie pred stanom, ale - pred svadbou....ale vstupné býva niekedy príliš vysoké... :) Čo z toho vyplýva? Neverte pekným ženám, keď vás kamsi lákajú - do tmavej komnaty...haha
  • 0
Doplňujem -nepekným už vôbec nie.
  • 0
...tak ma napadlo, táto akcia je pravdepodobne len pre mužov...Píte, čo by si vymyslel pre nežné pohlavie? Pri stane by stál asi pekný svalnatý chlap a lákal špeciálne ženy...na čo? Háááá? - už viem, taký ženský wrestling v blate by nebol od veci...a publikum - čisto mužské...to by bola podívanááááTož mňa by dnu nik nedostal...pekným chlapcom neverím...haha :)
  • 0
Teraz Ti neviem, či ten svätý smajlík nedostal kučery, alebo si klila vedľajšieho?
  • 0
Ronja:

ale vstupné býva niekedy príliš vysoké

Aj výstupné...Pete:

Doplňujem -nepekným už vôbec nie

Ale tie najnáruživejšie milujú... lebo nikdy nevedia, či to nie je naposledy.
  • 0
Vďaka za reakcie! Vidím, že "ať se deje co se deje" myslíme na to isté. Aj keď podľa vety, ktorú quotoval Cat, to u mňa tak nevyzeralo -- ja som sa len hanbil priznať..........
  • 0

Kľúčové slová

  Najnovšie komentáre

  Hľadať v mojom Blogu

  Najnovší návštevníci

  • Fotografia
   lopata555
   27. máj 2015 - 07:37
  • Fotografia
   game
   25. sep 2013 - 19:25
  • Fotografia
   Axel
   31. aug 2011 - 12:32
  • Fotografia
   Ronja
   27. nov 2010 - 14:49
  • Fotografia
   majuska
   20. mar 2010 - 18:39