Skočiť na obsah


Fotografia
- - - - -

Márnosť nad márnosť

Napísal: Pete , 08 január 2009 · 184 Zobrazení

Tento článoček nemá ambíciu komplexného sociologického oného, je skôr v štýle, poznáte túto: Hej, tak som si pomysleu na detvianskom moste, hodím sa do vody nebudem v árešte..........
Zamyslenie na večnú tému Ach tá mládež, výsledok je len ten, že každý je svojho šťastia strojcom – vo veľkej miere a tiež, že doktor môže pásť kozy, naopak to nepôjde.

Kedysi za mladi, takej tej riadnej
Na klavír ho mali učiť. On hory a hockey
Kdeže je hockey, hory stále stoja s otvorenou náručou,
Keby on somár na ten klavír sa naučiu, lebo čas bou

Alebo potom, kopce kníh prečítaných,
Hrdinov tucty on chcel byť každým z nich
Tiež všetky vedy poznať chcel, jazykov päť
Cestovať, skúšať, poznávať- raz tu, tam hneď

Rodičia radili lekár buď, strýko že advokát
Inžinier, ekonóm, kozmonaut strelil kamarát
Ale on jedným uchom von, druhým dnu
Aby ich nasral išiel na vojnu

Nie je nič zbytočnejšie na svete, než keď dospelák radí mladému človeku hlavne v puberte, ktorá má rôznu intenzitu, trvanie a existuje aj neverending forma.
Z pohľadu tohto dorastu nie je na svete nemožnejších, nechápavejších zabednencov , ako otec alebo mama, a čím vyššie vzdelanie rodiča o to horšie. Pedagogický zbor blbci, akoby ich jedna mater mala, mimo mladého telocvikára, ten jediný ich chápe a ešte je pekný..
Našťastie nie sú bezprizorní, majú prirodzeného vodcu, volajme ho Vlado, ktorý im určuje ich vlastný názor a tak vznikli zarýtí stúpenci ...jedine techno,...jedine rock,....my skinheadi,....a ďalších sto smerov a hnutí.

Dakedy sme to mali jednoduchšie bol dolný a horný koniec, tá alebo oná ulica. Tiež rozdiely ekonomické minimálne, až žiadne – všetci sme mali hovno. Sem tam nejaký boháč nás iritoval novým bicyklom, rifľami z Tuzexu, alebo fotkami z Balatónu...............
Puberta prebehla u väčšiny nepozorovane tzv. latentne - potlačovaná účinnými pubertopresívami z oblasti ľudového liečiteľstva – remeň obyčajný, világoš jarný, ako udržiavacia liečba vševravný pohľad a zdvihnutá ruka „ Takú Ti............“
Zaujímavé je, že to zvyšovalo psychickú odolnosť a samovražda detí bola raritou, to mohlo byť aj tým, že sme žili v horších podmienkach a prah krivdy bol vyšší. Tiež na informovanosť sa nedalo spoľahnúť - bola kontrolovaná, vtedy by utajili aj tungusský meteorit.
.
Spoločný s dnešnou mlaďou je názor na autority a snaha o nezávislosť, spravidla v rôznych partiách, kde bolo obmedzenie väčšie ako doma, ale dobrovoľné – takže fajn né, sloboda neni zadarmo.......a revolution, všetko zmeniť, smrdí to dospelinou – nénormálne!
V Amerike sa vraj hovorí dáko takto: Každý normálny mladý človek musí byť revolucionár, anarchista či komunista O.K., but only do dvadsať päťky, po tom je buď blázon alebo hlupák.

Rozdiel je v prijímaní trestov a sebareflexii – my sme tresty brali ako memento, že nabudúce nás už nesmú chytiť a hlavne nebolo sa kde odvolať, ešte tak babka aj to len ilegálne. Dnes sa tresty posudzujú v dvoch rovinách. Prvá – či vôbec vznikol nárok trestať napr. sprayersrtvo – na rodinnom dome si nahodíte fasádu za 100 tis., sprayeri na nej spôsobia svoje dielo – Títo umelci si vôbec neuvedomujú, že niekomu ublížili, naopak urazení melú, očami upretými do blba, niečo o životnom štýle, nepochopení...............a trest, začo - ste normálni? Žiadajú nové steny, veď máme právo............ach právo!
Druhá – v oblasti ľudských práv, ochrany mládeže a tak, zrazu z poškodeného je zločinec, ak si bráni svoj majetok – nedajbóóže, aby mladý bol syn dákeho VIP
Je pozitívne, že mládež sa vie a môže brániť, ale svinstvo je svinstvo akokoľvek právne či inak obhájené.
Zlým príkladom sú naši politici, ktorí tiež robia svinstvá podľa zákona. Finančnú krízu, tiež spôsobili americkí prechytralci, cez medzery v zákonoch......teraz spokojne surfujú na Fidži – hajzli.

Ekonomické podmienky sú oproti nám odlišné v tom, že dnes sú o.i. obrovské majetkové rozdiely medzi jednotlivcami, ale väčšina aj dnes žije v podobných podmienkach ako my „výplata to výplata“. My sme to mali jednoduchšie v práci i zabezpečením rodiny, ale rovnostárstvo otupovalo naše ambície a priebojnosť, dokonca bola apatia a až na pár nepoučiteľných, ktorí makali – ostatní sa viezli, vediac, že je to jedno či robíš alebo nie.
Dnešných mladých nové konkurenčné prostredie nekompromisne triedi podľa ich možnosti, schopností do nespočetných skupín a spolu so slobodou v najširšom slova zmysle vytvárajú možnosť prepadnúť sa až na dno, alebo vyletieť do výšin. Je holou skutočnosťou, že „remeslo má zlaté dno“ už nefrčí, ešte stále sa oplatí špekulovať a bohatnúť nepoctivo –morálka je na vedľajšej koľaji.
A tak môžeme vidieť krásnych mladých ľudí fyzicky aj duševne s jasným cieľom, využívajúc všetko dobré, čo dnešná doba umožňuje. Popri nich ľudské trosky, ktorí tiež využili všetko, ale zlé. Medzi nimi váhajúca väčšina, ktorá súc bezmocne unášaná, fňuká , vyhovára sa na objektívne príčiny, neuvedomujúcich si, že len oni samy si môžu pomôcť – nik iný. Karty sú už rozdané a všetci vieme, aký druh šikovnosti bol potrebný na odrapenie čo najväčšieho kusa, s tým nič neurobíme........zabudnime na keby, prečo oni, to sa nedá a to všetko v pohodlí rodičovskej obývačky. Treba dať „ vale“ detskej bezstarostnosti, zbehnúť po schodoch, vyjť von a ísť, ísť,...........
Takže v každej dobe je samozrejme vývoj jedinca determinovaný, spoločenským postavením rodiny a charakterom najbližšieho okolia, ale iniciatíva rodiny a samotného jedinca je nenahraditeľná. Keď niekto nechce je to horšie ako keď nevie alebo nemôže.

 • 0máš pravdu dobrá rada nad zlato sa nijako nenosí, ale tak to bolo i za našej éry mladosti, i keď možnože sme boli lepšími poslucháčmi, ale tiež sme nad mnohým iba hodili rukou a keď nás niečo postihlo, no , učili sme sa na vlastnej koži.Spomínam si ako sme chodili s kamarátom na ryby na bicykli , ja som šľapal a on na šaragli , i keď otec vždy upozorňoval, najazdite dvaja na jednom bicykli lebo pochôdzkár vám vypustí duše, a neraz sa to aj stalo a vtedy policajt na bicykli, volal sa Plencner ,ktorý mal na starosti tri dediny a pravidelne ich obchádzal, nám neraz tie duše vypustil a aj zobral ventilky, a my sme sa nikdy nepoučili..... a márnosť nad márnosť
  • 0
Môj dedo hovoril položartom/polovážne, že rada je najzbytočnejšia vec na svete. Múdry ju nepotrebuje a hlúpemu nepomôže... :)
  • 0
Jozef - s tou nepoučiteľnosťou máš recht, len s tým rozdielom, že mi sme fajčili Detvy, oni marišku, porno -obrázok z knihy Domáci lekár, hanbu sme robili doma oni-niektorí ve Vídni, i inde.............. Okrskár -u nás bol Slivka na nejakej koristnej motorke-to by mohlo byť znova aj v meste, sídliskách-mali to pod kontrolouValčík aj ja si myslím, že z takto namiešaného koktejlu môže vzniknúť poriadny degener - zabudli tí "architekti", že ten ich objekt je mysliaci človek a tiež sa ho nespýtali na jeho názor - potom sú také bezcitné zrúdy.To, že mnoho ľudí pracuje na vyvolených, je fakt - inak to nebude - majú takú demagogickú vetu, že aby sme boli radi, že vytvorili pracovné miesta. Platí to aj v medzinárodnom meradle, že kto si zabezpečí blbcov na robotu je už v pohode. Pozri naši mladí makajú na 3 smeny tvrdo za 1/3 platu ako ich kolegovia napr. v nemeckých podnikoch -kto vie či sa to podarí aj nám?Cat ja si to myslím tiež, ale u zrelších "karakterov", a k dedovmu výroku by som si doplnil.......................ostatní aj tak nepočúvajú.
  • 0
Dnes som videl v meste reálny "úkaz". Trojica mladých( max. 14) prechádzala cestu, autá museli brzdiť, klaksóny - oni, na ušiach sluchátka, žuvačky, neprítomné pohľady,klídek.Ja si to vysvetľujem tak, že majú prehodené výhybky. Reálne vidia ako virtuálne a virtuálne je pre nich realita jednoducho preto, že tam sú častejšie......?
  • 0
Valčík - ja to vidím takto- každý umelec musí byť dáko trafený, aby mal zaujímavý a hlavne nevšedný pohľad, alebo je niečim "ovplyvnený"-ak to čo tento umelec vytvorí sa niekomu páči - nech sa mu nehnusí, ale je fakt čo všetko ľudia čítajú, počúvajú, pozerajú !,?mne napr. stačí vo filme, aby niekto dostal 2x železnou tyčou po hlave a ten ide ďalej - prepínamTakýto únik do nereálneho sveta je za prvé móda, za druhé akýsi protest a plné zuby nežičlivej reality, neschopnosť sa s ňou vyrovnať, tak sa ukryjú do virtuálneho sveta..........tomuto predchádzali rozprávky a americkým gerojom predchádzali bohatierske byliny................ojojoj
  • 0

Kľúčové slová

  Najnovšie komentáre

  Hľadať v mojom Blogu

  Najnovší návštevníci

  • Fotografia
   lopata555
   27. máj 2015 - 07:37
  • Fotografia
   game
   25. sep 2013 - 19:25
  • Fotografia
   Axel
   31. aug 2011 - 12:32
  • Fotografia
   Ronja
   27. nov 2010 - 14:49
  • Fotografia
   majuska
   20. mar 2010 - 18:39