Skočiť na obsah


Fotografia
* * * * - 1 hlasov

Sofistikovaný nihilizmus

Napísal: Pete , 15 marec 2009 · 499 Zobrazení

Aj s Vami pohli posledné masakry v Nemecku a USA, pri ktorých zahynuli desiatky nevinných ľudí, ktorých postrieľali zdraví šialenci, chladnokrvne, bezcitne akoby hrali virtuálnu hru.
Ak Vám tento článok bude pripomínať politické školenie mladých komunistov pred 20 rokmi, je to dôkaz toho, že sa nič nezmenilo a že otázkou morálky sa v kapitalizme netrápia, neprináša zisk a je skôr na príťaž.
N e s ú h l a s í m, s konštatovaním, že veď nejakí blázni......., stáva sa...... a život ide ďalej. Je to jedna zo slabých stránok kapitalizmu, absolútna podriadenosť trhu a absolútna absencia človečiny.
Ústavy plné Boha, ľudských ideálov, spravodlivosti In God we trust, Óda na radosť a Všetci budú bratia. Pritom trh chrlí svinstvá vo všetkých žánroch, komoditách na pulte pohodený kalašnikov.............The Market is our God, in Money we trust..
Okrídlená veta, že trhový kapitalizmus nie je bohviečo, ale nič lepšie nevymysleli – platí pre ekonomické vzťahy a morálka a ľudskosť by mala byť nadovšetko.
Keď možno rokovať o korbáčikoch, bryndzi a Tokaji a nedodržanie nariadení tvrdo sankcionovať, prečo nik nepohne s producentmi zmienených svinstiev.
Ani v jednom článku či spravodajstve nevystúpil žiadny politik s nejakým riešením a novinári, ako vždy rozoberali a vrtali sa v podrobnostiach, aby ich články boli čo najodpornejšie príťažlivé.

Súčasný stav morálky v kapitalizme, ktorý teraz žijeme som si nazval sofistikovaný nihilizmus – viera v nič, okrem peňazí.
Okrem morálky je napadnutý celý organizmus, teraz je v akútnom stave ekonomika, ale pozrime na latentné prípady.

Ťažko je „ohovárať“ kapitalizmus, ten veľa vecí , ktoré sľubuje aj plní, ale nič nie je zadarmo Náš organizmus bol oslabený po ťažkej chorobe socializmu a tak nás prepadali rôzne pliagy, ktoré nás poznačili a sú z toho trvalé následky hlavne v oblasti morálky.
Tu mám na mysli kapitalizmus celkovo, nielen u nás.

Hlavnými devízami pre človeka v kapitalizme je možnosť vlastnej identity v oblasti slobody názorov, ich vyjadrovania, viery, rozhodnutí v podnikaní a pracovnej, sociálnej oblasti a voľného pohybu, angažovanosti v rôznych oblastiach a právo na súkromie a súkromný majetok. Zároveň to vyžaduje vyspelú spoločnosť, kde uvedené atribúty slobody postupne zreli, my sme do toho hupli rovnými nohami, no a hádajte kto sa prvý zorientoval?

Niečo iné je však schopnosť tieto možnosti využívať. Keďže nemôžu byť všetci úspešní z rôznych dôvodov od sociálnych až po osobné vlastnosti a schopnosti, tak sa zaraďujú do príslušných sociálnych skupín, podľa toho využívajú slobody – je to v polohe, že by mohli keby mohli. Pozor, tu nejde len o nezamestnaných. Jedná sa aj o polovicu zamestnaných tzv. od výplaty k výplate a dôchodcov, ktorí zaplatia nájomné, stravu a koniec.

So spravodlivosťou to tiež často nemá nič spoločné, nie vždy veľkosť bohatstva súvisí z usilovnosťou, ale často s bezohľadnou “šikovnosťou“ Smutnou pravdou je, že najväčšie príjmy sú z rôznych aktivít, ktoré sú špekulatívneho charakteru a nevytvárajú žiadne hodnoty. To sú napríklad aj známi „krízamakeri“ kšeftári s hypotékami.
Tiež v medzinárodnej deľbe práce, žijú bohaté štáty na úkor iných, vyhovárajú sa na nízku produktivity práce, oni potrebujú piatich „otrokov“ na jedného vyžratého občana. Keby to o tej produktivite platilo, tak naši chlapci by zarábali v jednom veľkom závode 3000 € a nemeckí chlapci 1000 €, prečo tomu nie je tak?
Za delenie spoločného majetku u nás v privatizácii a pozdejšie prideľovanie súkmeňovcom sa spravodlivosť musí prepadnúť od hanby.
Stav súdnictva a vymožiteľnosť práva tiež poriadne kríva.

No a morálka v kapitalizme tá v prostredí nekonečnej bezhraničnej slobody a kde jediným kritériom je trh t.j. ak je odbyt, prakticky nemá hraníc.
A tak na kapitalistického človiečika mimo nesporných vymožeností, sú mu proti jeho vôli servírované nekonečné nástrahy, ktoré ho znásilňujú a sú stále, všade nedá sa pred nimi schovať.
Médiá chrlia reklamné spoty z ktorých je viac než polovica klamlivých.
Médiá vysielajú najnemožnejšie nešťastia, z najnemožnejších končín sveta, noviny na titulkách ohurujú bulvárnymi imbecilnými klebetami, lebo sa to dobre predáva.
Rôzne kasty, pofidérne society, úchyláci majú nespočet možností zlákať zblúdilé duše.
A tak sa stretávame s nesvojprávnymi chudákmi, ktorí „papagájujú“ naučené nezmysly v presvedčení, že sú o nich presvedčení.
Násilie vo filmoch, TV obrazovkách a PC hrách, kde ľudský život nemá cenu a následne veľký údiv a gondolencie z celého sveta, keď študent vystrieľa celú triedu – kde v riti bol ten svet doteraz? ( napísané pred dvomi mesiacmi !)
Prečo si berieme príklad od geneticky postihnutých Američanov, ktorí svoju archaickú Ústavu „dodatkujú“ podľa toho, kto je pri moci. Potom z toho vznikajú také kraviny ako, že nosiť zbraň je záruka slobody. Navrhujem im, ako hlboko veriacim, posledný a definitívny dodatok Ústavy – Desatoro - a môžu ten svoj konzumný cirkus rozpustiť.
K..va, čo to je za sloboda, kde prezident, sľubuje svetu mier a slobodu spoza 5cm nepriestrelného skla a ochranka má toľko členov, ako naša armáda.
Namiesto toho, aby vlády krajín bojovali tvrdo a nekompromisne voči kriminalite, obklopili sa bodygardami a občania, vy už len dáko prežijete.
Keď vidím kolony vládnych a iných papalášov, desiatky vozidiel, ochranky a polície, šaškujúcich bodygardov je mi z toho na zvracanie.
Veď ste schválili nosenie zbraní, ako výraz slobody a bezpečnosti, tak chlapci ukážte, ako sa ubránite, kolty sebou a „ jedem“.
Moja rada pre normálnych ľudí. Nenoste sebou zbraň. Aby ste ju úspešne použili, museli by ste byť oveľa rýchlejší a presnejší než protivník, ktorý má ešte výhodu prekvapenia Keď vyberiete zbraň on vás musí zastreliť, nevie, že vy neviete strieľať – inak by vás možno len nakopal do zadku a vzal si po čo prišiel.
Neviem ako vy, ale ja mám z tej nekontrolovanej slobody zimomriavky a občas mi napadne kacírska predstava, že by som vymenil licomerných peacemakerov za milých, lenivých, obéznučkých eštebáčikov

Dvojitá morálka tiež nie je cudzia, denne vidieť, ako sa politici sami medzi sebou obviňujú z obrovských káuz ( a oni dobre vedia čo vedia!) a nič sa im nestane, robotníka vyhodia z práce pre kľúč 13ku. Je srdcervúce sledovať nekonečnú empatiu robotníkov, ako s holými riťami chápu problémy kapitalistov a zveria svoj osud odborárom (chacha) a pravicovým stranám. Nechcem návrat diktatúry proletariátu, len mi je to smiešne.
V televízii aj v živote servilne poklonkujeme kde -akým celebritám. Finačný „žralok“ nám v televíznej relácii tlačí kaleráby do hlavy, ako o hlade a smäde od penzistov zarábal milióny, otec bankár mu v dobe, keď ostatní nemali na pivo, požičal „len“ pár miliónov – to je také zvýhodnenie, ako by vám v stredoveku požičal „len“ rotu guľometov. Zároveň podľa iného metra fungali nášho barda básnika Rúfusa za to, že verejne neodsúdil inváziu spojencov, teda to čo v šesťdesiatom ôsmom urobilo resp. neurobilo 14 000 000 Čechoslovákov!?

Kapitalizmus nie je síce založený na utopistickej teórii a vďaka pluralite a tým aj opozície nie je potreba špecializovaného propagandistického aparátu, ale že by informovanosť v kapitalizme fungovala, je odvážne tvrdiť.
Alebo, že je v záujme informovanosti slobodne na titulných stránkach ukázať otca herca v poslednom štádiu rakoviny, vedľa roztiahnutej vagíny nadrogovanej celebrity 10krát rozvedenej. Zatiaľ v trezoroch sú tony dokumentov „ Top Secret“, ktoré by sme náramne radi videli. Figu borovú!

A pravda? Tá je tiež ťažko skúšaná, práve tak ako v socializme. V kapitalizme je síce akože istená pluralitou, slobodou slova, ale z tejto opozitnej strany je tiež tendenčne interpretovaná, takže normálna väčšina ľudu je ešte viac dezorientovaná.
Človek nepoznajúci pravdu n i e j e s l o b o d n ý. Vidíme, že mnohé kauzy vyjdú na povrch až po čase, vďaka investigatívnym novinárom alebo náhodou.. Sú schovávané informácie „štátneho záujmu“ – čarovnej to formulky, na všetko aj na vojenskú intervenciu. Existujú tiež nadnárodné zoskupenia, vplyvné skupiny ekonomické aj politické, ktoré keď povedia, že to tak bude, tak to tak je. Občania môžu beztrestne nadávať.
Aj sám Obama si teraz pozorne zapisuje úlohy, ktoré mu vydávajú jeho mecenáši a ÚV strany.
Na súčasnú krízu upozorňovali významní ekonómovia už pred dvomi rokmi. Trh je vraj spoľahlivým regulátorom ekonomiky, ale pri určitých zabezpečujúcich a kontrolných opatreniach, že by zlyhali a nikto si nevšimol, že sa po svete potulujú bezcenné papiere za mld-y doláčov. Za koho kope Medzinárodný menový fond, ktorý kontroluje kurzy na 6- desatinných miest. Namieste je „ pelíškovská“ otázka. Kto má z toho prospech?
Obrovské ekonomické kolosy nezničia resp. neumravnia Obamove optimistické nereálne sľuby, že Američanov donúti k skromnosti – ak to dokáže, zjem kefu A ešte je otázne, čo si taký Američan predstavuje pod uťahovaním opaskov. To možno dokážu len silné ekonomické depresie podobné tejto súčasnej.
Je vrchol sebectva a arogancie a výsmech celému svetu, nepodpísanie (kjotskeho) protokolu o znížení emisií – lebo by sa nemohli prežierať v najširšom slova zmysle. Naproti tomu naši ústretovo súhlasili s odstavením Bohuníc a v EÚ pod hrozbou vysokých pokút kontrolujeme emisie na gramy.

Je nebezpečie, že títo veľkí a silní nie sú ochotní sa pôstiť a hľadajú zdroje pre ukojenie svojich národných záujmov, aj pomocou lietadlových lodí, alebo nám zahrajú ďaľšiu inscenáciu a la Inteligence Service.
Je neuveriteľné ako ľudstvo vie vygenerovať degenerov, mentálnych oklieštencov, ktorí bez mrknutia oka, pošliapu skúsenosti ľudstva, oháňajúc sa pseudo ideálmi a Bohom, znova a znova vháňajú ľudstvo do vojen.
.
A čo teroristi? Tí teraz študujú hollywoodske scenáre, hľadajú námety na zničenie imperializmu a celého sveta - našťastie je ich toľko a sú všetky tak hrôzostrašne krásne, že výberová komisia sa nevie rozhodnúť.
Keby im tak niekto prepašoval na ich monitory nadabovaného Kubka a Maťka, ležiacich v tráve v absolútnej pracovnej nirváne, ako majú imperialistov, fašistov, komunistov, teroristov aj všetkých ostatných -istov na háku, podlomilo by to ich sebadôveru
a „ta šli by het“ každý po svojom.

 • 0PeteNemyslim si, ze taketo ciny, ktore boli pohnutkou k Tvojmu clanku, ma na "rovasi" kapitalizmus. Ved si este dobre pamätam zlociny za "socializmu", N. B. tiez anonymneho statneho kapitalizmu, ked islo mnohokrat o desat korun, alebo o kusok cokolady... Taktiez Obamove sluby a podpisane, ci nepodpisane protokoly zo summitov, ktore desat minut po dvanastej si robia nadeje, ze nieco vyriesia, maju s vecou malo spolocneho. Teror a mobbing sa stali legalnymi dokonca na strankach internetu. Niekedy uplne bez problemov! Aj u nas - tym, co bolo dobre za totality, stacilo prezliect kabaty a veselo buntosia dalej, teda nic noveho pod slnkom.Hierarchia hodnot sa da obnovit predovsetkym tym, ze sa zase naucime klast spravne otazky.V kontexte sväteho Tomasa z Aquinu prva z moznych otazok je: "Co je Boh?", druha "Co je clovek?" a az dalsia by znela: "Co teda mame robit?" A nie naopak...
  • 0
Vic, dávam Ti za pravdu, že kauzalita v článku ohľadne tých tragédií a ostatnou kritikou lavíruje, neušla pozornosti skúseného filozofa. Článok som mal pripravený dávnejšie ako kritiku morálky kapitalizmu a v prostriedku článku o.i bola zmienka o zbraniach a masakroch v školách, no a teraz, keď k tragédiám skutočne došlo, tak som ich použil v úvode ako jeden z možných následkov. Hádam si nemyslíš, že som chcel spájať „Kjoto“ s masakrami – to bolo v príslušnom odstavci.Ale....ja neporovnávam so socializmom!Mňa štve, že veľa ľudí si neuvedomuje skryté vady kapitalizmu, ktoré som zbežne popísal – článok nemá ambíciu koplexnej odbornej, ale bežnej ľudskej kritiky.1. vada – kríza, pred pár mesiacmi nikto nič netušil, teraz odborné posudky, čo kríza ako prečo, dokonca, že konečne kríza – vyčistí sa prostredie a potom bude ešte lepšie.Všimni si č l o v e k ....akoby neexistoval, ale existujú obete krízy z neinformovanosti, klamlivej reklamy, dajú sa kúpiť zbrane ktorými sa dá zastreliť - kto? napríkladJedni z mnohých – tisíce mladých ľudí, ktorí si zobrali hypotéky 2 – 3 miliony na byty a prišli a prídu o prácu.2. vada – 10. vada –pokiaľ rodičia, škola,, kostol sa snažia deti vychovávať v duchu všeobecne uznávanej morálky – miliardy sa točia na nemorálnych filmoch, prečítaj si len názvy filmov jeden večer na na 5 TV, hračky samá zbraň- prémia útočný granát ( diabolské), PChry – do vyššieho levelu cez mŕtvoly........vidíš hlúčik detí – kopy do hlavy, dokopanie spadnutého, veria že 10x železnou tyčou do hlavy sa dá v pohode prežiťTakže, otázky sú položené, nastoľujú sa samé, ale nikto nemá ani snahu odpovedať.Veď musí byť súhra spoločnosti aj s aquinskou technológiou a nie my s Tomášom pôjdeme v Kristu, morálne a fabriky budú v protismere vyrábať svinstvá a skúšať akí sme pevní vo viere.......čo ti budem hovoriť – sme len ľudia!
  • 0
Petevyborne, suhlas.Lenze...Kritika kapitalizmu je dobra. Bohuzial ale nikde na svete nenajdes nic ineho ako kapitalizmus... Nikde. To si treba uvedomit! V Cine nie, na Kube nie, v Afrike nie, v Amerike nie a v Europe uz vobec nie... Tvoja kritika je teda kritikou celej planety...Myslim si, ze kedysi mali nasi politici dost dobru formu, ked nazvali "nezne" hnutie revolucne ako Verejnost proti nasiliu. Dobry zaciatok! Ibaze sa to malinko nepodarilo...Myslim si, ze za vsetko vlastne moze nasilie. NASILIE CEZ OBRAZOVKY. Pomaly kazdy sa o to pokusa...Vedci sa aj pomaly na to sustreduju, ako na to... Zhoduju sa v jednom, ze nasilie cez obrazovku plodi zlo, co sa zda byt uz dokazane. Jedno este nie je jasne: Ako ludsky mozog taketo nasilie spracovava... Podme teda kludne s Tomasom - musi ale chciet cela verejnost! POTOM FABRIKY V PROTISMERE budu mat urcite tazkosti. Bez penazi aj ony vyrobia - prepytujem - iba velky prd a budu sa uchadzat o priazen vlad, podobne, ako to skusa City group, alebo velka automobilova trojka... Na nieco je tato kriza dobra, ak sa to da tak povedat: Peniazky dojdu raz kazdemu spekulantovi. Nazorne sa to ukazalo.Proti verejnosti to ma ale kazdy tazke... Aj televizni intendanti, aj internetovi administratori.Staci, ked verejnost bude rozmyslat.A bude zase lepsie.Vsetko pojde.Etika zase dostane miesto v centre zavislosti verejnosti.Skor alebo neskor.
  • 0
Verejnosť...kto to je? Tá masa ľudí čo potrebuje k prežitiu dve rímske ingrediencie: chlieb a hry?... a líže ruky tomu kto dáva viac?Dav je premenlivý, nespoľahlivý - dnes velebí, zajtra zatracuje...ľahko sa dá ovplyvniť...Ak chce človek presadiť v spoločnosti niečo správne, užitočné a všeobecne platné – musí sa snažiť, aby to bolo právne zadeklarované, čiže uzákonené. Moc zákonu a moc médií. Podmaňte si toto a máte podmanenú verejnosť...Dnešný stav spoločnosti je ovplyvnený viacerými faktormi. Hovorme o tom, debatujme, formujme si názory...Nesmie nám to byť jedno...
  • 0
Aj ked su zname dusevne zalozenia davov, vieme tiez, ake su sily, ktore mozu na dusu davu posobit... Zostava nam, aby sme si pokojne prestudovali, ako sa maju a daju tieto sily pouzit a kto ich moze s uspechom uviest do pohybu a cinnosti. Zatial sme nerozmyslali...Prenechali sme rozum a rozmyslanie filozofom. Necakali sme, ze ROZUM bude privelmi zasahovat do ovladania ludi... City - cest, sebaovladanie, nabozenska viera, tuzba po slave, "laska k vlasti" a ine - sa utvarali bez rozumu a bohuzial velmi casto proti nemu, boli motivaciami doterajsich civilizacii...Verejnost ale rozmysla... Verejnost dosiahne tiez urcity statut kultivovanosti, vie, kedy ma dost... Neda sa vecne manipulovat.Rozmyslanie verejnosti nad svojou beznadejnou situaciou je absolutnym predpokladom uspechu. Aj dav je iba stado, ktore sa nedokaze zaobist bez "pana". Ak vsetci daju rozum dohromady, zabezpecia si "panov", ktori mu - tomu davu - budu sluzit.Vyvolat do zivota vieru, politicku, nabozensku, ci socialnu - to je uloha velkeho statnika, ktory sluzi davu. Zo vsetkych sil je viera ta najväcsia a pravom sa hovori, ze viera hory prenasa! Dat cloveku vieru znamena zdvojnasobit jeho silu.Ludske myslenie je dolezite. Nepodcenujme ho! Okrem toho vieme od svojich, "kde lezi nasa bieda", treba to iba dat dohromady... Jedno prislovie hovori, ze kde je vola, tam je i cesta...
  • 0
:)
  • 0
Súhlasím, že ľudské myslenie je dôležité - ale myslenie každého konkrétneho človeka. I Werich niekde spieva - "ten umí to a ten zas tohle a všichni spolu uděláme moc..."Neschovávajme sa za dav - ten nemá rozum, skôr emócie....I v podniku či vo fabrike záleží od zodpovedného prístupu konkrétneho človeka - a vtedy sa i finálny výrobok vydarí...Vezmime si náš slovenský národ - naša kultúra fakticky vznikla až príchodom Cyrila a Metoda...(osobnosti), neskôr keď išlo o práva Slovákov takisto zaúradovali osobnosti - Štúr a spol...Prínos Cirkvi na skultúrňovaní národa je nepopierateľný - nejde len o hlásanie evanjelia, mnohí kňazi (katolícki i evanjelickí) - vzdelanci sa venovali aj vedeckej činnosti, vynálezom, prekladom - je veľký prínos v sociálnej oblasti, zakladali rôzne spolky, školy, učili ľudí lepšie hospodáriť , prebúdzali v slovenskom národe vlastenecké cítenie, vydávali noviny, časopisy, hrali sa divadlá, ukazovali ľuďom že sa dá žiť a myslieť inak a netreba sa báť...(a ak sa niekto pozastaví nad tým, že prečo kňazi - chudobný Slovák pokiaľ chcel študovať a nezradiť svoj slovenský pôvod, ísť za farára bola jediná voľba a popri tom "vykazovať" i inú "panslavskú"činnosť...ostatné vyššie posty boli v rukách maďarov...)Národ potrebuje osobnosti, ktoré ako pochodne ľuďom ukazujú smer...ale nespoliehajme sa na to, že ľudia sami od seba začnú pracovať na svojom skultúrňovaní...to je podľa mňa utópia - česť výnimkám..Vždy sa išlo ľahšie dole kopcom ako hore a nehovorím o terajšej povolenej uzde...Demokracia je krásna vec - pre nás pomerne nová, takže teraz sa jej nevieme dojesť - konzumujeme všetko donedávna zakázané...Plusy, mínusy, negatíva, pozitíva...Ale! Problém je, že tie mantinely sú až príliš široké...a ľuďom sa ponúka možnosť maximálnej voľnosti....V čom ja vidím najväčší problém súčasného stavu - je likvidácia stáročia fungujúcich a platných hodnôt...už nie sú "tabu" - dnes je hodnota to, na čom sa zhodne väčšina v spoločnosti...a toho sa obávam. Ísť proti prirodzenému zákonu - urobiť z dvoch mužov manželov - nádhera, do toho, však to uzákonili vo viacerých krajinách, aj v telke toho je plno...takže to je asi v poriadku...Pred pár rokmi sa v Nemecku spločnosť dohodla na tom, že dajú voľný priechod Hitlerovým myšlienkam - popreli slobodu, rovnosť, bratstvo (ovocie fr. revolúcie) prijali a uzákonili nové hodnoty a práva - výsledok poznáme.Ide o to, že sa popierajú hodnoty ako ľudská dôstojnosť , rovnosť, sloboda, právo na život,... - ktorých dodržiavanie je uzákonené napr. vo Všeobecnej deklarácii ľudských práv a jej prijatie podpísalo okolo 90 krajín a z nej vychádza i naša ústava....Je tu prítomné zvláštne protirečenie: V mene slobody sa ochraňuje život, v mene slobody sa život zabíja (eutanázia, potraty,..) Pokiaľ sa základné hodnoty zhodia z piadestálu a vlastne všetko sa stane relatívne, vecou dohody - o čom to bude? Ja si myslím, že o anarchii...A ešte jedna vec ma znepokojuje - centralizmus EÚ. Jedného sme sa zbavili aby sme získali detto...Zbavujeme sa svojej suverenity v záujme koho? Za 30 strieborných zapredávame samých seba...Klaus je jasnozrivejší, ale je sám....Kiežby si mal Vic pravdu, že verejnosť sa sama pozviecha, povstane...zatiaľ tu panuje všeobecná letargia...Kto má moc - nestará sa o iných, kto má málo - snaží sa prežiť ako spomenul Pete - od výplaty k výplate...doba núti človeka naháňať sa, aby zabezpečil základné veci a obávam sa, že na filozofovanie nemá moc ľudí čas...a ani náladu...Na veci verejné máme predsa svojich volených zástupcov - tak nech ukážu, za čo berú peniaze....Idú voľby, opäť sa ukáže, či "verejnosť" má zdravý rozum...Múdre rozhodovanie prajem :)
  • 0
O to mi išlo, poukázať na nemorálne praktiky , pred ktorými by mala chrániť svojich občanov spoločnosť-t.j. exekutíva –vláda, ktorá má na to páky, zákony, nariadenia, kontrola, sankci.eNa morálku podnikateľov si ešte počkáme, na príslušnú úroveň ľudí ako sa pohybovať v nových podmienkach tiež. Obaja sú veľmi zraniteľní, po trpkých skúsenostiach so socíkom, sa nekriticky so slepou dôverou vrhli do vysnívaného kapitalizmu.Kritika neznamená niekoho zdrbať pod čiernu zem, ale upozorniť na nedostatky a naučiť sa s nimi žiť alebo s nimi počítať.Nevyhodou nás v postkom. štátoch , že nás to zasiahlo skokom, bez prípravy – zo dňa na deň sa spoločnosť rozdelila na bohatých , chudobných a žobrákov a ani jedni to dodnes ešte nestrávili.Ćítal som už viaceré osobnosti z politiky aj ekonómie, vrátane môjho liblinka Obamu, že to bude treba predsa len trochu kerovať - ten trh jednoducho nemá duchovný, morálny rozmer a vi´d krízu, dá sa aj oklamať.......Tá vaša diskusia, jedinec, spoločnosť, verejnosť a vodca, - funguje to aj podľa mňa tak, ako píšete – je to vzájomné pôsobenie, ale problém je vtom, že všetci vedia čo škodí, čo by nemalo byť a je zároveň šokujúce:že zospodu nie je tlak, naopak ľudia majú o tie filmy, hry, hračky, časopisy, bulvár enormný záujem, oteplovanie majú na háku....A tí hore žijú mimo, za múrom, za ochrankou a len hasia a to nielen naši ani zo západu som nezaregistroval nejaký boj o morálku....a tak to závisí na každom jednom ako uchráni seba a deti, ako sa dá
  • 0
RonjaDakujem Ti a som rad, ze si spomenula Wericha. V piatom obraze z „Robina Zbojnika“ je tato piesen:Na shledanou v lepsich casechJiří Voskovec, Jan Werich & Jaroslav JežekPíseň ze hry Robin Zbojník, 1931–1932My dva nic nemámeNic neznamenámeZe století do století jdemTi co něco majíTi nám nic nedajíTak hledáme zaslíbenou zemDokud bude země kulatáNa chudáky bude bohatáJdeme dálpořád dáldál a dálRefren:Každý z nás něco máCo občas tlačíváCo mu dělá na tvář vráskyKaždý z nás starost máV sobě ji ukrýváPro peníze nebo z láskyRozdělme bolesti rovným dílemA pak dejme se za jedním cílemVšichni se sejdemeAž svou zem najdemeNa shledanou v lepších časechA este nieco:Jiri Voskovec v rozhovore s Michalom Schonbergom na str. 87 hovori:„Ale byl tam Pochod poustevniku s nadherne absurdnim zvolanim: „Dosti jiz klamani verejnosti, my poustevnici volame.“To zustalo rcenim v Osvobozenem divadle, mezi mnou a Janem. To rikame dodneska.“Teda "ten umí to a ten zas tohle a všichni spolu uděláme moc..." sa taha vsetkymi hrami, piesnami, filmami. „Drobny piesok stavia mury, ktore hromy neprebiju.“ Myslenie spriaznenych dusi rozhodlo a rozhodovalo celymi dejinami. Mas pravdu, aj slovenskymi!Aj dnes mame osobnosti. Aj dnes ludia rozmyslaju. Nie vsetci sa venuju iba zabave a erotike, ako to chce niekolko smieskov, ktori kazde rozumne slovo ututlaju… Vsetka cest aj Tebe, aj preto Ti dakujem za Tvoj krasny komentar.Na Slovensku ma znova a znova prekvapuju mladi, ktori chodili v osemdesiatom deviatom do materskej skolky. Potesilo ma viac diplomoviek tejto generacie. Nie vsetci nevedia, „co se sebu“, vysledky su ohromne. Aj teraz som sa stretol doma so vzacnymi mladymi ludmi. Ide im to. Citaju, vzdelavaju sa, hovoria cudzimi recami, dostojne reprezentuju. Zamyslaju sa nad minulostou i pritomnostou a nefalsuju dejiny, ako im to naverklikovali niektori smutne preslaveni historikovia…Je to tak, nic lepsie ako demokracia momentalne k dispozicii na Slovensku nie je. Ludia, ktori najviac hovoria o nadhlade, su najviac zakomplexovani dogmami, ktore si vytvorili v dvojdimenzionalnom mysleni. Alebo Jano, alebo Miso… Ine pohlady neexistuju. Mnohodimenzionalnost je tazka, skoro nepredstavitelna. Mas velku pravdu. Hodnoty, hodene cez palubu, sa tazko vracaju do zivota…Europske spolocenstvo to riesi po svojom. Verim, ze tak ako niektori odmietaju EU a EURO, ti ini zase iba EURO, vsetkych ale spaja spolocna buducnost v Europe a ocakavam, ze trpezlivymi vyjednavaniami sa da urobit vela. Vid i osobitny pripad mojho terajsieho domova. Aj ked nie sme v EU, aj u nas platia europske zakony, aj u nas mozes platit EUROM a mozes si vybrat, ci chces z bankomatu franky, alebo EURA; su to veci, ktore sa prekonzultovavali dlhe roky, cuduj sa svete, dokonca sme i clenmi Shengenskej dohody. Osobne mi je sympaticke, ze prezident republiky ma na to v CR iny nahlad ako premier, momentalne EU predsedajuci… Verim, ze i tam sa vsetko vyriesi k spokojnosti obcanov. Kiezby viera v slusnych a poriadnych ludi presvedcila viacerych, prevladla a europska spolocnost by dala Adieu darmozracom a intriganom… I ja si nic ine nezelam, ako mudre rozhodovanie. (Ak bude treba, chystam sa na 2. kolo prezidentskych volieb…)PeteVelmi mudro. Skoda len, ze sa na Slovensku kritika zatial nenosi…Ale aj to pride…
  • 0
VicNa margo EÚ: Nie som striktne proti vytvoreniu európskeho spoločenstva, ktorého členovia - členské štáty by spoločne riešili dôležité otázky - bezpečnosť, hospodárska a ekonomická spolupráca, atď...Spolupráca áno, ale ako hovorí konfederalista Klaus, nie za cenu zbavenia sa vlastnej suverenity, spolupráca by mala byť na základe zmlúv... Kultúra je i produktom činnosti vzdelancov - je fajn, že u nás kopec mladých má chuť študovať a vzdelávať sa...i keď z početných reakcií našich mladých na fóre mám dojem, že ich štúdium obťažuje a berú ho ako nutné zlo...ale dúfam, že sa to ešte všetko zmení...Vzdelaní inteligentní ľudia - áno, som za, ale vzdelanie by malo ísť ruka v ruke s morálkou, charakternosťou = osobnostiPokiaľ sa to zvrhne a človek svoje schopnosti a vedomosti zneužije, je to zlé...Takže nakopávajme tých našich mladých správnym smerom, možnosti majú - stačí len chcieť... :)
  • 0
EÚ - mne sa páči formulácia(Klaus), že je to manželstvo z rozumu - účel je jasný, vytvoriť silnú protiváhu veľkým ekonomickým subjektom. Na rozdiel od bi-, multilater. zmlúv,,EU v dnešnom prevedení tým, že má spoločný trh, menu,........ je stabilnejšia. Zachovanie identity asi zostane mimo, skôr si naopak, každý vo vytvorenom priestore musí nájsť svoju parketu. Nie je to moje presvedčenie- ale, myslím si, že to takto pôjde.....a k našej debate, práve z úrovne Eu by som očakával väčšiu angažovanosť, doslova kampaň v oblasti morálky v najširšom zmysle.Zatiaľ len forrmou fondov , rôznych neziskových mimovládných organizácii riešia tento problém - to je odfláknuté riešenie - ako keby som dal deťom 50 € a povedal im vymyslite si nejaký morálny program......mali by ste ho vidieť
  • 0
Ronjas tou mladezou to nevidim tak zle, i ked diskusne forum nie je reprezentativna vzorka, nase forum sa mi prave paci preto, ze z prispevkov vidiet, ze mladi rozmyslaju a ako rozmyslaju - su aj ine fora, kde sa ludia chodia "zabavit", chatovat a zabijat cas, aspon to otvorene priznavaju... Nakoniec i niekdajsi "mladi", dnesni znami politikovia, maju za sebou "autonomnu", lepsie povedane anarchisticku minulost, su medzi nimi i znami politikovia a ministri, nebudem menovat, mne osobne su zname dva pripady. Casom sa väcsina extremov dostane do celkom normalnych kolaji. - Napokon, mam i ja dvoch dospelych synov a nepamätam sa, ze by som ich k niecomu musel "dokopavat". - Moznosti je naozaj vela, treba si vediet vybrat... Co sa tyka etiky, cloveku je prirodzene, rozpoznat dobro od zla, pevne tomu verim a viem, ze clovek v kutiku duse presne sam pred sebou vie, co robi.
  • 0
Ja len toľko, aby som nevyzeral,ako ušomraný moralistický, pesimistický " dědek" -je veľmi veľa šikovných detí a mladých ľudí európanov- to sú Tí, ktorí chytili slobodu za správny koniec, sú to prevažne tie typy, ktoré by uspeli aj v iných časoch, je veľa šancí, príležitostí............ale veľa je tých čo slobodu využili nesprávnym spôsobom..........a ešte viac tých nerozhodných, ľahko ovplyvniteľných.....Vic píšeš, že je prirodzené rozpoznať zlo, ....tiež je pravda, že 100x opakovaná lož.....
  • 0

PeteNemyslim si, ze taketo ciny, ktore boli pohnutkou k Tvojmu clanku, ma na "rovasi" kapitalizmus.

Tu súhlasím s Vicom, psychopati žijú všade bez ohľadu na to v akom systéme práve sú.
  • 0
To som nepovedal ja, ale Vic..Ja tvrdím, že ani proti tomu nič nerobí - prečo, keď má kapitalizmus ambíciu a skutočne aj je najlepší ekonomický systém, serie aj na etiku, morálku .......... a stále je obhajovaný veď to sú psychopati, to sa môže stať všade, to je daň za slobodu, Drogy, násilie v TV - kto nechce nech sa nedíva, múdry drogy neberie....A vôbec už tá formulácia, že kapitalizmus alebo socializmus za niečo môžu,, dajú sa kritizovať ich prejavy, aplikácia v praxi. Ten istý systém môže mať dobré aj zlé vlastnosti.No a ja som chcel poukázať na tie s ktorými sa nemôžu chváliť
  • 0
Našla som zaujímavý článok...možno by mohol byť jednou z mnohých odpovedí na otázku "Co s tým...?" :) ...verím, že s viacerými myšlienkami budú súhlasiť teisti i ateisti... :) http://www.blisty.cz...2/art32242.html
  • 0
Ronja, som rád, že si to zverejnila, je tam dobre sformulované, o.i. - to čo ja som nazval " všeobecne uznávaná morálka" . Spoločenstvo jednoducho musí formou širokého konsenzu stanoviť mantinely moralky a etiky, pretože trh túto schopnosť nemá a peniaze sú taká silná motivácia, že neberú ohľad na nič.Kto to považuje za obmedzovanie slobody, je nezodpovedný ľahtikár,ktorému z rodiny nikoho nezabili nadrogovaní puberťáci syna kopancami do hlavy, nedroguje, nie je unesený, znásilnenný......A hlavne si pletie " zlaté pravidlo " so zlatou žilou.........pred týmto zlom Vás nezachráni ani úzkostlivá výchova v slušnej rodine, ani to nie je doménou rozvrátených rodín - je len väčšia či menšia pravdepodobnosť
  • 0
Pete :) dobre aj diskutujúci bez chyby, ..... ale čo s tým narobíme? V mravenisku by sa toto nemohlo stať, ak to berieme z prírody.... " Ošipka slučilas " by povedali Rusi.... problémov bude pribúdať , i zhody náhod, i nevypočutie jeden druhého, materiálny svet bez minimálne duchovného podtónu,úbytku lásky, slova jedného druhému v " live " ... a to a ešte mnohé iné, bude mať aj takéto nevinné obete, dnes USA a Nemecko,Finsko, zajtra možno Česko,Slovensko....
  • 0
RonjaChmelarov clanok je, ako obycajne, velmi zauimavy a presny.Vdaka za link.
  • 0

Kľúčové slová

  Najnovšie komentáre

  Hľadať v mojom Blogu

  Najnovší návštevníci

  • Fotografia
   lopata555
   27. máj 2015 - 07:37
  • Fotografia
   game
   25. sep 2013 - 19:25
  • Fotografia
   Axel
   31. aug 2011 - 12:32
  • Fotografia
   Ronja
   27. nov 2010 - 14:49
  • Fotografia
   majuska
   20. mar 2010 - 18:39