Skočiť na obsah

Fotografia
* * * * * 1 Hlasov

Etiketa

• Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 93 príspevkov

#76 Eiensama

Eiensama

Jiponija ga Kiku

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1079 príspevkov
  • 6 tém

Príspevok bol napísaný: 25. August 2013 - 18:42:36

4/10

som barbar 

edit.

presuniem sem bližšie ten test, nech je poruke. g. :

Test : Etiketa

• 0

#77 D'Ady

D'Ady

pozemský drak

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5289 príspevkov
  • 10 tém

Príspevok bol napísaný: 26. August 2013 - 08:18:58

fuj, ci som dobry ... 9/10

usla mi len prva otazka, co pokladam za celkom bezvyznamne :D

• 0

#78 Vilma Flinstonova

Vilma Flinstonova

Teta z praveku

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4563 príspevkov
  • 23 tém

Príspevok bol napísaný: 8. September 2013 - 14:55:24

som nevychovanec...1-6 správne, 7-10 zle!

• 0

#79 D'Ady

D'Ady

pozemský drak

• Advanced Members
  • 5289 príspevkov
  • 10 tém

Príspevok bol napísaný: 4. November 2014 - 09:47:44

Proč by se návštěvy NEMĚLY u vás doma zouvat
Český zvyk, který boří mýtus o tom, že co je české, to je hezké. Naopak, je to nehygienické, ponižující, trapné a zbytečné. Zde jsou důvody:

http://g.cz/proc-by-...as-doma-zouvat/

niektore dovody su celkom zaujimave, a tiez sa v diskusii pod clankom do seba pustili dve zastankyne ano/nie vyzuvania navstev ;)

je teda fakt, ze u nas sa obvykle navstevy nevyzuvaju, pokial nie je vonku vyslovene bordel, event. nepridu z lesa v terennej obuvi (co byva casto) a tiez mame lahko udrziavatelnu podlahu, ktora prilis udrziavana nie je... a aj tak najcastejsie s navstevou sedime v kuchyni :D

ale mozno su na to aj nejake pravidla v etikete... priamo v clanku sa to nespomina

• 0

#80 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30223 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 4. November 2014 - 11:22:25

toto je pekné.

s tým vyzúvaním - nevyzúvaním bojujem zakaždým, keď niekto príde, jedno kto, poisťovák, suseda, ktokoľvek len vojde do chodby, to sú večné boje ...

sme na tom podobne: keď niekto ide ďalej než na koberec v hale, a vonku je blato po členky a pľušť a kvapká z nich blato a voda, tak sa samozrejme vyzúva ... ale až dnu za dverami na hrubom neprepúšťacom koberci.

ale za bežného akékohoľvek iného počasia moje "u nás sa nevyzúva" 8 z 10 ľudí neberie na vedomie ...

naposledy to bol párik chlapov, ktorý prišiel nastavovať satelit - chlap mi odpovedal, že sa vyzuje, lebo by sa náhodou pozabudol potom doma, a manželka by ho hnala ...

a úplne naposledy - to sem pasuje dokonale: pretože sa nevyzúva, a mám dva menšie koberce, z toho jeden v hale na najexponovanejšom mieste / pretože aj my domáci sa vyzúvame až  vnútri za dverami / ... čiže ten koberec trpí. čistíme ho sami, ale máme koberec na výmenu, a po čase ho musí dostať do rúk profesionál.
a práve pred mesiacom sme si dali čistiť, a pán s kobercami sa automaticky vyzúval ...

remeselník, ktorý nám prišiel meniť okno, sa automaticky nevyzúval ...

ono je to celkom zaujímavý problém s tým vyzúvaním. áno, pri nevyzúvaní treba viac upratať, ale nejdem sa preto pretrhnúť ... a tie dva kúsky koberca sa tiež dajú za pár eur vyčistiť, ... etiketa by podľa mala riešiť, že keď niekde prídem, spýtam sa ... ale to by dopadlo asi tak, že "nie nie", ale domáci by zazerali celý čas na moje špinavé boty :)

práve čítam sériu švédskych krimi, a tam je vyzúvanie spomínané úplne bežne ... dokonca aj pri návšteve detektívov sa páni a dámy od polície pekne spôsobne vyzúvajú :)

• 0

#81 slimak

slimak

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 7030 príspevkov
  • 21 tém

Príspevok bol napísaný: 4. November 2014 - 12:26:12

Ku mne prisli chlapi z telekomu - zavadzali,obnovovali internet - pred dverami si na topanky nasadzovali "nasuvniky" ako ked ideme k zubarke. Odviedli aj dobru a rychlu pracu - milo som bol prekvapeny.

• 0

#82 Vilma Flinstonova

Vilma Flinstonova

Teta z praveku

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4563 príspevkov
  • 23 tém

Príspevok bol napísaný: 9. November 2014 - 22:06:29

aj u nás sa vyzúvalo za dverami. Ale bola som poučená, že na topánkach si môžem doniesť pekné svinstvo, vajíčka parazitov a kdeaké iné potvorstvá. Z kobercov by som také čosi asi len ťažko likvidovala. A od vlaňajška - fíha, už je to rok čo sa to začalo - mám z takého dačoho hrôzu. Starý vymenil koberec, ktorý máme za dverami. My sa vyzúvame odvtedy - teda od výmeny toho koberca - predo dvermi na rohožke. Asi kúpim inú rohožku a návštevy si - ak sa majú vyzúvať za dverami v chodbičke - budú na nej pucovať topánky. U nás je teplo, ale papúč máme dostatok, takže kto chce, ostane bosý, kto chce, dá si papučky.

Tiež inak je to v rodinnom dome, inak v panelákovom byte. Domy sú inak riešené ako také byty.

Neviem, či je to pravda, ale vraj Amíci chodia aj doma celé dni v topánkach. Och, mňa by asi ohlo, asi by som to nevydržala. Potrebujem voľné prsty, vyzúvam aj fusakle len čo je to možné. A v topánkach celý deň, čo aké pohodlné by boli, tak to teda nie. A predstava čižiem celodenne na nohách by mohla byť aj mojou poslednou predstavou - eeee! Zaplať Pánbožko tomu, kto vymyslel papuče (hoci ja doma aj v robote nosím zdravoťácke nazuváky, to mi vyhovuje).

• 0

#83 Hellé

Hellé

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1988 príspevkov
  • 6 tém

Príspevok bol napísaný: 6. June 2016 - 09:42:56

nasa spolocnost sa vyrazne barbarizuje..je smutne, ze to musim tak tvrdo povedat..ale ved posudte... :yes_yes:

vcera, v nedelu, sme sa cestou z Bratislavy zastavili na obed v normalne restauraciii a co tam? ak by ste cakali muzov v lanovych oblekoch a damy v letnych satach..tak nie..ani ja to necakam, na zazraky som uz davno prestala verit..teda boli tam ludia v beznom obleceni ale boli na obede a v uzavretej miestnosti..a dvaja dospeli muzi tam kludne sedeli v ciapkach narazenych hlboko do cela ako by sa nechumelilo..a vedla sediacim zenam to zda sa, tiez nijako neprekazalo..tak sa kludne naobedovali..no ved nic..nikoho to nezabilo..len mne to prislo nejako luto..ak ja som dokazala moje nezdarene decko naucit, ze ak vojde do uzavretej miestnosti, kde su ludia, tak dava z hlavy automaticky dole akukolvek pokryvku..preco to nik nenaucil tych muzov..kurnik taku by som im po tych hlavach plasla... :nono:

asi vyzeram teraz ako malicherna truba..ale vsetko sa sklada z malickosti..a mne to fakt pripadalo jednoducho nepatricne..moja ucta  :klobuk:

• 1

#84 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30223 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 1. September 2016 - 14:33:09

vážení, môžeme sa otestovať, ako na tom sme s etiketou ... len tie úplne základné veci, zoznámenie, podanie ruky, reštika a tak podobne :)

Ovládate etiketu?

ja 10/10 ... :)

• 0

#85 Ryan Giggs

Ryan Giggs

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 7109 príspevkov
  • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 1. September 2016 - 15:39:36

Mne toto na hotelovke vstepovali do hlavy 5 rokov. To by bolo, keby som to nedal...
  • 0

#86 Sniper

Sniper

Aim and Shoot

• Retired Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22313 príspevkov
  • 1067 tém

Príspevok bol napísaný: 3. September 2016 - 15:14:13

Ovládate etiketu?

ja 10/10 ... :)

Ja som mal 9/10 a na deviatej otázke som "pohorel".

9. Do reštaurácie vstupuje ako prvý muž, no ako prvá z nej vychádza žena. Tvrdenie je:

Táto otázka bola svojho času dosť diskutovaná. Do reštaurácie prvý vstupuje muž, to je jasné, ale prečo je správne, že prvá vystupuje žena? Do reštaurácie prvý vstupuje muž, ako sa zvykne hovoriť, že keby náhodou letela stolička, ale čo keď vonku spadne škridla? V jednej relácii sa toto preberalo a vtedy sa zhodlo, že ak muž prvý vstúpil, prvý aj vystúpi. Takže toto nie je až tak jednoznačné.

• 0

#87 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30223 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 3. September 2016 - 15:40:09

tento bod je hodne často diskutovaný :)

v podstate tam platí pravidlo - keď sa vchádza do dobrej a známej a prehľadnej a osvetlenej bežnej a nóbl reštaurácie, má dáma prednosť.

dobré reštaurácie sú - a dlhodobo a už dávno sú /a už secesia mala svoje presklené reštaurácie na vysokej vypracovanej úrovni / niečo ako výkladné skrine ...

sú často presklené aj do ulice,  majú presklené dvere, minimálne s veľkým oknom, dobre osvetlené a obhliadnuteľné  - tam bez obáv vstupuje ako prvá žena a muž jej otvára dvere a dáva jej prednosť.

do takých ale zvyčajne chodíme viac a bežne.

do prístavných špeluniek, pofidérnych krčiem v pofidérnych štvrtiach a tmavých barov, kde sa človek najprv musí zo desať minút rozmrkať, aby vôbec videl, kde je,  by som aj ja poslala dopredu muža, resp. vstup spoločný.

• 0

#88 Vilma Flinstonova

Vilma Flinstonova

Teta z praveku

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4563 príspevkov
  • 23 tém

Príspevok bol napísaný: 24. September 2016 - 20:26:31

ach jaj, som skrátka neandertálec a spoločenské nemehlo...

podľa starej etikety - mali sme doma knihu Čo sa sluší a čo nie (možno je tá kniha aj staršia ako ja) - som  určite aspoň 3 odpovede mala dobre, ale podľa novšej zle...

pamätám sa napríklad, že tam sa písalo, že tykanie navrhuje menej významná osoba, resp. muž žene, a na tej potom je, či tykanie prijme alebo zamietne, tu však je to opačne. Alebo to s tým zdravením - podľa starých pravidiel zdraví prvý muž, podriadený, mladší, atd, tu mi to však ohodnotilo ako nesprávne. Aj vchádzanie do reštaurácie a vychádzanie...No čo už.

ovládam asi len tú etiketu na kelímku od jogurtu...

• 0

#89 Tomáš

Tomáš

Vyjednávač

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4310 príspevkov
  • 46 tém

Príspevok bol napísaný: 16. December 2017 - 22:23:35

Dobre takže vysvetlite mi prečo to tak je? Lebo každá vec má nejakú logiku ako napríklad zákony máme preto aby tu nebola anarchia to je jasné že sa majú dodržiavať ale majú svoj účeľ. Aby sa tu ľudia nepozabíjali, aby nerozbíjali výklady, zákon o premávke aby zastali na stopke lebo ak by nedali prednosť tak by bola búračka atď. Tým som chcel povedať že bežné zákony sú potrebné na funguvanie spoločnosti ale čo etiketa? Načo robia všetky tie cabiky okolo toho? Prečo by malo vadiť žene že sa jej muž spýta na vek? Však by sa spýtal, ona by odpovedala a je to vybavené. Tak ako keby diskutovali stroje proste otázka - odpoveď a sme vybavení.

Doplnené: Ten test o tikete som čítal otázky a odpovede. Z časti má logiku. Napríklad schodmi ide hore prvá žena lebo keby sa potkla tak aby ju muž zachytil... Lenže čo ak je muž nejaký chudý lahučký a žena kulturistka... Tak by skôr žena bola užitočnejšia v zadu...

Alebo že do priestorov vojde prvý muž lebo že pre ženu to je neznáme alebo nebezpečné... Ale taká padavka ako ja by darmo vošiel prvý. Keby žena ovládajúca Aikido alebo karateristka by bola užitočnejšia ako prvá vojsť do nebezpečného priestoru. Do podniku sme vždy vchádzali všelijako. Kto bol prvý pri dverách ten vošiel.

To s tou padnutou vidličkou je jasné veď nebudem už zo zeme dvíhať veci ktorými sa stravujem... Na to nemusí byť etiketa veď to je logická vec čo viem aj bez toho.

To s tými sedadlami v aute nechápem. To je tak nepodstatná vec že som sa nad tým ani nikdy nezamýšlaľ.

To s tou návštevou som tiež nikdy neriešil. Taká možnosť akú by som ja odpovedal tam ani nebola teda že treba prísť zhruba v tom časte, tých pár minút hore-dole je nič. Aspoň u nás to tak funguje a nikdy som sa nestretol s problémom ohľadne tohto.

Postup pri zoznamovaní tiež zbytočnosť. Keď sme sa niekde stretli tak komu sa podarilo ozvať prvému ten sa predstavil a hotovo. Alebo naraz.

No a keď som klikol na výsledky kvízu žiadne sa mi neobjavili iba sa mi posunula stránka na reklamné bannery. Takže ani som sa výsledok nedozvedel. Mal som správne 6 z 10 odpovedí.

• 0

#90 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30223 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 17. December 2017 - 16:54:49

nie úplne všetky záležitosti etikety sa používajú bežne, keď sa stretnete kamaráti s kamarátmi kamarátov, je jedno, kto sa komu predstaví a kto koho predstaví, to vyplynie zo situácie.

sú ovšem spoločenské udalosti, kde to nie je jedno, kde isté dodržanie pravidiel hovorí o úcte, o nejakej hierarchii a predchádza chaosu.

rovnako sa nepočíta s tým, či bude muž 40 kilový vrabec, a žena amazonka - takých prípadov je zrejme pomenej, a vyriešia sa na mieste v prípade potreby...

etiketa je to, čo eliminuje zo životov chaos, prináša isté ustálené spoločenské správanie, aby sme sa nevrhli na jedlo ako prasiatka k válovu, aby sme vedeli, prečo žene dať prednosť a kde, a podobné veci, ktoré sú od istej úrovne dôležité - vnášajú do spoločenského styku poriadok.

bežne na ulici je etiketa trochu umiernená, ale platí aj tam, a bežne používame isté pravidlá, u ktorých vlastne ani nevnímame, že ich používame - aj tebe vyšlo 6/10, takže ani tá bežná etiketa nie je len tak niečo úplne zbytočné.

• 0

#91 Tomáš

Tomáš

Vyjednávač

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4310 príspevkov
  • 46 tém

Príspevok bol napísaný: 17. December 2017 - 17:13:35

Ináč si pamätám že sme boli na nejakej spoločenskej udalosti (kde treba byť formálne slušný) a viem že aj za naberanie polievky ma upozornili. Boli stoli a polievky sa doniesli v takých veľkých nádobách v strede stola a mali sme taniere nachystáné. Ja som začal naberať a niekto ma upozornil že to má nejaké poradie ale už si nepamätám čo presne bolo to dávno.

• 0

#92 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30223 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 17. December 2017 - 17:54:27

Presne preto existuje etiketa.

• 0

#93 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30223 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 3. May 2018 - 13:52:47

nová doba s novými sociálnymi väzbami nám priniesla aj nové pravidlá etikety

/nie netikety, tá sa týka fungovania v rýdzo internetotom priestore/ - ovšem trochu sa netiketa používaním kdejakých prístrojov a nástrojov a sociálnych sietí a kdečoho prelína aj do samotnej etikety... takto nejako by mali vyzerať novšie verzie, okrem stolovania a používania príbora a podobne - ono sa to viacmenej všetko prelína, len dostalo aj nové rozmery....

osobné skúsenosti:

roky sledujem, že málokto vie napísať mail, aj obchodný, ktorý má hlavu a pätu, málokto vie telefonovať ako človek - väčšinou to aj oficiálnom styku, keď človek volá obchodne, ako klient, do nejakej firmy, oficiálne, vyzerá, ako keby telefón zdvihol zaučený makak rhesus.... 

maximálne s jediným slovom: ano?

zvyčajne sa musím uistiť, a pracne zistiť, kam som sa dovolala... naposledy sa mi to stalo pred pár dňami do jednej účtovníckej firmy...

vybavenie klienta: ano, hneď vám to spravím, poobede to tam máte, to mám všetko v počítači, to len kliknem.

poobede o pol piatej volám, čo je, naisto mi sľúbila, že tie dva kliky v počítači spraví, dozviem sa: jaj, ano, hneď vám to pozriem: klik klik... plus odpoveď na ktorú čakám celé poobedie.

bez slovka ospravedlnenia.

obchodný mail: kým sa niekto vykokce, čo vlastne chce, to je u mnohých pánov produkčných a dám magistier strašne pracná záležitosť... nevedia napísať mail.

čo sa týka stretnutia, mnohokrát nič.... človek príde, čaká, a nič... volá, maximálne sa dozvie, že jaj, ja som zabudol... alebo sa dozvie o tri dni, že ty si ma čakal?!  ja som mal niečo iné, vieš.... a prečo si nezavolal, aby som nečakal? jaj ja som myslel že nečakáš a zabudol som....

etiketa ako hovado. pozdraviť, odzdraviť, poďakovať, poprosiť.... to sú neznáme pojmy.

Novodobé pravidlá etikety, ktoré si vyžiadala doba:

Sociálne siete:

• Keď ste na dovolenke, nezaťažujte svojich priateľov či kolegov zbytočnými detailami. V skutočnosti nemusia vedieť o každom vašom chode a možno ich až tak nezaujíma, koľko presne stupňov je v okolí vášho hotela. Potešte ich radšej nejakou zaujímavou a kreatívnou fotkou s krátkym popisom miesta, na ktorom sa práve nachádzate.
  • Nevyužívajte nástenku svojich priateľov alebo priestor pod ich fotkami na to, aby ste s nimi preberali veci, ktoré sú záležitosťou len vás dvoch. Na tento účel slúžia súkromné správy.
  • Neoznačujte svojich priateľov na fotkách, kde vyzerajú naozaj zle.
  • Nikdy, ale naozaj nikdy nepoužívajte caps lock. Vyzerá to strašne a v ľuďoch to vzbudzuje dojem, ako by ste po nich kričali.
  • S hashtagmi to príliš nepreháňajte. Menej je niekedy viac.
  • Podľa odborníkov na sociálne médiá by ste denne na svojom Instagrame nemali zverejniť viac než 3 fotky. Ak ste na nejakom festivale či na dovolenke, tento počet sa môže zvýšiť na 5. Ak tieto počty prekročíte, ľudia vás môžu začať považovať za otravných.
  • Ak sa rozhodnete o priateľstvo požiadať človeka, ktorý vás nepozná, v správe ho informujte, prečo tak robíte.
  • Fotografie jedla… Ťažká téma. V každom prípade – nie. Nezverejňujte ich. Opäť, podľa odborníkov na sociálne médiá sú len 3 výnimky, kedy nimi môžete svoj profil spestriť: ak ste jedlo pripravili sami pomocou vylepšenia pôvodného receptu, ak je toto jedlo spojené s nejakým príbehom, alebo aj niečím skutočne výnimočné.

Pozdrav:

• Pri slovnom pozdrave platí nasledovné: muž zdraví ženu ako prvý, mladší zdraví staršieho a podriadený zdraví nadriadeného.
  • Ak vám bol práve predstavený niekto cudzí, ruku mu ako prvý podávate vy. V iných situáciách podáva ruku žena mužovi, starší človek mladšiemu a nadriadený podriadenému.
  • Bez ohľadu na váš vek, vaše pohlavie alebo váš status – ak vkročíte do miestnosti, v ktorej už sú nejakí ľudia, pozdraviť ich ako prvý musíte vy.
  • Keď predstavujete dvoch ľudí, ktorí sa ešte nepoznajú, neostaňte len pri mene, ale doplňte aj niečo navyše, čo budú môcť považovať ako záchytný bod pri ich prípadnej ďalšej komunikácii. Napríklad: “Mária, toto je Jozef, kuchár z tej skvelej reštaurácie, o ktorej ti stále rozprávam. Jozef, toto je Mária, najlepšia zverolekárka v tomto meste.”
  • Ak ste na recepcii, kde si budete podávať ruku s viacerými ľuďmi a držíte nejaký vychladený nápoj, držte ho vždy v ľavej ruke. Inak by ste ľuďom podávali studenú a mokrú ruku, čo je nežiadúce.
  • Na recepciách platí tiež pravidlo, že ak odchádzate, rozlúčiť by ste sa mali len s hostiteľom. Ak by ste začali lúčiť aj s ostatnými hosťami, mohli by to brať ako signál, aby už odišli.
  • Ak sa s niekým stretnete vonku v zime a máte rukavice, muž by si ich mal pri podaní ruky vždy dať dole. Žena tak urobiť nemusí.
  • Keď nastupujete do taxíka, šoféra vždy pozdravte ako prví.
  • Ak sedíte a niekto vás zdraví podaním ruky, určite sa postavte. Ak by ste ostali pri podaní ruky sedieť, bolo by to riadne spoločenské faux pas.
  • Ak má váš spoločník pozdravil niekoho, koho nepoznáte, pozdravte ho tiež.
  • Nikdy nepodávajte ruky v kúpeľni, na toalete, ani v prípade, že z týchto priestorov práve vychádzate. Vo všeobecnosti, vždy, keď sú vaše ruky mokré, špinavé, alebo ak nesiete niečo ťažké, radšej sa ospravedlňte, že ruku práve podať nemôžete.
  • Ruky si nikdy nepodávajte cez stôl.

Návšteva:

• Na pozvanie nikdy neodpovedajte otázkou: “A kto ešte príde?” Je to naozaj veľmi neslušné.
  • Ak máte návštevu, vypnite televíziu a počítač. Dovolená je len hudba – nie však príliš hlasitá.
  • Ak ste u niekoho na návšteve alebo máte návštevu vy, nemali by ste telefonovať. Ak je však nejaký telefonát naozaj neodkladný, posnažte sa, aby netrval dlhšie ako 5 minút.
  • Keď ukazujete hosťom svoj byt alebo dom, začnite toaletou a kúpeľňou, kde si môžu umyť ruky.
  • Vo všeobecnosti platí pravidlo, že ak hostiteľ nie je pri stole, nikto by nemal jesť.

V reštaurácii:

• Ak stretnete v kaviarni či v reštaurácii svojho priateľa, nikdy si k nemu neprisadnite bez toho, aby vás pozval.
  • Ak ste napríklad na oslave a niekto nedoje svoje jedlo, nikdy sa nepýtajte, či zvyšok môžete dojesť.
  • Ak máte v reštaurácii k dispozícii látkovú utierku, nikdy si nevyťahujte svoju vlastnú papierovú.
  • Ak vám prinesú ako partii jednu omáčku, radšej si z nej odlejte na svoj tanier a nepoužívajte všetci jednu “spoločnú”.
  • Keď vám prinesú jedlo na jednom tanieri, napríklad pizzu, nevyberajte si najväčší kúsok, vezmite si kúsok, ktorý je najbližší k vám.
  • Ak pijete spoločný nápoj z džbánu a idete si z neho naliať, ponúknite aj osoby, ktoré sedia najbližšie pri vás.

Telefonáty a SMS:

• Dôležité informácie a novinky (napríklad svadbu, tehotenstvo a podobne) nikdy neoznamujte SMS správou. Ideálne je zvoliť osobný rozhovor, ak vám to vzdialenosť neumožňuje, zvoľte aspoň telefonát.
  • V divadle, kine, knižnici, galérii a podobne si nikdy nezabudnite zapnúť tichý režim.
  • Ak niekomu voláte, v duchu počítajte zvonenia. Ak vám niekto nezdvíha, po piatom zvonení položte.
  • Ak si potrebujete vybaviť akýkoľvek telefonát, vždy sa snažte byť niekoľko metrov od ľudí – jednak aby ste ich neobťažovali, no rovnako aj aby váš telefonát nepočúvali.
  • Ak sa vaše spojenie počas telefonátu preruší, zavolať by mal ten, kto volal ako prvý.
  • Keď voláte niekomu cudziemu, vždy sa predstavte celým menom.

• 1

#94 dead

dead

in memoriam

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3092 príspevkov
  • 13 tém

Príspevok bol napísaný: 18. November 2018 - 21:31:09

Zacalo snezit a preto sedim doma a citam clanok o pravidlach etikety v restauracii. Pisu tam, ze bez etikety sa dnes nezaobideme a ked ju neovladame, iba sa zbytocne strapnujeme:

1) V prvom rade mi odbornik radi, ze sa mam vhodne obliect. Rifle su teda riadnym faux pas ..a ked si nie som isty tym, co na seba, mam zatelefonovat do tej restiky a oni mi radi poradia.
2) Odbornik dalej vysvetluje, ze do restauracie vchadza prvy muz. To preto, ze ak to ma niekto hned vo dverach schytat letiacim kriglom do dynama, alebo dostat kres papulu, musim to byt ja.
7) Zena nesedi na stolicke celym zadkom ako muz, ale iba jednou tretinou. Lebo "Žena pri stole nesedí preto, aby sa najedla, ale aby bola krásna" dodava odbornik.
17) Zena pije vyhradne male pivo. To asi preto, ze ona sa podla odbornika nechce napit, ale iba dobre vyzerat. Dobra povest je udajne viac, ako dobra zabava.
19) Ak vstavas od stola, treba povedat veticku "ospravedlnte ma prosim" To plati hlavne v pripade, ak nesedis sam.
.
.
24) ich je

Teraz si predstavujem, ako prideme domov z takej vecere. Ja v saku, s rozbitym nosom a zakrvavenou kravatou, zena (teraz vdaka etikete vyzera naozaj lepsie ako ja) otvori chladnicku, zohreje si parky, zapije ich Corgonom z jeden a pol litrovej PET flase, grgne si, povie ze sa musi ist vystat a potom sa vyvalime celymi zadkami na gauc. lebo pravidla maju svoj vyznam.

• 0