Skočiť na obsah

Fotografia
- - - - -

SATA vs. WinXP vs. DVD-ROM

• Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 1 príspevok

#1 fiore

fiore

Lieutenant

• Active Members
  • PipPipPip
  • 201 príspevkov
  • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 4. december 2007 - 10:30:47

"Ahojte,

Mám menší problém ohľadom spojazdnenia mojej novej počítačovej zostavy.

Po jej dodaní som sa vrhol na naištalovanie WinXP, ktoré používam k mojej spokojnosti už niekoľko rokov. Tu nastali prvé problémy, pretože po nabootovaní z DVD sa mi inštalácia nespustila korektne, vyhadzovalo mi to rozličné chybové hlášky ohľadom nečitateľnosti CD a pod. Nepríjemne prekvapený som skúšal moje záložné CD, situácia sa opakovala. Ani jedno z CD nebolo poškodené (viditeľne). Po konzultácii s internetom som zistil, že je problém vo WinDowse, keďže v počítači je SATA Hdd a oni sa nemajú veľmi v láske. Po pár hodinách skúšania som teda použil svoje ... ehm „záložné“ CD z internetu...ehm... kde bol už Service pack 2 vo vnútri a Windows som nainštaloval. Juchú... sranda sa však mala ešte iba začať.

Po nainštalovaní Windows som zmenil partície HDD (pôvodne tam boli 2 veľké partície a niekoľko flekov nealokovaného miesta, nepamätám si už presne čísla), aby som tam mal hlavnú systémovú partíciu a dve vedľajšie (Systém, Work, Záloha). Z priloženého CD som nainštaloval všetky ovládače pre dosku (zvuková karta, raid, ...) + ovládače pre grafiku + Direct X 9. Už počas inštalácie sa mi to „nejako divne“ správalo, ale nakoniec sa všetko nainštalovalo. Pomaly som sa už chystal preniesť dáta zo svojho starého počítača na tento nový, keď som zistil, že mi odrazu zmizla DVD-ROM z Windowsu.

Preliezal som Device Managera, pozeral či je všetko dobre nastavené (žiadne konflikty mi to nevypisovalo), som sa rozhodol, že Windows ešte raz preinštalujem. Zresetol som počítač a zistil, že mi BIOS žiadnu DVD-ROM nedetekuje (SATA -2 not detected).

Tak som sa začal hrať s BIOS-om.

Skúšal som meniť a zmeniť jeho nastavenia. A mal som viaceré fázy – SATA-2 not detected bola vystriedaná ATAPI device not compatible následne ATAPI CD-ROM detected, po nastavení bootovania z CD, uložení settings a reštarte sa to opäť vrátilo na SATA-2 not detected a tak dokolečka. Dokola.

Už som vedel, že som niečo generálne „vylepšil“ tak som včera večer stiahol najnovší BIOS (P5B Asus v. 1806), flashol som ho a nastavil default settings. Pomohlo to, DVD-ROM mi to v pohode detekuje, dokonca mu aj prišlo na meno. Všetko super.

Až na to, že keď sa pokúsim bootnuť z CD, hodí sa mi čierna obrazovka s blikajúcim kurzorom a skončil som. Ďalej sa nepohne. Skúšal som všetky WinXP inštalačky čo mám, aj tie pôvodné, nech mi vyhodí aspoň hlášku chybnej inštalácie, ale ani to. A ja už skutočne neviem ďalej.

Takže zhrnutie:

- je nainštalovaný WinXP SP2. Ak sa bootuje z HDD funguje, ale nie je schopný detekovať DVD-ROM.
- momentálne je aktívna iba partícia C (okolo 100 GB), zvyšok som nechal nealokované
- mám najnovší BIOS (z 27.11.2007), DVD-ROM detekuje „správne“, ale nie som si niektorými nastaveniami (DMA, PIO?,...)
- nabootovať z CD nie je možné, vyhodí sa čierna obrazovka s blikajúcim kurzorom
- na pol sekundy je vidieť hlášku, že nie sú detekované RAID ovládače (ktoré som z windows inštaloval)
- zostavu mám v záruke, nerobil som si ju doma, nechcem ju otvárať ale odnesenie do servisu nechávam ako poslednú možnosť
- po vybratí sa zostava nehýbala z miesta, nebola vystavená nárazom, uvoľnené kábliky nevylučujem, ale pokladám za nepravdepodobné
- ak by ste vedeli niekto ponúknuť riešenie bez inštalácie iného typu OS bol by som vďačný (no Linus, no Vista,...)
- občas mi to „nedetekovalo“ aj SATA-3 a 4, čo momentálne nerobí.
- hral som sa s tým približne 3 dni a už neviem povedať, čo som ako, kde a prečo menil

Zostava je:
Procesor :Intel® Core™2 Duo E6420-2,13GHz,1066MHz,4MB L2 cache
Pamäť: 2GB DDR II 667 dual chanel
Pevný disk: 250GB Sata II 7200 otac/min 8MB cache
Grafická karta: NVIDIA® GeForce 8600GT
Mechanika: DVD±RW 16x
Zvuková karta 7.1 kanalová
Čítačka pamäťových médií: Podporované formáty MMC, RS-MMC, MiniSD(Adapter), MicroSD(Adapter), MMCmircro(Adapter), CF I, II, Microdrive, MS Pro, MS Duo, MS Pro Duo (Adapter), Smart Media Card, SD Card, xD.
Komunikačné porty : 6xUSB 2.0 ( 2x z predu pc ) - 2 x PS/2 - 1 x VGA Port - 1 x RJ-45 Port -Reproduktory - Line in - Microphone
Sieť 10/100

Viete mi niekto poradiť?

Ďakujem."
  • 0

#2 Nokia

Nokia

mobilny telefon

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5 282 príspevkov
  • 19 tém

Príspevok bol napísaný: 6. december 2007 - 11:07:35

ako tak na to pozeram vyzera to bud na problem s kablom na mechaniku, resp komunikacia bios-mechanika
skusil by som len nabootovat nejake linux live cd ako sa bude spravat
a potom vymenit mechaniku a uvidi sa
ale ked mas tu masinu zaplombovanu, asi sa s tym moc nepohras po hw stranke
  • 0