Skočiť na obsah

Fotografia
* * * * * 1 Hlasov

Zatmenie Slnka

zatmenie čiastočné celkové slnko

• Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 27 príspevkov

#26 game

game

phantom fsp

• Management
  • 28 618 príspevkov
  • 306 tém

Príspevok bol napísaný: 23. marec 2015 - 21:26:28

Tono ....

prosím teba pekne, to nemyslíš vážne, že nie, to komu vysvetľuješ ?  :doh:

Game

Slnko a Mesiac sú od Zeme práve v takej vzdialenosti, že pre pozorovateľa sa javia takmer presne rovnako veľké. Vďaka tomu, je pre laikov zatmenie tak poetické a astronómom dáva možnosť pozorovať slnečnú korónu. Aká to náhoda.

... ja predsa VIEM, čo je zatmenie Slnka a zatmenia Mesiaca a čo je prechod Venuše ... preto, že viem,  to už nesmiem fotiť? či o čo vlastne ide?

:)  len pre istotu zopakujem k foteniu:  fotenie a pozorovanie je pre mňa predlhé roky citová záležitosť. dôležitá. nič viac.

• 0

#27 Tono

Tono

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2 296 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 23. marec 2015 - 21:39:02

Game

Asi si nepochopila pointu. Nepochybujem, že vieš, čo je zatmenie Slnka Mesiacom. http://sk.wikipedia..../Zatmenie_Slnka. Mne išlo o to, že to nastavenie vzdialeností a veľkostí Slnka a Mesiaca voči Zemi je extrémne nepravdepodobné, ak uvážime, koľko je iných možností.

• 1

#28 game

game

phantom fsp

• Management
  • 28 618 príspevkov
  • 306 tém

Príspevok bol napísaný: 23. marec 2015 - 21:51:59

Tono,

to som si oddýchla, obišli sme sa, ale už sme sa zasa zišli  : )

áno, v tej pravdepodobnosti máš samozrejme pravdu ...

nepravdepodobné, ale svojím spôsobom - veľmi to zjednoduším: možno už len preto, že vieme, že to funguje - očakávateľné ...

keďže sa všetci vrtíme a obiehame v tomto vymedzenom priestore, aj keď obrovskom a áno, aj meniacom sa, je to celé hodne zložité, vieme ... ale o to sú tie náhody zaujímavejšie ...:

Periodicita: Zatmenie Slnka nastáva každý rok. Je vždy viditeľné len v určitých zemepisných šírkach a len z časti povrchu Zeme. Zatmenia Slnka poznali staré vyspelé kultúry už pred tisícročiami. Zistili, že zatmenia Slnka sa periodicky opakujú. Táto periodicita sa nazýva saros. V priemere nastáva úplné zatmenie slnka v rovnakom mieste každých 375 rokov a ak počítame aj čiastočné zatmenia tak každých 140 rokov. Napríklad na území dnešného Švajčiarska sa posledné úplné zatmenie Slnka uskutočnilo v roku 1724. Odlišne od niektorých vyšie popísaných priemerných hodnôt sa na niektorých miestach vyskytuje zatmenie Slnka opakovane. Napríklad v časti Turecka východne od Ankary sa v priebehu siedmich rokov uskutočnili dve úplné zatmenia Slnka 11. augusta 1999 a 29. marca 2006 alebo v Angole úplné zatmenia Slnka v ešte kratšom intervale 18 mesiacov 21. júna 2001 a 4. decembra 2002. Posledné pozorovanie zatmenia Slnka v druhom tisíčročí 11. augusta 1999 bolo zároveň najpozorovanejším zatmením v doterajších dejinách.

http://sk.wikipedia..../Zatmenie_Slnka

a vždy fascinujúce :)

a vlastne som úplné zatmenie videla v detstve ... a chcela by som ho vidieť ešte raz ...

k tej zložitosti pohybov je tu jeden článoček: http://sas.astro.sk/...1-55-Masiar.pdf

• 0

Podobné témy pre kľúčové slovo: zatmenie, čiastočné, celkové, slnko

0 člen(ov) číta túto tému

0 členov, 0 návštevníkov