Skočiť na obsah

Fotografia
* * * * - 1 Hlasov

Afrika

• Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 11 príspevkov

#1 Tom182

Tom182

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 820 príspevkov
  • 12 tém

Príspevok bol napísaný: 19. október 2008 - 08:42:16

Láka Vás "čierny kontinent"?
Kam by ste sa najradšej pozreli?
Alebo kde ste už boli?
Prípadne, sú miesta kam by Vás nikto nedostal?
Čo Vás na Afrike priťahuje a čo naopak odpudzuje?

Obrázok

• 0

#2 Sniper

Sniper

Aim and Shoot

• Retired Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 21 924 príspevkov
  • 1 066 tém

Príspevok bol napísaný: 19. október 2008 - 09:12:33

Je to zaujímavý kontinent a určite raz by som sa tam chcel ísť pozrieť (ak na to "bude"). Určite ma nelákajú turistické destinácie, ale iné oblasti.

Prvá cesta by bola 'naprieč Saharou', takže začal by som na juhu Západnej Sahary, odtiaľ by som cez Mauritániu prešiel do Mali a v Alžírsku po južnom úpätí pohoria Ahaggar by som pršiel do severného Nigeru. Odtiaľ by som pokračoval do severného Čadu a centrálneho Sudánu až k Červenému moru. Kvôli islamistom v Alžírsku a Mali a občianskej vojne v Darfúre je táto cesta momentálne prakticky nemožná.

Druhé miesto čo ma láka sú potulky po Namíbii a Botswane. Taká delta rieky Okawango musí byť zaujímavý prírodný úkaz.

Miesta ktoré má najmenej nelákajú sú hranice medzi Čadom a Sudánom (bohužiaľ tadiaľ by zrejme viedla "moja" cesta naprieč Saharou), ďalej Keňa, Uganda, východná časť KDR a Zimbabwe. Všetko kvôli buď vojenským konfliktom, ale nestabilnej politickej situácii.
  • 0

#3 Tom182

Tom182

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 820 príspevkov
  • 12 tém

Príspevok bol napísaný: 19. október 2008 - 09:18:57

nooo tak na takuto tvoju cestu by som sa nechal nahovorit :lol: cele to zavana vonou zlatisteho piesku premiesaneho s nebezpecenstvom drsnej krajiny, kde clovek malokedy stretne turistu, to je na tom skvele, ano sice Darfur je momentalne kvoli konfliktom oblast cez ktoru sa prejst neda..ale Alzirsko ci Mali su stale otvorene..napriklad prave Alzirsko je pekne popisane v poslednom cisle Lide a Zeme (clanky od J.Kaman) a ked clovek ma zaujem dokaze sa tu pohybovat..aj ked zo severoafrickych statov je urcite najnebezpecnejsi :)
  • 0

#4 phersu

phersu

Il Magnifico

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3 187 príspevkov
  • 15 tém

Príspevok bol napísaný: 19. október 2008 - 09:26:16

Afrika ma vždy lákala a pre mňa osobne je najčarovnejšia spolu s predným východom.

Rád by som si prešiel kúsok púšti Sahara, dažďové pralesy v Nigérii, hory v Etiópii až po rieku Okawango. Ale najviac by ma zaujímala kultúra a zvyky tamojších ľudí.

Zo štátov prevažne severná Afrika a ďalej na juh Čad, Sudan, Kenya, Etiopa, Somalsko...

Raz sa tam dostanem a prejdem si aspoň kúsok.
  • 0

#5 aljak63

aljak63

Lamička

• Moderators
  • 11 998 príspevkov
  • 240 tém

Príspevok bol napísaný: 19. október 2008 - 09:56:17

Ano, laka ma! Vlastne nachadza sa tu moj 2. najvacsi cestovatelsky sen

Najma Juzna cast Afriky - Botswana, Namibia, Zimbabwe, Zambia, Malawi, Mozambique + Madagacsar
A este aj Severna Arabska cast - Morocco, Algeria, Tunisia, Libya, Egypt

Alebo kde ste už boli?
Zatial som bol len v dvoch krajinach - Morocco a Egypt (Arabska cast Afriky sa mi pozdavala)

Nieze nedostal, ale vobec ma nelaka cela ta oblast Guinejskeho zalivu a Ekvatorialna Afrika

Pritahuje ma najma kultura, historia a priroda
Odpudzuje jedine ak zaostalost a choroby
  • 0

#6 lopata555

lopata555

Člen čo nemyslí

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6 408 príspevkov
  • 29 tém

Príspevok bol napísaný: 19. október 2008 - 09:57:47

No tak na Afrike ma zaujíma Egypt a Tunisko. Pretože si pozrieť Káhiru, Pyramídy v Gize, a pozrieť si Kartágo. Raz sa tam určite pojdem pozrieť.
  • 0

#7 phersu

phersu

Il Magnifico

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3 187 príspevkov
  • 15 tém

Príspevok bol napísaný: 19. október 2008 - 10:11:23

Odpudzuje jedine ak zaostalost a choroby

Prečo zaostalosť, ľudia tam proste žijú tak ako žili kedysi a to je pre mňa najväčšie lákadlo, nemusím sa stále pozerať na ľudí skazených peniazmi.
A choroby máš aj tu.
  • 0

#8 Tom182

Tom182

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 820 príspevkov
  • 12 tém

Príspevok bol napísaný: 19. október 2008 - 10:15:32

presne tak "zaostalost" je velmi relativny pojem...a ja som ho nerad pouzivam len vela ludi tieto miesta alebo aj Papuu ci rozne dalsie kmene povazuje za zaostale z jeho pohladu..pricom je mnozstvo veci, ktore by som sa velmi rad od tychto "zaostalych" ludi dozvedel..uz len to ze dokazu prezit v drsnom svete, ukryty v horach, co potrebuju si musia spravit sami, nikto im nepomoze..kolko z "civilizovanych" ludi by to dokazalo?
svojim sposobom je zaostalost aj na slovensku..ale ako hovorim je t veeelmi relativny pojem
  • 0

#9 aljak63

aljak63

Lamička

• Moderators
  • 11 998 príspevkov
  • 240 tém

Príspevok bol napísaný: 19. október 2008 - 10:42:53

Ah no tak musim upresnit, nemyslim zaostalost akoze ekonomicku alebo kulturnu, praveze to sa mi lubi taka nedotknutost a neskazenost dobou. ale mam namysli skor zaostalost v oblasti napr. dopravy, infrastruktury, a aj zdravotnictva. Teraz aby ste ma nechytali za slovicka - teraz nemam namysli zeby som rad videl tie kmene vyvazat sa na klimatizovanych autobusoch alebo domordcov netujucich v net kaviarnach. Ale myslim to vseobecne v tych mestach vacsich a pod.

A co sa chorob tyka, ano su vsade. ALE nech ma nikto nepresviedca ze Afrika je v tejto ukazovatelovi chorobnosti a to najma infekacnych, no a ako "bonbonik" - civilizacne choroby (tym myslim AIDS, malaria, ...)! Takze to som mal skor namysli.
  • 0

#10 Tom182

Tom182

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 820 príspevkov
  • 12 tém

Príspevok bol napísaný: 25. október 2008 - 11:12:55

Afrika ma ako kontinent velmi laka..aj ked uz to nieje ako v 19-20storoci ked sa sem vybrali prvy cestovatelia ako Livingstone, Stanley Morton ci Emil Holub a objavovali biele miesta na mapach...no aj tak ma laka lebo sa v nej skryva exotika premiesana davkou pomyselneho nebezpecenstva..je vela miest, ktore by som si rad pozrel
ci uz to je cela severna Afrika, aj ked ta akosi zapada do Afriky len geograficky...skor tuto moslimsku cast volam velka Arabia...pretoze Afrika sa u mna ukazuje ako krajina s cernosskym obyvatelstvom, plna zvierat...

velmi rad by som si pozrel Mali, a jeho hlinene mesity v Timbuktu...sstaty ako Uganda, Rwanda ci Kongo, prave v Ugande vyliezol na horu Ruwenzori, ktora byva ospevovana ako najtajomnejsia hora afriky, rad by som si pozrel sudanske pyramidy v Meroe a kamenne kostoliky Lalibela v Etiopii, postavil sa pri Viktoriine vodopady a hladel dolu, na vlastne oci videl horske gorily...a nakoniec ticho pozoroval nesputanu divocinu na africkej savane, alebo sa kotulal dolu z tych bielych pieskovych dun v Namibii :lol:)) je toho naozaj velmi vela..

v Afrike som bol zatial len v Maroku a Egypte..no ako som spominal tie za afriku prilis nepovazujem, takze mozem povedat ze som v tej poriadnej afrike este nebol..rad by som sa tam vybral :)

a ani ma nenapadaju miesta kam by som sa nechcel pozriet :)
  • 0

#11 cizy

cizy

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2 873 príspevkov
  • 68 tém

Príspevok bol napísaný: 30. apríl 2011 - 10:57:00

ale jasne, coby nie :)

toho je vela, Maroko, Egypt, Etiopia, JAR, Botswana, Kena, Senegal, Sudan, Tanzania...

Alebo kde ste už boli?

v afrike este nikde !

tak take asi nie je, zaviselo by to asi len od nejakej konkretnej bezpecnostnej situacie

Guinejsky cerv :) - ten ma odpudzuje
  • 0

#12 secretka

secretka

Celtic Woman

• Moderators
  • 3 155 príspevkov
  • 3 tém

Príspevok bol napísaný: 2. február 2012 - 18:18:18

Emil Holub /1847-1902/ už ako trojročný "objaví" Afriku a túži sa tam ísť pozrieť. V priebehu nasledujúcich rokov, skôr ako "čierny kontinent" uvidí na vlastné oči, preskúmava ho aspoň prostredníctvom kníh slávneho cestovateľa Davida Livingstona.

V roku 1866 nastupuje Holub na lekársku fakultu Karlovej univerzity, ako keby tušil, že práve táto škola sa mu neskôr v Afrike bude veľmi "hodiť". Atrament na lekárskom diplome ešte ani poriadne neuschol a on sa už v roku 1872 s jednou batožinou s najnutnejšími vecami vybral medzi černochov. Peniaze na svoj pobyt a na neskoršie výpravy si v Port Elizabeth získava ošetrovaním predovšetkým hľadačov diamantov. V priebehu siedmich rokov podnikne tri prieskumné výpravy do vnútrozemia čierneho kontinentu ... a stáva sa z neho vedecká celebrita.

Jeho zápal pre Afriku očarí Rakúšanku Rosu Hofovú /1865-1958/, ktorá sa v roku 1883 za neho vydá a prijme české meno Ružena. Na ďalšiu výpravu naprieč celou Afrikou ... od juhu na sever je už aj ona členkou výpravy.

Veľké nadšenie u Holuba vyvolá objav starej ženy z kmeňa Krovákov ... domorodcov malého vzrastu, ktorí dorastajú do výšky 140 cm. Majiteľ farmy, kde dotyčná žena býva Holubovi sľubuje, že ak dotyčná žena zomrie, zachová jej mŕtvolu na vedecké účely ... a svoj sľub aj dodrží.

Holub mieri ďalej na sever cez rieku Zambezi, ale kráľ kmeňa Matokov Mo-panza ho varuje, ze tamojší ľudia sú iní, nepriateľskí ... a naozaj, domorodci Holubovu expedíciu prepadnú, rozkradnú všetky zásoby a Holub sa musí brániť ich brutalite.

Ďalšie sklamanie ho čaká v Prahe. Národné múzeum o jeho rozsiahle africké zbierky nemá zaáujem, a tak sa znechutený Holub sťahuje do Viedne, kde po zvyšok svojho života prednáša o Afrike a spisuje svoje zážitky z milovanej Afriky.

Zdroj: History revue 2/2012
http://cs.wikipedia....wiki/Emil_Holub
http://cr.ic.cz/inde...=para&menu=para
http://www.nkp.cz/vy.../emil_holub.htm
  • 1