Skočiť na obsah

Fotografia
* * * * * 1 Hlasov

Hlavné mestá

• Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 39 príspevkov

#1 aljak63

aljak63

Lamička

• Moderators
  • 11 998 príspevkov
  • 240 tém

Príspevok bol napísaný: 22. október 2008 - 12:47:35

Vitajte v téme o hlavných mestách celého sveta.

Ktoré ste mali možnosť už vidieť? Koľko ste ich už navštívili?

Ktoré sa vám najviac páčili a ktoré vás naopak neoslovili?

Máte nejaké vysnívané hlavné mestá, ktoré by ste radi videli?
  • 0

#2 Bijou

Bijou

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 478 príspevkov
  • 10 tém

Príspevok bol napísaný: 22. október 2008 - 12:59:25

navštívila som: BA :lol:, Prahu, Budapešť, Kišinev, Varšavu, Bukurešť, Kyjev, Oslo, Záhreb, Ljubljanu, Viedeň, Brusel, Paríž, Luxemburg, Amsterdam, Bern.

Najviac ma asi ohúril Paríž, Kyjev, Amsterdam, Brusel, Bukurešť, Oslo

Najmenej: Kišinev
  • 0

#3 Nokia

Nokia

mobilny telefon

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5 282 príspevkov
  • 19 tém

Príspevok bol napísaný: 22. október 2008 - 13:02:54

zahlasoval tie za ktore poznam, kde som bol nie raz ale viac krat a aj tak sa mi stale pacia :lol:
vieden, praha, bratislava :)
Pariz a Londyn planujem co najskor ako sa podari, ale na Pariz som pocul vela zleho tak neviem ci sa tesit ci nie...
  • 0

#4 Bijou

Bijou

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 478 príspevkov
  • 10 tém

Príspevok bol napísaný: 22. október 2008 - 13:09:49

ja som bola síce v Paris naposledy pred 4 rokmi, vtedy po tretí krát, ale nedám naň dopustiť, keď sa vyberieš nezabudni pozrieť okolie Des Halles a priľahlú černošskú štvrť :lol:

za moje top mestá som hlasovala tiež na základe toho, že som v nich strávila dlhšiu dobu, teda nie len jeden turistický deň...
  • 0

#5 aljak63

aljak63

Lamička

• Moderators
  • 11 998 príspevkov
  • 240 tém

Príspevok bol napísaný: 22. október 2008 - 13:28:25

Kolko ste ich uz navstivili?
21 hlavnych miest - 15 europskych, 4 azijske, 2 africke

Ktore ste mali moznost vidiet?
Bratislava, Praha, Budapest, Vienna, Vaduz, Roma, San Marino, Vatican City, Monaco, Paris, London, Amsterdam, Stockholm, Sofia, Athens, Ankara, Damascus, Beirut, Amman, Cairo, Rabat

Ktore sa vam najviac pacili a ktore naopak nie?
najviac: Paris, London, Roma, Athens
najmenej: Bratislava

Mate nejake vysnivane hlavne mesta ktore by ste radi videli?
z Europy: Helsinki, Berlin, Moscow, Tallinn, ...
a inak je ich neuveritelne vela takych co by som rad videl a zazil

A v europskej ankete som hlasoval za tieto 3: PARIS, LONDON, ROMA
  • 0

#6 Cat Eye

Cat Eye

Captain

• Active Members
  • PipPipPipPipPip
  • 871 príspevkov
  • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 22. október 2008 - 13:43:43

Navštívil som: Prahu, Bukurešť, Záhreb, Ljubljanu, Belehrad, Viedeň, Brusel, Stockholm, Londýn, Rím (aj Vatikan), Vaduz, Berlin, Tokio a bol som aj v našej metropole.

Najviac asi u mňa zabodoval ako celok Stockholm, ten nemá slabé miesto, všetko je krásne, utopené v zeleni ostrovov, nádherných historických budov a vody. Recepcia v City Hall Stadshuset (tu sa udelujú nobelky) bola ozaj zážitkom. Pekný je aj Rím, Londýn, Viedeň (najmä vianočná) a Praha...

Tokio na mňa nezapôsobilo - Do cisárskeho paláca som sa nedostal (je otvorený vraj len 1 deň v roku). Z vonku je pekný. Bol som tam ešte v National Science Museum (Ueno), to bolo super. Podobne ani Bratislava na mňa môc nepôsobí, hoci hrad s podhradím a Staré mesto má svoje čaro.

Chcel by som to ho veľa vidieť, ale určite nepremeškám prvú príležitosť na Paríž a Madrid...

Hlasoval som za Londýn, Prahu, Viedeň a Rím.
  • 0

#7 weirdo

weirdo

Ferrari

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 421 príspevkov
  • 69 tém

Príspevok bol napísaný: 22. október 2008 - 17:24:27

navstivil som Bratislavu, Prahu, Budapest, Ljubjanu, Zahreb, Londyn, Pariz, Kodan, Vaduz, Vieden a Ottawu.

v podstate je to tak, ze Ottawu a Prahu zboznujem, Londyn a Kodan mam velmi rad a Bratislavu nemusim.

vzhladom na to, ze sa musi hlasovat len za europske hlavne mesta, zvolil som podskrtnute.
  • 0

#8 Tom182

Tom182

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 820 príspevkov
  • 12 tém

Príspevok bol napísaný: 22. október 2008 - 19:32:29

Kolko ste ich uz navstivili?
22

Ktore ste mali moznost vidiet?
Bratislava, Praha, Budapest, Vienna, Vaduz, Roma, San Marino, Vatican City, Monaco, Kyjev, London, Amsterdam, Stockholm, Sofia, Athens, Ankara, Damascus, Beirut, Amman, Cairo, Rabat, Teheran

Ktore sa vam najviac pacili a ktore naopak nie?
najviac: Roma, Beirut, Ankara, Cairo
najmenej: Bratislava, Sofia

Mate nejake vysnivane hlavne mesta ktore by ste radi videli?
o par dni to bude Moskva..januar Helsinki, Riga..no velmi rad by som videl vsetky co som este doteraz nevidel :lol:

A v europskej ankete som hlasoval za tieto 3: ROMA, ATHENAI, LONDON
  • 0

#9 aljak63

aljak63

Lamička

• Moderators
  • 11 998 príspevkov
  • 240 tém

Príspevok bol napísaný: 24. október 2008 - 15:47:20

No som rad ze sa nam to tu tak pekne rozbehlo vsetko :lol: Tak snad to tu bude este aj pribudat (teda najma do ankety).

A este som sa chcel spytat jednu otazku: Co si myslite o tom ze najvacsie resp. najludnatejsie mesto je automaticky aj hlavnym mestom? Paci sa vam takato myslienka, ktora je vacsinou aj zauzivana a tie najvacsie a najludnatejsie mesta su aj hlavnymi? Alebo si myslite ze aj ked je nejake mensie mesto urcene za hlavne (najma z toho ze ma centralnu lokalizaciu) je v pohode? Ako priklad uvediem uz klasicke: Australia - Canberra (hoci vacsich od nej je 7 miest), Brazilia - Brasilia (hoci sa tu nachadzaju velkomesta ako Sao Paolo a Rio de Jeneiro), Canada - Ottawa (Toronto, Monreal, Vancouver, Calgary), China - Beijing (Shanghai je vacsi), Kazakhstan - Astana (Alma-Ata), Morocco - Rabat (Casablanca), RSA - Pretoria (Johannesburg, Cape Town), Svajciarsko - Bern (Zurich, Geneva, Basel), Turkiye - Ankara (Istanbul je vacsi), USA - Washington (a tu je vacsia cela hrba miest - az 25 miest je vacsich ako Washington). Teda zaujimalo by ma ci by ste nemenili nejake tie hlavne mesta sucasne za ine.

Co si o tom vsetkom teda myslite? Ste spokojni teda so sucasnymi hlavnymi mestami? :)
  • 0

#10 Tom182

Tom182

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 820 príspevkov
  • 12 tém

Príspevok bol napísaný: 24. október 2008 - 16:04:26

to ze je Ankara hlavnym mestom mi vobec neprekaza..a posobi napoak velmi prijemne :)
mne staci ze Istanbul je hlavnym mestom sveta..ako raz nazval mesto na Bospore samotny Napoleon :lol:
  • 0

#11 lopata555

lopata555

Člen čo nemyslí

• Advanced Members
  • 6 406 príspevkov
  • 29 tém

Príspevok bol napísaný: 24. október 2008 - 22:14:42

Z hlavných miest som bol len vo Viedni a v Prahe ale sú to krásne mesta, mojim snom je pozrieť si Moskvu a Kyjev.
  • 0

#12 weirdo

weirdo

Ferrari

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 421 príspevkov
  • 69 tém

Príspevok bol napísaný: 25. október 2008 - 02:19:51

moc sa mi nepaci, ze zapadny svet ma tendenciu zvolit za hlavne mesto provincnu dedinu a potom tam nahrnut vsetku administrativu (nic proti Ottawe, na Kanadu je to relativne velke mesto, kam parlament kludne patrit moze, to sa da, ale Washington a Canberra .. ).
  • 0

#13 Nokia

Nokia

mobilny telefon

• Advanced Members
  • 5 282 príspevkov
  • 19 tém

Príspevok bol napísaný: 1. november 2008 - 20:18:11

weirdo podla mna to je dobry napad, aspon sa uz tak dost velke preplnene mesto nebude este viac naplnat zbytocnou administrativou, ktoru v klude zvladne mensie mesto...
  • 0

#14 Tom182

Tom182

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 820 príspevkov
  • 12 tém

Príspevok bol napísaný: 9. november 2008 - 16:51:18

moskva je velmi pekne mesto..a este viac sa mi pacila ked sa zotmelo a vsetko sa rozsvietilo...no medzi moje najkrajsie a najoblubenejsie miesta sa neprepracovala :lol: ale stoji zato :)
  • 0

#15 Nokia

Nokia

mobilny telefon

• Advanced Members
  • 5 282 príspevkov
  • 19 tém

Príspevok bol napísaný: 9. november 2008 - 16:53:32

o moskve som sa bavil s kamaratom, ktory tam bol za biznisom...taku moskvu treba skusit :lol:
  • 0

#16 Tom182

Tom182

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1 820 príspevkov
  • 12 tém

Príspevok bol napísaný: 9. november 2008 - 16:59:39

treba..no je naozaj neuveritelne draha oproti ostatnym mestam co poznam :lol: ale aj tu plati..ze ked clovek hlada najde vzdy aj lacnejsie veci :)
  • 0

#17 Nokia

Nokia

mobilny telefon

• Advanced Members
  • 5 282 príspevkov
  • 19 tém

Príspevok bol napísaný: 9. november 2008 - 17:03:13

no skor som myslel tou urovnou sluzieb ked si tam s niekym kto tam nieco znamena a ma peniaze :lol:
podnik, kde nenalievaju do poharov ale rovno ti davaju flase, na zachodoch ti dvierka do kabinky otvara cernoch, ked ides zahodit papier co si si ruky umyl tak ti kos priam pod ruky poda a podobne srandy :)
  • 0

#18 Nokia

Nokia

mobilny telefon

• Advanced Members
  • 5 282 príspevkov
  • 19 tém

Príspevok bol napísaný: 15. máj 2011 - 09:11:41

takze mensi update

Ktoré ste mali možnosť už vidieť? Koľko ste ich už navštívili?:
Bratislava, Praha, Vieden, Berlin, Ljubljana, Rim, Pariz, Madrid, Lisabon, Londyn, Amsterdam, Brussel, Luxemburg, Oslo, Kodan, Stockholm, Helsinki, Sofia

Ktoré sa vám najviac páčili a ktoré vás naopak nesolovili?
najviac - Pariz, Amsterdam, Lisabon...ale aj Berlin, Rim, Madrid a severske su krasne

najmenej - Brussel

urcite chcem vidiet Peking, Moskvu a vlastne vsetky :)
  • 0

#19 aljak63

aljak63

Lamička

• Moderators
  • 11 998 príspevkov
  • 240 tém

Príspevok bol napísaný: 15. máj 2011 - 10:18:24

Tak doplním aj ja, od posledného príspevku mi ich pribudlo celkom dosť.

Ktoré ste mali možnosť už vidieť? Koľko ste ich už navštívili?
34 - Bratislava, Praha, Viedeň, Budapešť, Vaduz, Rím, San Marino, Vatican City, Monaco, Paríž, Londýn, Amsterdam, Brusel, Luxembourg, Stockholm, Helsinki, Tallin, Riga, Vilnius, Moskva, Kyjev, Sofia, Atény, Rabat, Káhira, Ammán, Damašek, Bejrút, Ankara, Tbilisi, Yerevan, Stepanakert, Baku, Teherán.

Ktoré sa vám najviac páčili a ktoré vás naopak neoslovili?
Je ich mnoho, ktoré ma zaujali. Každé malo svoje kúzlo a atmosféru. Moja jednotka je určite Paríž, no a potom samozrejme historický očarujúci Rím, a tiež Londýn. Zaujali ma však ale aj pobaltské hlavné mestá (Tallin, Riga, Vilnius) a tiež Kyjev a Moskva. No a mohol by som pokračovať takto ďalej a ďalej, keďže v každom sa našlo niečo čo ma zaujalo. Z tých mimoeurópskych ma oslovilo najmä gruzínske Tbilisi, egyptská Káhira a sýrsky Damašek, ale aj Ankara má čosi do seba (aj keď na Istanbul sa nechytá). Z tých čo ma nezaujali - tých je naozaj menej, ale v tejto chvíli ma fakt nenapadá hlavné mesto ktoré by ma absolútne neoslovilo.

Tak tých je mnoho, ale z európskych kde som ešte nebol tak Berlín, Tirana a Kodaň. A zo svetových: Alžír, Tunis, Tripoli, Jeruzalem, Saná, Islamabad, Kathmandu, New Delhi, Naypyidaw, Bangkok, Kuala Lumpur, Phnom Penh, Vientiane, Lima, Buenos Aires, Mexico City, a pod.
  • 0

#20 Nokia

Nokia

mobilny telefon

• Advanced Members
  • 5 282 príspevkov
  • 19 tém

Príspevok bol napísaný: 15. máj 2011 - 10:25:45

este ze pripominas, musim doplnit Vatikan a Monaco :)

Monaco je jedno z miest, kde si viem predstavit zit, ked raz vyhram nejaky Jackpot aspon 30milionov eur :)
  • 0

#21 weirdo

weirdo

Ferrari

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 421 príspevkov
  • 69 tém

Príspevok bol napísaný: 15. máj 2011 - 10:36:17

aljak, nechapem, preco stale zijes vo svojom svete, kde Nahorny Karabach je povazovany za stat, ktorym sa mozes na svojom liste hrdit. Podla tvojej logiky sa mi teraz prihodilo len tak do zoznamu zo 10 statov. Ich mena su Virginia, West Virginia, Maryland, Ohio, Pennsylvania, New York, Indiana, Illinois, Quebec a Ontario, alebo hoc Christiania. neuznany stat nie je stat, zmier sa s tym.

Do listu hlavnych miest som si pripisal DC, ktore je velmi pekne, ale okrem administrativy nema ziadny vacsi potencial ..
  • 0

#22 Sniper

Sniper

Aim and Shoot

• Retired Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 21 865 príspevkov
  • 1 066 tém

Príspevok bol napísaný: 15. máj 2011 - 10:56:34

Náhorný Karabach oficiálne nie je samostatným štátom, ale pokým sa jeho obyvatelia za samostatných považujú a zo strany Azerbajdžanu nie je vôľa (politická by aj bola, ale vojenská nie je) niečo na tom zmeniť, tak s privretím očí by sme mohli považovať Náhorný Karabach za samostatný štátny útvar a Stepanakert za jeho hlavné mesto. Podobne aj Severný Cyprus, Abcházsko či Podnestersko atď. Sú to územia, na ktoré nemá vplyv centrálna vláda, takže vystupujú ako kvázi samostatné. Logicky by sme ich však nemali považovať za samostatné štáty z dôvodu, že neboli uznané zo strany štátu, ku ktorému územie patrilo. Je to diskutabilné.
  • 0

#23 aljak63

aljak63

Lamička

• Moderators
  • 11 998 príspevkov
  • 240 tém

Príspevok bol napísaný: 15. máj 2011 - 10:58:28

Pre teba to štát nemusí byť, a hoci nieje NKR oficiálne uznaná, de facto je to nezávislá Náhorno-Karabašská republika s vlastným prezidentom a parlamentom. Ja NKR za štát považujem, takisto ako Palestínu alebo Kosovo. S Azerbajdžanom, ktorému de iure toto územie patrí, nemá NKR nič spoločného - ani kultúru, ani náboženstvo, ani menu (platí sa tam arménskymi dramami) - Ale ten štát nespadá do žiadnej federácie ako napr. štáty v USA, takže tvoja teória vôbec nekorešponduje. Pre mňa je to nezávislý štát s vlastnou identitou - keby si tam bol a zažil to, tak by si to sám videl a mal by si iný názor. Je to všetko o politike - neuznajú ich len preto, aby nenastali konflikty a aby neboli Arménci ani Azerbajdžanci ohrdnutí. Ľudia v NKR túto situáciu chápu a radšej nebudú uznaní ako keby to malo vyvolávať vojnové konflikty, ktorých už mali viac než dosť. Len toľko k tomu... A či budem mať 33 alebo 34 navštívených hlavných miest, to mi je vážne jedno - ja necestujem kvôli štatistikám a vyfarbovaniu mapky.
  • 0

#24 weirdo

weirdo

Ferrari

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 421 príspevkov
  • 69 tém

Príspevok bol napísaný: 15. máj 2011 - 11:10:03

cize vplyv centralnej vlady je onen rozhodujuci prvok, ktory rozhoduje o statnosti nejakeho uzemia? na uzemi Francuzska sa nachadza 730 no go zon, kam sa neodvazi ist ani policia a presaditelnost sily je tam nulova. alebo je stat tvoreny pocitom a odlisnostou obyvatelov? tak to je statom kazda rezervacia a amisska komunita v USA a Kanade.

z definicie "A sovereign state is a state with a defined territory on which it exercises internal and external sovereignty, a permanent population, a government, independence from other states and powers, and the capacity to enter into relations with other sovereign states.[1] It is also normally understood to be a state which is not dependent on, or subject to any other power or state.[2] While in abstract terms a sovereign state can exist without being recognised by other sovereign states, unrecognised states will often find it hard to exercise full treaty-making powers and engage in diplomatic relations with other sovereign states." [Wikipedia: sovereign state]

ergo, stat sa moze tvarit ako suverenny, ale kym nevie nadvazovat vztahy, pretoze ho nikto neuzna, tak nim v skutocnosti nie je.

uznavam, ze to moze byt nazorovou nezhodou, kto co povazuje za stat. taketo pseudokrajinky pre mna statom nie su, pre vas asi ano.
  • 0

#25 Sniper

Sniper

Aim and Shoot

• Retired Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 21 865 príspevkov
  • 1 066 tém

Príspevok bol napísaný: 15. máj 2011 - 11:25:06

cize vplyv centralnej vlady je onen rozhodujuci prvok, ktory rozhoduje o statnosti nejakeho uzemia? na uzemi Francuzska sa nachadza 730 no go zon, kam sa neodvazi ist ani policia a presaditelnost sily je tam nulova. alebo je stat tvoreny pocitom a odlisnostou obyvatelov? tak to je statom kazda rezervacia a amisska komunita v USA a Kanade.

Ano, keď centrum má vplyv na perifériu taký, že periféria nemá možnosť inej voľby, tak sa považuje za súčasť štátu. To že sa tam neodváži ísť polícia, to neznamená že územie štátu nepatrí. Tie územia sú z právneho hľadiska súčasťou štátu a hoci žijú viac-menej samostatným životom, to je všetko čo sa tam deje. Nemajú ani tendenciu vyhlasovať nezávislosť, podobne ako ani amiš komunity v USA. Keby však parížske predmestie Clichy vyhlásilo samostatnosť a islamský štát, tak by sa celá vec dostala do úplne inej roviny. Určite by sa však Paríž neponáhľal s uznávaním samostatnosti Clichy ako v prípade srbského Kosova :)

taketo pseudokrajinky pre mna statom nie su, pre vas asi ano.

Názor jednotlivca je nepodstatný, centrálna vláda nevie čo s tým a medzinárodné spoločenstvo ich neuznáva. De facto sú samostatné, de iure nie sú. Sú to "zvláštne politické útvary" aj keď týmto pojmom sa doteraz označoval asi len Západný Berlín.
  • 0