Skočiť na obsah


Fotografia
* * * * * 1 Hlasov

Ako správne (lepšie) citovať príspevky


  • Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma nemá žiadne príspevky

#1 FreeSpace Info

FreeSpace Info

    FS Info

  • FS Info
  • 104 príspevkov
  • 79 tém

Príspevok bol napísaný: 29. november 2010 - 14:28:31

Počas surfovania na Fóre sa stretávame s tým, že často niekto cituje niekoho iného. Citovanie sa najčastejšie robí spôsobom, že si vybraný text skopírujete do svojho príspevku a ten označíte tagmi quote. V príspevku to potom vyzerá tak, že napíšete meno koho citujete a pod jeho meno vložíte skopírovaný text (v tagoch Quote). Na tomto nie je nič zlé, ale dá sa to spraviť jednoduchšie a oveľa efektívnejšie.

Tu je vzor, ako by mal vyzerať správne citovaný príspevok

Obrázok

Základom je používanie tlačidiel Citovať a Multicitát.

Ak chcete citovať niekoho príspevok alebo skôr jeho časť, tak kliknite na tlačidlo Citovať a takto sa vo Vašom príspevku automaticky objaví už odcitovaný text (nemusíte sa zdržiavať kopírovaním a vkladaním textu do tagov Quote). V prípade ak chcete reagovať na viac príspevkov, použite tlačidlo Multicitát a potom kliknite na Pridať odpoveď, takto sa automaticky pridajú do Vášho príspevku všetky príspevky, na ktoré chcete reagovať. Potom si už len vymažete tie pasáže, na ktoré nechcete reagovať.
Pri takomto postupe docielite to, že sa vždy presne bude vedieť na koho reagujete a kliknutím na šedú šípku pri mene citovaného (označuje ju veľká červená šipka vľavo hore) sa presuniete priamo na príspevok, ktorý bol citovaný. A ďalej, ten člen, ktorého príspevok bol citovaný sa notifikáciou dozvie, že jeho príspevok niekto citoval a takto bude môcť okamžite zareagovať (ak bude chcieť).

Samozrejme, naďalej platí, že je zbytočné citovať posledný príspevok v téme, vtedy sa automaticky predpokladá, že reagujete na ten posledný príspevok.

Dúfam, že tento rýchly walkthrough Vám objasnil ako správne citovať príspevky, čo zvýši presnosť a efektivitu diskusií na Fóre.Citovanie externých zdrojov

Ďalšia vec je správne citovanie článkov z externých zdrojov. V prípade ak citujete článok zo zdroja mimo tohto portálu, tak časť článku (tú ktorú považujete za najrelevantnejšiu k obsahu témy, teda nie celý článok!) vložte do tagov QUOTE a nalinkujte zdoj ktorý citujete.

Správne citovaný externý zdroj má vyzerať takto:

Toto je citovaný text z externej stránky mimo tohto portálu

Pôvodný článok
Citovanie posledného príspevku v téme

Necitujte v celom znení posledný príspevok v téme. Je to úplne zbytočné, pretože keď píšete príspevok, tak sa všeobecne predpokladá, že reagujete na príspevok nad vami. Pre viac informácií kliknite sem.
  • 1