Skočiť na obsah

Fotografia
* * * - - 1 Hlasov

Debetná vs Kreditná karta

platobná karta debetná karta kreditná karta

• Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 51 príspevkov

#1 Jovzin

Jovzin

Junior :D

• FS Members
  • PipPipPipPipPip
  • 788 príspevkov
  • 60 tém

Príspevok bol napísaný: 3. February 2011 - 18:30:57

Ahojte mam otazku. Aky je rozdiel medzi debetnou a kreditnou kartou. Pripadne este platobna je aka karta ?

Kedze vsade pocuvam ine vysvetlenia na tie karty a rad by som uz konecne chcel vediet ktora je aka. Dik

Druha otazka: Uvazuje niekto presjt do tej novej banky ZUNO ?

• 0

#2 Klingonka

Klingonka

Captain

• Active Members
  • PipPipPipPipPip
  • 519 príspevkov
  • 4 tém

Príspevok bol napísaný: 3. February 2011 - 18:59:50

S debetnou môžeš ísť do mínusu, s kreditnou nie. Aspoň dúfam.

My sme sa to učili, ale to bolo už dávno.
  • 0

#3 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30223 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 3. February 2011 - 19:15:26

opačne :thumbsup:

názvy síce dosť zavádzajú, ale je to naopak, a dosť zavádzajúce Obrázok :

debetná karta
je bežná karta k účtu, ktorou vyberáš z ATM a platíš v obchodoch, kde majú POS terminál a platíš cez interntet, kde to ide - z prostriedkov svojich, ktoré máš fyzicky na účte
vlastne uľahčuje platobný styk, nemusíš mať hotovosť, len vedieť, nakoľko ti perina siaha, koľko máš na účte.

kreditná karta
je karta, ku ktorej potrebuje podpísať niečo - je to úverová karta, svojím spôsobom.
môžeš ju používať aj ako bežnú kartu na platenie v obchodoch, samozrejme, ale môžeš s ňou ísť do mínusu, ktorý ti povolí banka
pôvodne sa kreditné karty vydávali veľmi prísne, za istých pravidelných splátok, bol to dosť zložitý systém.
teraz dostaneš kreditnú kartu vlastne ako úver, pôžičku k svojmu účtu
podľa toho, ako hodnotí teba ako klienta banka máš pridelený určitý limit na kreditnú kartu, keď si dobrý klient, ktorý nerobí dlhy ... to znamená, že rovnako ako úver, či povolené prečerpanie k účtu / to znamená ísť na svojom účte do určitého mínusu povoleného bankou /, nie každý môže dostať kreditnú kartu
kreditná karta sa vydáva v istej hodnote zvyčajne, proste ako úver
a tak ďalej, ... tiež to samozrejme treba svojím spôsobom splácať späť na účet, lebo je to úver ...

ale mnemotechnická pomôcka je :
debetná - nepustí do debetu, preto debetná
kreditná pustí :D

aha.
ešte platobná karta - je karta, ktorou platíš z účtu, bežný názov, proste karta

neuvažujem experimentovať s novou bankou : )
  • 0

#4 weirdo

weirdo

Ferrari

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4421 príspevkov
  • 69 tém

Príspevok bol napísaný: 3. February 2011 - 19:28:14

ku kreditnej karte ucet ani nepotrebujes .. vlastne ho ani nemas. banka ti povoli uverovy ramec, ktory jej ty v bezurocnom obdobi (plusminus mesiac a pol, zavisi od banky) mozes vratit a nezaplatis ani korunu naviac. ak to nezvladnes, zvysok uveru sa ti zacne urocit a to celkom nepekne. takze ono je to akoby taka pozicka, resp. rezerva na tazky mesiac, napr. Vianoce a pod.

debetka je to co volas kreditka - platis s tym vsade mozne a hlavne ju mas k uctu. pouzivas svoje peniaze, ale pokial ti banka povoli, mozes ist do debetu, ktory ale zvycajne nema bezurocne obdobie.
  • 1

#5 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30223 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 3. February 2011 - 19:39:59

ku kreditke samotnej netreba, tá má svoj účet,
ale záleží zrejme aj od banky, či osobný účet potrebuje, podmienky splácania, aj mínusové úroky, tie sú vždy kruté, samotnú potrebu účtu treba konzultovať v tej ktorej banke

zvyčajne áno, vlastne sú klienti posudzovaní aj podľa správania na účte, ale zvyčajne sú úvery - akékoľvek, zabezpečené aj splácaním z účtu, a zvyčajne je bezhotovostný spôsob priamo v rámci samotnej banky lacnejší, než z inej banky a vklad v hotovosti priamo v banke
  • 0

#6 Jovzin

Jovzin

Junior :D

• FS Members
  • PipPipPipPipPip
  • 788 príspevkov
  • 60 tém

Príspevok bol napísaný: 4. February 2011 - 11:23:14

Aha dik za info konecne som z toho o dost mudry vdaka vasim vysvetleniam :thumbsup:
  • 0

#7 doll

doll

Vice Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5736 príspevkov
  • 13 tém

Príspevok bol napísaný: 5. February 2011 - 13:36:58

a navyse, vo svete je bezne, ze bookovanie hotela je mozne iba s kreditkou
takze ak mas v plane cestovat a riesit rezervacie cez internet a podobne, zahranicne hotely (vacsina z nich) vyzaduju tento typ karty

bookovanie leteniek, nakup cez internet, na toto vsetko postacuje debetna karta
a vseobecne povedane, poplatky za kreditku su vyssie ako za debetku, takze ak ju naozaj nepotrebujes, je to zbytocne
  • 0

#8 weirdo

weirdo

Ferrari

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4421 príspevkov
  • 69 tém

Príspevok bol napísaný: 5. February 2011 - 14:14:59

a navyse, vo svete je bezne, ze bookovanie hotela je mozne iba s kreditkou

dovolil by som si nesuhlasit.

vacsina hotelov neriesi vlastny bookovaci system, ale funguju pod roznymi strankami ponukajucimi ubytovanie po celom svete od hostelov az po *****. neraz som si takto bookoval ubytko a v mojom pripade Visa Classic (zakladna embosovana debetka) stacila v 100% pripadov. na Slovensku, kde este nie je zvykom vydavat ku kazdemu uctu embosovanu kartu, banky vedia vydat tzv virtualnu embosovanu kartu, ktoru fyzicku nemas ale mas k dispozicii cislo karty, CVV atd, takze si s nou schopna platit na nete. preto aj s uctom s obyc Electron alebo Maestrom sa daju hotely platit. kreditka je zbytocna.

ked uz, tak v USA bol problem pozicat si auto na americku debit kartu, pretoze bol na nej napis Debit Card a pracovnicka si to vsimla. na kartach vydanych na Slovensku\CR to napisane nie je, a tak sme pouzili kamosovu obycajnu studentsku Visa Electron (neembosovanu) a system ju v pohode akceptoval.

v kreditke nevidim fakt ziadny zmysel pre sukromne pouzitie okrem pripadov, kedy urgentne potrebujes vyuzit vacsi obnos penazi, ktory nemas, ale v dohladnej dobe mat budes.
  • 0

#9 Nokia

Nokia

mobilny telefon

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5282 príspevkov
  • 19 tém

Príspevok bol napísaný: 5. February 2011 - 21:43:18

pokial si pamatam, na paypal som potreboval vyslovene kreditku :smilieee:
dalej, bookovanie hotelov ide uz bezne aj s debetkami embosovanymi, ale obcas sa mi stalo ze mi ju zobrat nechcelo...dokonca ked som mal diners club kreditku tak niektore hotely nebrali...preto mam teraz klasicku kreditku a nou bookujem vsetko, letenky, hotely, platim cez net na bezpecnych strankach...
ale kreditka ma oproti debetke na internete jednu velku vyhodu...ked mi niekto ukradne cislo debetky a ccv tak mi vybieli cely ucet...ked mi niekto ukradne cislo kreditky a ccv tak mi vybieli uverovy ucet co ma len urcity ramec a hlavne aj to mam poistene sa mi mari na 80%...takze v podstate mam vacsiu istotu
  • 0

#10 weirdo

weirdo

Ferrari

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4421 príspevkov
  • 69 tém

Príspevok bol napísaný: 6. February 2011 - 00:33:52

tak mozno bude nejaky rozdiel medzi kartami vydanymi v jednotlivych krajinach. Visa Classic vydana ceskou CSOB bola Paypalom akceptovana bez problemov :shifty:

s tym poistenim mas pravdu, na to som zabudol .. na svoju mam poistenie, ze pokial nahlasim stratu, vsetky transakcie 48h vopred budu vysetrene .. takze raz za den-dva pozriet ibanking a som vpoho :smilieee:
  • 0

#11 flora

flora

Captain

• Active Members
  • PipPipPipPipPip
  • 908 príspevkov
  • 4 tém

Príspevok bol napísaný: 13. February 2011 - 20:37:02

Troška opíšem situáciu a kto sa v tom vyzná budem rada keď mi to vysvetlí.

Nedávno som zmenila banku. Čiže vystavené aj nové karty atď. Už som s tou novou platila v obchode všetko v poriadku.
No včera som išla natankovať na čerpačku a platila som novou kartou. Teta za pultom mi podala nejaký papierik, tak som ho vzala.
A ona zrúkla "podpis". Tak som sa slušne podpísala ani som nevedela prečo, ale som sa neodvážila pýtať. Ostala som stáť pri pulte s tým, že ešte budem zadávať PIN kod. Tak pekne zasa zrúkla, že na čo ešte čakám. A ja že PIN kod netreba? Znova pekne zrúkla niéééé!!!

Tak som sa pobrala preč a rozmýšľam čo to mám za kartu. Teraz neriešim či je debetná či kreditná do mínusu ísť nemienim a tým pádom si myslím, že pre mňa sa bežne nič nemení. Viem že sú karty kde nemusíte zadávať pin, kde stačí podpis, čo som videla aj včera, no nemala má pani v banke na to aspoň upozorniť?
Pýtala sa iba na to či chcem VISA, alebo MAESTRO.
Príde mi to také ľahko zneužiteľné.
Proste som bola v tom, že mám kartu takú ako doteraz v bývalej banke som k príslušnej karte vždy musela zadávať pin.

Tento príspevok upravil flora, 13. February 2011 - 20:40:44

• 0

#12 elfant

elfant

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2788 príspevkov
  • 4 tém

Príspevok bol napísaný: 13. February 2011 - 20:54:15

Tieto veci su rozdielne pripad od pripadu. Zalezi od toho, aku ma cerpacka zmluvu s bankou, aky typ terminalu ma, a aj od toho, kolkokrat sa stala obetou nejakeho podvodu s kartou.

Mne sa stal pripad, ze na pumpe, kde tankujem pravidelne a platim tou istou kartou, raz odo mna chceli len podpis, potom zase len PIN a zoparkrat dokonca oboje. Prestal som to riesit jednoducho.
  • 0

#13 flora

flora

Captain

• Active Members
  • PipPipPipPipPip
  • 908 príspevkov
  • 4 tém

Príspevok bol napísaný: 13. February 2011 - 21:05:46

Dobre prestanem to riešiť, aj tak asi nič nezmením. :blink:
Len mi tak napadlo, že keby som tu kartu stratila, koľkí by si kľudne natankovali.
  • 0

#14 elfant

elfant

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2788 príspevkov
  • 4 tém

Príspevok bol napísaný: 13. February 2011 - 21:14:10

Nezmenis, zalezi len od vztahu prevadzkovatela a banky, aku mieru zabezpecenia bude pozadovat.

Pri strate, alebo "strate", je dolezite okamzite nechat kartu zablokovat. Od toho sa odvijaju aj zodpovednosti majitela karty za neautorizovane transakcie. Je to ostatne aj v poistnych podmienkach.
  • 0

#15 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30223 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 13. February 2011 - 21:16:37

toto je práve ten problém.

stačí pozrieť zadnú stanu s podpisom, a teta, ktorá tam na čerpačke vie kričať, nie je grafológ.

v bežných obchodoch by sa toto s bežnými / nie embosovanými / kartami nemalo stať, na čerpačkách neviem, ja netankujem.

popísaný prípad by sa mal v podstate týkať "embosovaných" kariet

to sú v podstate všetky drahšie karty, s vyššími limitmi, a kdejakými inými možnosťami, a hlavne, fungujú na podpisy.
aspoň kedysi tak bez pardonu fungovali.
dosť zneužití primälo niektoré spoločnosti, aby pri embosovaných kartách pýtali aj PIN, ale väčšinou fungujú len na podpis.

embosované
je poznať podľa vystúpených písmen a čísla z plochy karty - to je prvý poznávací znak.

v tomto prípade je jedno, či ide o kreditnú alebo debetnú, embosované je zasa niečo iné.

nerieš, aj keď niektot iný má podobné skúsenosti, viď elfant, ale najbližšie, keď pôjdeš do svojej banky, spýtaj sa na to.
ale ako hovorí elfant, pri zistení straty okamžite zablokovať.
  • 0

#16 elfant

elfant

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2788 príspevkov
  • 4 tém

Príspevok bol napísaný: 13. February 2011 - 21:20:14

To co som napisal som si samozrejme overil na cerpacke a aj v banke neskor :blink: Tak "to" neriesenie nastalo az potom. Zaujimalo ma to uz len z profesionalneho hladiska.

Navyse som si na homebankingu nastavil zasielanie sms pri kazdej operacii na ucte, tak rychlo viem, ci mi niekto s kartou daco plati. Obchodov so "zehlickou" je u nas uz minimum, ak vobec nejake.
  • 0

#17 alarm

alarm

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2363 príspevkov
  • 7 tém

Príspevok bol napísaný: 13. February 2011 - 21:20:30

keď mi prišla karta na výmenu, tak som si povedal, že debetnú som nechcel, nerád žijem na dlh, a tak som ju pre istotu rozstrihal :blink: (chýba mi smajlík trieskajúci si hlavu o stenu)
..to som bol potom prekvapený, keď mi potvrdili, že novú mi poslali...
  • 0

#18 flora

flora

Captain

• Active Members
  • PipPipPipPipPip
  • 908 príspevkov
  • 4 tém

Príspevok bol napísaný: 13. February 2011 - 21:40:40

Je to embosovaná karta, podľa tých vystupujúcich znakov.

Zasielanie sms mám aj ja, tak som si tiež povedala, že budem vedieť keby sa čosi dialo.
  • 0

#19 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30223 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 13. February 2011 - 21:40:40

alarm,
debetná - kreditná : klasický problém :)

tu platí naisto: dvakrát meraj potom strihaj ! :blink:

ešte jedna mnemotechnická pomôcka:
USA občania žili najviac na dlh ... kreditiek mal každý mraky, aj preto je taká kopa ľudí zadlžená ...
samozrejme nielen v usa , ale to napovedá, že kreditkou človek ide do mínusu - a mínus treba raz aj vrátiť.

debetná nejde do debetu - len do hĺbky vlastnej peňaženky

;)
  • 0

#20 alarm

alarm

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2363 príspevkov
  • 7 tém

Príspevok bol napísaný: 13. February 2011 - 21:54:12

problém nie je ,kôš ho vyriešil.
  • 0

#21 Sniper

Sniper

Aim and Shoot

• Retired Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 22313 príspevkov
  • 1067 tém

Príspevok bol napísaný: 20. June 2015 - 23:09:16

Ja odkedy mám kreditku, tak som začal viac míňať. A myslím, že presne o toto banke šlo. V banke mi ju doslova nanútili, nepotreboval som ju, ale aby ma s tým neotravovali, tak som si ju teda nechal vystaviť. Zlé riešenie to nie je, ale vidím, že je tam menšia kontrola toku financií z mojej strany. Má to aj svoje výhody, ale aj tak nad tým stále uvažujem, či si ju nechám. Nie som odkázazný na to, aby som si "požičiaval", ale na druhej strane nemusím kontrolovať účet, či mám dostatok peňazí na inkasá, trvalé príkazy a iné zbytočnosti, ktoré človeku len strpčujú život.

• 0

#22 alarm

alarm

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2363 príspevkov
  • 7 tém

Príspevok bol napísaný: 21. June 2015 - 10:58:09

Práve preto sa snažím neplatiť kartou. Vytočí ma na 10 000 ot/min, keď v obchode na dva rohlíky a maslo vytiahne niekto kartu, nezoberie mu to na prvý krát, opakuje kód, potom zistí, že to je iná karta, vytiahne druhú a cirkus začína odznova. Mal by byť prijatý antizdržiavací zákon, že do 10 € sa platí v hotovosti.

Fungujeme klasicky...raz za čas vyberam 300€, dám doma do krabičky, odtial vyberáme a mám aký taký prehlad, kedy som bol naposledy v bankomate, pretože akonáhle by som išiel do bankomatu 2 x za týždeň, viem, že sa deje niečo, na čo sa treba pozrieť. Výnimku má nákup napr. nábytku a iných väčších celkov.

• 0

#23 Sniper

Sniper

Aim and Shoot

• Retired Members
  • 22313 príspevkov
  • 1067 tém

Príspevok bol napísaný: 21. June 2015 - 19:12:24

No a preto sú už nejaký ten čas zavedené bezkontaktné karty, aby si nemusel vyťukávať PIN kvôli každému centu. Ja takto platím takmer každý deň, aj keď mám nákup za 2 eurá. A je to rýchlejšie ako hľadať v peňaženke a čakať na výdavok.

• 1

#24 alarm

alarm

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2363 príspevkov
  • 7 tém

Príspevok bol napísaný: 21. June 2015 - 20:48:33

Tak tuto funkciu som si bol dať deaktivovať....

• 0

#25 Sniper

Sniper

Aim and Shoot

• Retired Members
  • 22313 príspevkov
  • 1067 tém

Príspevok bol napísaný: 22. June 2015 - 05:59:22

No vidíš, a ja som vyslovene trval na tom, aby mi boli vydané iba bezkontaktné karty. A nie, neplatí, že sú menej bezpečné, práve naopak, v banke mi vysvetlili, prečo z hľadiska bezpečnosti je lepšie používať bezkontaktné :)

• 0

Podobné témy pre kľúčové slovo: platobná karta, debetná karta, kreditná karta