Skočiť na obsah

Fotografia
* * * - - 1 Hlasov

Čo je to "čas"?

časopriestor čas kvantita meranie relativita

• Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 133 príspevkov

#126 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6656 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 11. February 2016 - 19:25:51

to je poezia, ale v podstate ok, foton mozeme pozorovat len v interakcii a v nej zanikne.
  • 0

#127 pepper nick

pepper nick

Ensign

• Members
  • PipPip
  • 75 príspevkov
  • 0 tém

Príspevok bol napísaný: 23. February 2016 - 23:18:42

riki

"Svetlo sa sice siri voci vsetkemu rychlostou c , ale pre konkretny  uz detekovany foton to neplati, lebo ten sa rychlostou c siri len proti tomu jedinemu detektoru, ktory ho uz detekoval a o jeho rychlosti voci ostatnym pohybujucim sa detektorom nic nemozeme vediet"

Tato myslienka mi otvorila konecne moznost zacat chapat "ako to to svetlo dokaze" aj inak, ako tym nudnym sposobom, ze "lebo je to vlastnost nasho priestoru a casu".

predpokladas nejaku vlastnost V fotonu (prisposobovanie rychlosti) a vyjadris ju implikaciou

"ak foton vopred vie, na ktory detektor dopadne a ak ma vlastnost V, potom je jeho rychlost = c"     tuto implikaciu nemozes obratit na

"ak je rychlost fotonu =c (plati), potom musi vopred vediet, na ktory detektor dopadne (musi platit aj toto)"    ale iba na

"ak je rychlost fotonu =c, potom musi vopred vediet, na ktory detektor dopadne a ma vlastnost V"
co nie je dokaz vlastnosti V ani fatalnosti fotonu a konstantna rychlost c moze mat aj ine priciny.

• 0

#128 riki1

riki1

Lieutenant

• Members
  • PipPipPip
  • 110 príspevkov
  • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 24. February 2016 - 11:12:55

pepper nick > pricin moze byt hocikolko, ale ten dosledok, ze sa vsetko deje naraz (vlastne uz je vsetko dane) je asi jediny.

• 0

#129 pepper nick

pepper nick

Ensign

• Members
  • PipPip
  • 75 príspevkov
  • 0 tém

Príspevok bol napísaný: 27. February 2016 - 13:46:33

Jednorozmerny priklad: body A a B su od seba vzdialene 300km.
Z bodu A vysiel o 15:00 vlak rychlostou 60km/h do B.
Z bodu B vysiel ....
:
:
Z bodu A vysiel o 16:00 foton rychlostou 300Mm/s do B, meral udalosti na trati a nameral:
A = B = kazdy bod medzi nimi = 0, tA = tB = cas v kazdom bode medzi nimi = 16:00 (ak si foton synchronizoval hodiny)
Dokazes z tychto dvoch udajov zrekonstruovat vsetky ostatne dane udalosti?

Priestor okolo fotonu mozes scvrknut na palacinku, ked poznas smer, ktorym letel foton. Ten zistis po absorpcii. Udalosti po nej pre foton neexistuju.
Pre emitovany a este neabsorbovany foton mozes teoreticky vziat nekonecne vela palaciniek (pre kazdy mozny smer jednu) a zacat dokazovat, ze vsetky opisuju tie iste udalosti : )

• 0

#130 riki1

riki1

Lieutenant

• Members
  • PipPipPip
  • 110 príspevkov
  • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 28. February 2016 - 07:04:05

pepper nick >  nedokazem sa prinutit zamysliet sa nad Tvojim prikladom, prepac, som uz asi na to stary a lenivy, hlavne ked si myslim, ze vo fotonoch mam celkom jasno, aspom do miery ktora je v sucasnosti mozna.

Skopirujem sem ale jednu svoju odpoved z minulosti :

Ahoj. Dualita castic ma uz dnes az tak neudivuje. Staci si uvedomit, ze castice su nelokalne energie (teda nie su to gulicky). "Gulicky" teda castice, su to len z toho pohladu, ze su nositelom konkretneho mnozstva energie. Nelokalnost interakcnych castic (napriklad fotonov) je az nekonecna, teda jeden  foton moze mat "rozmer"  zrovnatelny aj s velkostou vesmiru, ak ma stastie a ma dost casu na sirenie sa, kym ho nieco nepohlti.
Normalne atomarne castice (s nenulovou pokojovou hmotnostou) su tiez nelokalne, ale ich nelokalnost je obmedzena, napriklad velkostou atomoveho jadra (protony, neutrony), alebo atomoveho obalu (elektrony).
"Zazrak" duality castic sa prejavuje napriklad pri dvojstrbinovom experimente. Lenze si treba uvedomit, ze zazrak je to len dovtedy, kym sirka strbin je zrovnatelna s vlnovou dlzkou experimentalnej castice (takze castice sa musia "pretlacit") a tiez ked vzdialenost medzi strbinami je s tym zrovnatelna. Ak to nie je splnene, ziadny zazrak sa nedeje.

Nelokalnost (dualita) sa prejavuje aj u vacsich objektov (cim je vacsi, tym menej) takze dvostrbinovy experiment je "zazracny" aj pre molekuly a dokonca ak dobre viem podarilo sa to uz aj s nejakymi virusmi.

Ked si k tomu este nastudujes kusok z kvantovej elektrodynamiky (napriklad knizku QED od Feynmana ) zacnes to chapat este viac.

Pre mna je zaujimave to, ze ak je taky "obrovsky celovesmirny foton" pohlteny nejakou casticou, niekde vo vesmire, tak sa zrazu z celeho vesmiru strati okamzite a to je podla mna este vacsi  zazrak ako kvantova previazanost castic.

Toto vsetko su ale moje sukromne nazory a fyzici s tym nemusia suhlasit.

• 0

#131 pepper nick

pepper nick

Ensign

• Members
  • PipPip
  • 75 príspevkov
  • 0 tém

Príspevok bol napísaný: 28. February 2016 - 22:39:09

riki 1

ospravedlnenie na mojej strane, pisem skratkami, lebo sam necitam dlhe prispevky.

Tvoje predchadzajuce prispevky som pochopil tak, ze foton je zariadenie, ktore umoznuje vidiet udalosti minule, pritomne aj buduce, a teda "vsetko" je uz dane.
Moj prispevok bola namietka, ze sice foton ich moze vidiet, ale nam o nich moze referovat iba tak skreslene a zdegenerovane, ze su bezcenne:
na intervale AB je o 16:00 mnozstvo udalosti, napriklad vlak 60km od A iduci rychlostou 60km/h. Ked foton preleti tento interval, vidi ho scvrknuty na bod A = B a vsetky udalosti v nom vidi v jednom okamihu. Z tohto 1 priestoroveho a 1 casoveho udaju sa neda vydolovat, kde je vlak a ako rychlo sa pohybuje, a ani nic ine. Predpovedanie buducnosti, aspon tej nasej, sa nekona. Dufam ze o fotonoch nepredpokladam nic, co nie je zname.

Pre mna je zaujimave to, ze ak je taky "obrovsky celovesmirny foton" pohlteny nejakou casticou, niekde vo vesmire, tak sa zrazu z celeho vesmiru strati okamzite a to je podla mna este vacsi zazrak ako kvantova previazanost castic.
Toto vsetko su ale moje sukromne nazory a fyzici s tym nemusia suhlasit.

Tiez moj sukromny nazor: "celovesmmirny foton" je nasa predstava, zalozena na experimente (zo zdroja fotonov za rovnakych, kauzalnych podmienok vyslany foton zachytime raz tu a raz tam, nerovnako, nekauzalne) a na nasom vysvetleni, ze foton pred zachytenim musi byt vsade, aby sa dal zachytit hocikde.

Tak ako KM tvrdi, ze objekt nema vlastnost implicitne, ale ziskava ju az meranim, si myslim, ze foton nie je vsade, ale v danom mieste sa zjavi az pri absorpcii. Pole nie je velicina s nekonecnym poctom stupnov volnosti.
Podla mna v tom hra ulohu existencia rychlosti vacsej ako c. My vidime emisiu a nevieme, kde a kedy bude absorpcia. Pozorovatel s rychlostou >c vidi absorpciu a nevie, kde a kedy bude emisia. Foton je niekde medzi a vidi oboje.
Je to nieco podobne ako si ty uvazoval, ze foton vie vopred, kde bude absorbovany (preto som reagoval). S tym takmer suhlasim, nesuhlasim s tym, ze konstantnost rychlosti c je dosledok.
Podla mna je to opacne, c resp. bariera je prvotna pricina, deli vesmir na 2 komplementarne svety, to, co sa nam zda nekauzalne a opisujeme to pravdepodobnostou, je z pohladu pozorovatela rychlejsieho ako c kauzalne a vice versa.
Relacia je vzajomna, nikto nemoze povedat, ci sa pohybuje rychlejsie alebo pomalsie ako svetlo.

Tento príspevok upravil pepper nick, 28. February 2016 - 22:41:17

• 0

#132 riki1

riki1

Lieutenant

• Members
  • PipPipPip
  • 110 príspevkov
  • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 6. March 2016 - 14:49:09

pepper nick > v mojom clanku , myslim, nepisem o nicom, z coho by mala vyplyvat konstantnost rychlosti c . Mozna nadpis take nieco evokuje, ale clanok by mal hovorit o tom, ze co by malo vyplyvat  z konstantnosti rychlosti a tym je ten dosledok, ze vsetko sa deje naraz, teda uz je vsetko urcene.

• 0

#133 pepper nick

pepper nick

Ensign

• Members
  • PipPip
  • 75 príspevkov
  • 0 tém

Príspevok bol napísaný: 10. March 2016 - 13:53:22

riki 1

Vsetky udalosti, aj buduce, su dane, ale my sa o nich nedozvieme kvoli konecnemu nenulovemu plynutiu casu. Plynutie casu nazveme iluziou.

Foton vidi vsetky udalosti naraz, aj buduce, ale my sa o nich nedozvieme kvoli neizomorfnemu zobrazeniu udalosti, pozorovanych fotonom, na udalosti, ktore vidime my - my vidime na svetociare 10 roznych casopriestorovych udalosti, foton jednu. Z tej jednej nezrekonstruujeme tych 10. Tak aj to, ze foton vidi vsetky udalosti, by sme mali nazvat iluziou.

Ale asi by sme mali nazvat iluziou to, ze udalosti su vopred dane.

• 0

#134 riki1

riki1

Lieutenant

• Members
  • PipPipPip
  • 110 príspevkov
  • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 16. June 2016 - 09:50:58

Moje linky ohladom podstaty casu , ktore som v tomto vlakne uviedol, su uz nefunkcne, tak ak by to niekoho zaujimalo, najdete to na mojej domene a tam to uz bude funkcne dufam stale :

http://riki1.eu/Co_je_to_cas.htm

http://riki1.eu/ako_sa_svetlo.htm

http://riki1.eu/uvahy.htm

*

• 0

Podobné témy pre kľúčové slovo: časopriestor, čas, kvantita, meranie, relativita