Skočiť na obsah

Fotografia
* * * - - 1 Hlasov

Ako zaplatiť za výpravu na Mesiac?

peniaze bitcoin investovanie rai kameň kozmonautika

• Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 95 príspevkov

#51 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6355 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 14. May 2016 - 11:50:20

popisujes nasu tuzbu o veci presahujuce bezny zivot. a to sedi, mari si ma ze aj na jednosmernu cestu na mars sa prihlasilo dost dobrovolnikov.
a pri kozmickych letoch kazdy vie ze to ma daleko od absolutnej bezpecnosti, z pohladu cisel je to smrtiaca profesia.
ale spat k teme, predokladame na zaklade meteoritov ze v pasme asteroidov su ciste kovove asteoridy s velkym mnozstvom vzacnych kovov. taketo na zemi nenajdes. uz dnes mas spolocnosti, ktore sa tymto napadom celkom vazne zaoberaju
  • 0

#52 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 14. May 2016 - 15:12:08

nuž obávam sa, že tie "nádejné vesmírne ťažobné spoločnosti" sú istým prejavom "startupovej bubliny", vzišlej s krátkodobým očarením narobiť "rizikový kapitál"
http://finmag.penize...oftwarove-firme
http://www.businessi...-in-2016-2016-5
to isté platí o podnikoch ako "stratolaunch", alebo "golden spike company"
potom sú tu podnikateľské aktivity, istého Elona Muska.. ale "o tom potom"

takzvané "mars one", ktorá má v pláne, poslať na "jednosmernú cestu" na mars ľudí a nechať ich tam "dožiť"
že sa o toto, zaujímam trochu viac ako je "bežný priemer", a zaujímajú ma aj iné zdroje, ako senzačné správy, čo preniknú až k nám domov
"mars one" už vyslovene smrdí, ako "nigerijský e-mail"
http://www.businessi...ont-work-2015-2
"čistá fantazmagória"
  • 0

#53 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6355 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 15. May 2016 - 09:19:41

alamo, jasne.   Spominam ich nie preto aby som dokazal ze to je mozne, ale ze to uz je napad na ktory mozes niekoho nalakat :)

Ale je to nieco co sa mozno v buducnosti ukaze ako zivotaschopne.   Dnes este nie.

A rovnako mars one som spomenul len preto ze mas ludi co su ochotni ist na mars zomriet. 

• 0

#54 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 15. May 2016 - 15:18:34

tyso
túto tému som nezaložil, aby som niekoho lákal na fantazmagorické projekty
ale aby som hľadal "čo je možné dnes?"
podľa teba, čo a ako, je v tomto obore dnes realizovateľné?
  • 0

#55 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6355 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 15. May 2016 - 16:19:17

technologicky alebo financne ? :)  Myslim ze trvala zakladna na mesiaci je dosiahnutelna,  ako svetovy projekt.   let na mars je vzdialenejsi,  ale tiez je mozny. 

• 0

#56 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 15. May 2016 - 21:09:37

a akú vlastne máš predstavu o tom ako by tá technika mala vypadať, ohľadom "dolného segmentu" samotnej prvotnej dopravy na LEO? (vesmírna loď je to, čo od LEO pokračuje ďalej)
treba veľké rakety "supernosiče" ako saturn 5?
alebo na to stačia aj malé EELV, ktoré sú už bežne dostupné, aj komerčne?
alebo treba počkať na niečo modernejšie, viacnásobne použiteľné?

každá s týchto troch variánt má úplne iné dôsledky pre cenu za dopravu

• 0

#57 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6355 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 15. May 2016 - 21:23:39

moj nazor ?   Nie som ale raketovy inzinier,   osobne verim na nieco skutocne viacnasobne pouzitelne s efektivnym nakladom do 20 ton,  ( teda ako stredne rakety ako je sojuz ci falcon ) ,   a ked cena kg klesne pod 1000 USD tak pride boom.

Co ale bude znamenat schopnost vytvorit na orbite skutocne stanice, schopne poskytnut zakladnu na montaz rakiet.  Pokial sa mi mari, tak dnes ariane ma zhruba 5000,  sme este dost daleko.

stale snivam ze sa podari vytvorit kozmicky vytah, ale zatial to na to nevyzera.  Ale videl som napady ako znizit cenu ( napriklad vyniest to stratosfery balonom a potom tomu pomoct laserom ) , 

• 0

#58 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 16. May 2016 - 22:18:56

mňa osobne nezaujímajú ani tak nosiče a technológie, skôr "postup" ako sa dopracovať od jednej úrovne, k vyššej evolučnými krokmi, otázka "kam lietať, a čo tam budú ľudia robiť?"
najefektívnejší z hľadiska už existujúcich nosičov, sa mi zdá postup, nebudovať povrchové stanice ani na mesiaci ani na marse
ale po vzore ISS, postaviť stanicu "trochu ďalej" na mesačnej orbite, a skúmať mesiac hlavne teleoperačne
nabrať tak skúsenosti pre fakt dlhodobý pobyt v tom prostredí ktoré treba prekonať, pri ceste na mars
a až potom letieť k marsu, znovu iba "trochu ďalej" a zase zopakovať ten postup, postaviť na marsovskej orbite stanicu, a zase skúmať povrch teleoperačne
na povrch mesiaca a marsu by sa konali iba krátkodobé pilotované výpady, do najzaujímavejších miest objavených na diaľku pomocou robotov

chodím na fórum http://www.kosmo.cz/...m&file=indexnav
ale od ostatných som sa tam dozvedel, akurát to, že áno, keď nebude treba nič moc nosiť dolu do "gravitačných jám" bolo by to omnoho lacnejšie, bolo by to efektívne, celý program by bol rýchlejší
ale.. bolo mi "naznačené", aspoň tak som to pochopil, vraj je to "nudné" a tak "sucho racionálne" až to "bolí"
  • 0

#59 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6355 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 17. May 2016 - 08:53:42

to uz ideme daleko, stanica ma mesiaci je prvy krok, k overeniu technologii, navyse je bezpecnejsia ako kozmicka
  • 0

#60 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 17. May 2016 - 19:11:18

tyso
drvivá väčšina nadšencov a záujemcov o kozmonautiku sa zaujíma o mars, iba o mars a zase len o mars
akékoľvek plány na budovanie povrchovej základné na mesiaci vnímajú iba ako zdržiavanie, a ak by šlo o financovanie z "verejných" rozpočtových zdrojov, doslova to berú tak, že im chce niekto zobrať "ich" peniaze
povrchová základňa je presaditeľná iba ak nájdeš spôsob arómou zaplatiť privátne
čiže, ak ťa mesiac zaujíma, mal by si sa zamyslieť nad otázkou, ktorá je menom tejto témy

• 0

#61 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6355 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 17. May 2016 - 20:23:02

no a kedze zazraky sa nedeju, tak to ostava na bohatych statoch:)
  • 0

#62 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 18. May 2016 - 19:05:00

srandovná vec je, že akonáhle sme sa začali baviť aspoň náznakom, trochu "k veci", "prestalo to byť zaujímavé"
hmm..
čo je to podľa vás "banka"? (akože ten "dom", s takým nápisom)
  • 0

#63 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30195 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 18. May 2016 - 19:29:56

neprestalo to "byť zaujímavé", len sme sa trochu viac priblížili k zemi ... teda k veci a skutočnosti.

Mesiac je svojím spôsobom zdolaný, keď si dnes premyslíme a vidíme, s akou úrovňou elektroniky a techniky a počítačov a všetkého okolo, s akým entuziazmom a budíkmi, skladám klobúk pred všetkými, ktorý na ten Mesiac leteli.

oproti tomu sme dnes technicky tam, že je dnes Mars ďalšia najbližšia výzva. je to logický vývoj vývoja.

k tomu ľudskému faktoru, ktorý kdesi spomínaš tu

riskantne..
na hranici technických možností, a bezpečnosti
bez ohľadu na to, že pri tom budú ľudia umierať
"zaplatiť cenu najvyššiu"

chce to riadiť sa heslom
"Navigare necesse est, vivere non est necesse"
"Plavba je nutnosť, život nie"

brutálne povedané, dívať sa na cenu ľudského života ako na jeden s ekonomických faktorov
je mnoho dôvodov, prečo sú pilotované lety do vesmíru, tak drahé, jedným z najvýznamnejších je požiadavka "aby to bolo absolútne bezpečné"
pritom na "povrchu zemskom", ľudia vykonávajú každodenne povolania, pri ktorých umierajú
požiarnici, policajti, lovci krabov na aljaške, vojaci.. dokonca aj šoféri kamiónov (stačí sa pozrieť na štatistiku nehodovosti)

treba si položiť otázku
"akú cenu, má život astronauta?"
http://www.national-...ml#.VzbDdo5nq2c

to je v podstate druhotná otázka. bez toho, aby sa ľudia pustili do neznáma bez bezpečnej cesty späť, by boli dodnes obrovské biele plochy na mape Zeme s označením hic sunt leones.

a nikto by neskákal padákom a nikto by neskákal z mostov na gume a neodvážil sa do najbližšieho lesa a nikto by nepreplavil ani Atlantik.

tak ako kdesi napísal tyso, na cestu na Mars sa dobrovoľne hlásia tisíce ľudí. nie všetci sme nastavení na dobrodružné objavy, ale mnohí sme. bez takých ľudí by sme dnes nemali objavenú ešte ani Ameriku.

otázka je výber technického prevedenia a financovanie ... to, čo je v zadaní tejto témy.

tie dlhodobé cesty na ISS majú svoj význam (aj v otázke financovania), aj keď si ISS chcel v rámci sankcií svojho času opustiť, vyľudniť a bojkotovať : )

bez skúseností s Mir a ISS a raketoplánmi a tými predpotopnými cestami na Mesiac by sme neboli tak blízko k otázke, ako letieť na Mars.

a prečo sa viac hovorí tak bežne o Marse? je to prirodzené - to, že Mesiac dokážeme zdolať v prípade potreby, už polstoročie vieme ... Mars supluje volanie divočiny a skúšku vlastných síl a umu.

Mesiac človek zvládol, ale Mesiac je tak trochu "náš", (na Venuši pristáť človek nemôže, pre teplotu a atmosféru) takže najbližšia výzva je tajomný červený Mars ... ako hic sunt leones, ktoré pokoriť je výzva.

otázkou je úroveň techniky - dnes už sme tam, že by sme to zvládli aj s ľudskou posádkou. otázkou je financovanie. podľa mňa to nebude financovať jedna krajina, postupne k tomu dospejeme.

• 1

#64 alarm

alarm

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2363 príspevkov
  • 7 tém

Príspevok bol napísaný: 18. May 2016 - 19:49:32

Myslim, že otazka financovania ciest na Mesiac bude vyriešená, ak sa ceny niektorych surovín zdvihnu tak, že pri priemyselnom ťažení a hlavne priemyselnej doprave na zem, začnu ceny byť zrovnatelné. Zdá sa to velmi vzdialené, ale nie je. Treba vyriešiť niekolko technickych problemov a je to. Ak porovname techniku spred 50, 30, 10,rokov, tak krivka by bola nejaká exponenta. Technika ide tak dopredu, že ak sa niečo vymyslí, a dá do výroby, tak je to už prekonané novymi vecami. :)
Pripada mi to tak,ako v starom priklade s kozmickou vypravou k najbližšej hviezde. Ak by sme tam poslali raketu, tak počas cesty ju predbehne raketa, ktoru by sme postavili o "x" rokov po nej.
  • 1

#65 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 19. May 2016 - 09:23:33

takže najbližšia výzva je tajomný červený Mars ... ako hic sunt leones, ktoré pokoriť je výzva.
otázkou je úroveň techniky - dnes už sme tam, že by sme to zvládli aj s ľudskou posádkou.

ak chceme lietať na mars, treba k nemu minimálne 6 mesiacov, letieť "brodiť sa" skrz vyslovené "nič"
a to sme sa doteraz nenaučili
najjednoduchší a najlacnejší (a najnudnejší) spôsob ako na to, by bol, postaviť orbitálnu stanicu vysoko nad zemskou magnetosférou, a na nej skúmať dlhodobejší pobyt
mars je síce zaujímavý, ale plavba k nemu je "nuda"
podľa mňa sa k marsu vydáme, keď sa prestanete báť, tej 6 mesačnej nudy
čo vôbec nezáleží na technologickom pokroku

Pripada mi to tak,ako v starom priklade s kozmickou vypravou k najbližšej hviezde. Ak by sme tam poslali raketu, tak počas cesty ju predbehne raketa, ktoru by sme postavili o "x" rokov po nej.

celkom "dobré" zdôvodnenie prečo totálne nič nerobiť
má však chybu
keby Kolumbus čakal s cestou do "nového sveta", až do dňa keď by tam mohol letieť na "jumbo 747", dodnes by nikto nijaké "jumbo 747" nepostavil, a my by sme o tom že nejaký "nový svet" existuje, možno ani netušili
  • 0

#66 alarm

alarm

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2363 príspevkov
  • 7 tém

Príspevok bol napísaný: 19. May 2016 - 11:20:04

no a práve preto tá druhá raketa zaručene dobehne tú prvú  :thumbsup:

• 0

#67 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 19. May 2016 - 12:28:10

zaujímavé, s čoho všetkého sa dá urobiť hádka, či bolo skôr vajce alebo sliepka..
  • 0

#68 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6355 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 19. May 2016 - 13:00:48

myslim ze dalsi logicky krok je stala zakladna na mesiaci, predsa len tam je mozne sa zakopat a v pripade nutnosti evakuovat. vzdialena stanica je na tom horsie. a zda sa ze na mesiaci je mozne tazit vodu a tak ziskavat palivo
  • 0

#69 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 19. May 2016 - 13:40:46

myslim ze dalsi logicky krok je stala zakladna na mesiaci, predsa len tam je mozne sa zakopat a v pripade nutnosti evakuovat.

a kde konkrétne, na povrchu mesiaca, by tá základňa mala byť?
  • 0

#70 alarm

alarm

Commodore

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2363 príspevkov
  • 7 tém

Príspevok bol napísaný: 19. May 2016 - 14:51:54

alamo:

aká hádka...dal som ti za pravdu...nič nerobiť znamená nič neskúšať, ale ak tá druhá loď dobehne prvú, znamená, že tá prvá musela vyštartovať, aj keď bolo jasné, že druhá ju dobehne. Takže žiadne Kolumbusove čakanie... :ahooj:

• 1

#71 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 22. May 2016 - 11:53:53

pravdu povediac, neviem ako ďalej pokračovať v tejto téme
plne komerčné aktivity vo vesmíre, sú obmedzené prakticky na prevádzku telekomunikačných satelitov, a aj to je dosť závislé na určitej nepriamej podpore od štátu
kedy dôjde k zlomu, aj pri letoch ľudí, aspoň na LEO, to nevie nikto
  • 0

#72 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 29. May 2016 - 14:32:14

prečítal som si to znovu..

povedať na mesačný prach, že toto je peniaz nestačí, najprv sa tam musíme aspoň znovu dostať, ale v tom musí niekto vidieť rácio, aby to znovu financoval ... teda celé naopak. 
tak ekonomika - ako teda chceš znovu na Mesiac? :)

game
podľa teba momentálne neexistuje "hotoví" dopravný prostriedok, ktorým by sa dalo letieť až na Mesiac?
čiže si ho ani nemôžem kúpiť?

a čo ak už je "hotoví", používa sa ale na úplne iné veci?
a ten kto by chcel letieť na Mesiac, "iba" potrebuje nájsť peniaze aby si ho mohol kúpiť?
  • 0

#73 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30195 príspevkov
  • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 29. May 2016 - 15:05:35

trochu nechápem, prečo sa to pýtaš mňa : ) ... o hodne vyššie som párkrát písala, že máme ... dokonca aj na Mars. 

napríklad aj tu:

...

to, že Mesiac dokážeme zdolať v prípade potreby, už polstoročie vieme ... Mars supluje volanie divočiny a skúšku vlastných síl a umu.

Mesiac človek zvládol, ale Mesiac je tak trochu "náš", (na Venuši pristáť človek nemôže, pre teplotu a atmosféru) takže najbližšia výzva je tajomný červený Mars ... ako hic sunt leones, ktoré pokoriť je výzva.

otázkou je úroveň techniky - dnes už sme tam, že by sme to zvládli aj s ľudskou posádkou. otázkou je financovanie. podľa mňa to nebude financovať jedna krajina, postupne k tomu dospejeme.

či si ho kúpiš, alamo, je už na tvojich financiách :smile2:

• 0

#74 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 29. May 2016 - 15:44:16

hmm..
tak napríklad, také jednoduché Mesačné "flyby", oblet Mesiaca
s technického hľadiska, naozaj stačí kúpiť "staré železo" od rusa loď sojuz, posadiť ju na nosič ariane 5, kúpený od esa, a dvaja astronauti by mohli obletieť Mesiac, doslova už dnes..
  • 0

#75 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4370 príspevkov
  • 114 tém

Príspevok bol napísaný: 29. May 2016 - 21:44:52

je to myšlienka samozrejme kontroverzná
bolo by to treba "odľačiť", letieť bez LAS (záchranného systému).. a možno aj bez skafandrov..
čiže "nebezpečne a s rizikom"

a to je práve to, čo má sledovanosť
čiže malo by to byť zaplatiteľné komerčne, po vzore "Red Bull Stratos"

a navyše
Navigare necesse est, vivere non necesse.
  • 0

Podobné témy pre kľúčové slovo: peniaze, bitcoin, investovanie, rai kameň, kozmonautika

Najnovšie zápisy z blogu v tejto téme

Fotografia

Ako zaplatiť za výpravu na Mesiac?

Napísal(a) alamo v alamo's Blog, on 6. May 2016 - 22:33:55

Veľa ľudí, sníva o letoch do vesmíru.
Napríklad Denis Tito, prvý vesmírny turista, založil spoločnosť Inspiration Mars Foundation, ktorá plánovala pilotovaný oblet Marsu.
Alebo ste si možno v médiách všimli, senzačnú správu, o plánoch projektu Breakthrough Starshot, poslať sondu k najbližšej hviezde Alfa Centauri.
A ten kto to sleduje, vie že takýchto pro...

Čítať viac →