Skočiť na obsah

Fotografia
* * * - - 1 Hlasov

Ako zaplatiť za výpravu na Mesiac?

peniaze bitcoin investovanie rai kameň kozmonautika

• Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 95 príspevkov

#76 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6 726 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 30. máj 2016 - 08:56:05

alamo,    mam iste technicke pochybnosti ze by to slo, sojuz je prilis slaby na to aby to zvladol.   Ale mozno sa mylim, nie je to vsak podstatne.

Ja tuto temu chapem tak ci je mozne zabezpecit rozvoj kozmonautiky na nestatnej urovni.   A podla mna este nie ale pride to.  

NASA to vidi podobne, na lety k iSS a obecne na nizku orbitu podporuje sukromny sektor a jej plany sa venuju oblastiam kde v blizkej buducnosti sukromnici nebudu schopni dat dohromady dost penazi a ani to nebude komercne zaujimave.

Napriklad posledna sprava ze testuju nafukovaci modul ISS  znamena ze nie je daleko doba ked bude mozne postavit sukromnu orbitalnu stanicu napriklad ako hotel pre turistov,

• 0

#77 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 30. máj 2016 - 20:28:26

tyso
sojuz by to zvládol, dokonca omnoho viac..
dokonca by zvládol zaparkovať, na špecifickej orbitálnej dráhe okolo mesiaca, a za pomoci tam umiestneného cieľového telesa riešeného buďto ako "target vehicle", alebo čerpacej stanice na dotankovanie paliva, sa vrátiť späť na zem
ehm.. "relatívne bezpečne"
takže nemusí to byť "jednorazová šov"

a koľko by to stálo?
ceny za štart ariane sa vlastne iba odhadujú
od 150 miliónov po 250 miliónov za štart.. takisto ceny sojuzu.. vezmime "pesimistickú" sumu 100 miliónov eur..
dohromady teda a to je pesimistický odhad, 350 miliónov eur za "extrémny športový výkon"
a existuje omnoho širšia škála možností, ako to bez veľkých nákladov, na vývoj nového hardvéru, dať do hromady z už existujúcich komponentov
zdá sa 350 miliónov veľa?
porovnajme s inými v podstate reklamnými podnikmi
cirkus okolo F1, tiež nie je lacný
http://www.skylink.s...e-nevedeli-o-f1
odhadovaný ročný rozpočet tímu Mercedes ide k 456 miliónov eur, na jediný rok..

samotný "skromný" Red Bull Stratos, cenou 50 miliónov eur, vytvoril skrz sledovanosť reklamný priestor v ťažko odhadovateľnej hodnote cez niekoľko miliárd..
http://www.nachricht...rt193245,984382

takže "doba je zrelá"
čistá sledovanosť a vytvorený reklamný priestor, dokáže zaplatiť aj omnoho väčšie podniky
  • 0

#78 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 1. jún 2016 - 08:39:58

"závažnejšou" námietkou by bolo,
že predsa netreba nič krkolomne "zliepať"
zanedlho totiž, plánuje space x dať do komerčného predaja nový nosič Falcon H
http://www.spacex.com/falcon-heavy
a ten so svojou nosnosťou 50 ton na LEO, zvládne poslať k mesiacu nielen loď ale aj lander

tak prajme Elonovi Muskovi nech "zlomí väz".. a FH odštartuje skôr, než sa prevalí, že jeho ostatné "eko" podnikateľahké aktivity (tesla motors, solar city) sú nechutná pyramídová hra
  • 0

#79 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 1. jún 2016 - 10:00:41

Elon Musk je fakt "finančný čarodej"
  • 0

#80 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 1. jún 2016 - 20:02:41

musím vysvetliť, prečo je mi Elon, tak nesympatický
on je totižto, podľa všetkého veľmi "ťažký marťan", človek presvedčený, že jediným správnym cieľom ľudských snažení vo vesmíre je Mars, a čokoľvek iné, napríklad akákoľvek snaha o návrat na Mesiac, je "strata času"
ostentatívnym spôsobom to dáva najavo, napríklad na stránkach spoločnosti Space X, kde akosi "pozabudli" spomenúť "TLI", schopnosť rakety postrčiť náklad k Mesiacu
http://www.spacex.com/falcon-heavy
dali tam Pluto..
  • 0

#81 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 23. október 2016 - 10:41:00

Čo keby sme, do nejakej vesmírnej sondy naložili zlatú tehlu?
Doslova do písmena zlatú tehlu, ako kus komodity o určitej hodnote.
Raketa odštartuje, a sonda bude umiestnená na nejakú stabilnú dráhu kde môže visieť hoci aj 10 000 rokov. Na zemi by zostal iba "papier", so záznam o tom komu tá tehla patrí.
Čo by to urobilo s cenou tej zlatej tehly?
Bolo by ju možné predať? A za koľko? Za menej alebo za viac, ako rovnakú zlatú tehlu ktorá by stále bola na povrchu zemskom?
Ak zmyslom existencie zlatej tehly, je poväčšinou tvrdnúť v trezore..
Čisto prakticky, bol by to "trezor lietajúci vo vesmíre", a fungoval by veľmi dobre.
...
Viacerí ste tu bavili o investovaní, aj o investovaní do zlata.
Otázka je jednoduchá, kúpili by ste cenný papier, na ktorom by stálo že ste vlastníkom zlata vo vesmírnom trezore?
  • 0

#82 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6 726 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 23. október 2016 - 21:15:54

alamo pri investicii existuje cosi zvane likvidita. ty z vysoko likvidneho zlata spravis nelikvidne, to si vytvoril len kuriozitu nie investiciu
  • 0

#83 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30 569 príspevkov
  • 311 tém

Príspevok bol napísaný: 23. október 2016 - 21:32:52

...
Viacerí ste tu bavili o investovaní, aj o investovaní do zlata.
Otázka je jednoduchá, kúpili by ste cenný papier, na ktorom by stálo že ste vlastníkom zlata vo vesmírnom trezore?

zrejme nie :) ... hm, ale možno meter štvorcový pozemku na Marse... :hmmm: :)

kto investuje do podobných komodít, a skutočne investuje a žije z toho, zarába na obchodovaní a špekuláciách, je to kšeft. nechať krúžiť zlaté tehly na orbite nie je kšeft, kšeft je živá záležitosť, zlaté tehličky vo vesmíre prinesú menej ako pokusy s kuriatkami prepelíc, v konečnom dôsledku ... si myslím ja :)

investovať do zlatej tehličky krúžiacej vo vesmíre si viem predstaviť niekoho, kto to spraví z recesie, trebárs partička ľudí, pre ktorých jedna zlatá tehlička je tak asi dva centimetre štvorcové Van Gogha...

keď už - bola by som schopná "investovať", mať prostriedky a možnosť, do tej Saganovej zlatej plakety, ktorá je na ceste s Pioneerom 10 a 11 a smerujú tichučko ktoviekam ... uhm, to by ma dokonca vážne tešilo :)

• 0

#84 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 23. október 2016 - 21:53:01

tyso game
viete čo je to "Executive Order 6102"?
https://en.m.wikiped...ct_of_the_Order
zlato nevyšlo z módy, len tak náhodou
história nás učí že je možné veľmi ľahko vlastníctvo zlata vyhlásiť za "zločin".. a zlato zhabať

ale čo keď ten trezor bude poletovať x tisíc kilometrov od Zeme?
ako by šlo vyvlastniť niečo také?
nešlo!
  • 0

#85 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6 726 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 23. október 2016 - 22:16:06

slo by to zostrelit :)   ale dobre,  mna si na na investiciu nepresvedcil,  ja si ho zakopem radsej sam na mieste kde si v pripade akutnej potreby viem vykopat.

• 0

#86 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 24. október 2016 - 05:18:38

"zakopem.." na záhrade.. pod kompost?
tyso.. si ty ale nechutná "veverička"
;)
  • 0

#87 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6 726 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 24. október 2016 - 12:39:14

neprezradim kde :),  ale ak bude treba utekat z krajiny ( napriklad ked vyhra Kotleba) tak mi to posluzi lepsie ako zlato na orbite :)

• 0

#88 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 24. október 2016 - 13:32:22

hmm..
keď už tak pesimisticky
tak nosiť zlaté tehly namontované v ehm.. "konečníku".. to proste nebude môj štýl..
asi to bude dosť nepohodlné..
okrem toho na úteku môže človek ľahko stretnúť aj "individuá", čo mu prehľadajú ešte aj ten konečník
hmm..
mne príde estetickejšie, a praktickejšie zapamätať si nejaké to číslo
  • 0

#89 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6 726 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 24. október 2016 - 14:03:31

skus zaplatit na ciernom trhu cislom :) , narazis na tu onu likviditu :)   Ale dobre, nechajme to tak.

• 0

#90 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 24. október 2016 - 18:06:40

nechajme to tak..
ja neviem.. ako by som sa správal, keby o mne "spoločnosť" proste povedala že som zločinec?
asi by záležalo na tom, akú by som mal "náladu", teda do akej miery by som bol naštvatý na celý svet, a nenávidel ho
obávam sa.. že v extrémnom prípade by som..
ja by som nikomu za nič neplatil..
bral by som ten "útek", už len ako príležitosť "ODREAGOVAŤ SA"
stačí to povedať takto?
nechajme to radšej tak..
..
ostatne game má tiež problém
viac krát si tu na fóre.. teda game priam nariekala nad tým, ako sa ľudstvo "premnožuje" a ničí túto planétu
lenže to je aj dôsledok zle nastaveného finančného systému, takpovediac "intenzívneho" investovania a tvorby stále rastúceho zisku závislého na raste populácie, ekonomiky, dlhu a vôbec všetkého "konzumizmu", rastu iba pre rast
rastu kvantity bez ohľadu na kvalitu
kúpa "zlatej tehly" je oproti tomu "extenzívny" spôsob investovania
vskutku nevytvorí sa tak nijaký zisk ani rast, iba to uchováva hodnotu
a teda dalo by sa povedať že je to proekologický spôsob tvorby úspor
skrátka ak to game s tou svojou starostlivosťou o planétu Zem myslíš vážne, mala by si dokonca podporovať zavedenie nejakej formy zlatého štandardu
ak nie tak si budeš naďalej, a teraz už vedome odporovať, a nebudem ťa môcť brať vážne
  • 0

#91 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30 569 príspevkov
  • 311 tém

Príspevok bol napísaný: 24. október 2016 - 19:56:05

alamo, nepochopila som to, a nechápem celkom, o čo vlastne ide :)

ale keď sa to pokúšam aspoň trochu rozmotať a nájsť kdesi nejaký koniec nite, tak asi tak:

znepokojuje ma nakladanie s našou planétou, áno.

nie je to novodobá záležitosť, to ani náhodou.

keď som naposledy "nariekala" - ozvala sa na tvoj príspevok, kde si bohorovne vyhlásil, že keď nás bude o pár rokov 10 či koľko miliárd, nič to neznamená - ozvala som sa proti tomu, a napísala, že podľa mňa to znamená pre našu vyrabovanú preľudnenú zaodpadkovanú planétu hodne. to áno.

ako pomôže ekológii a planéte, keď budú krúžiť okolo planéty nejaké obdoby ISS či čohokoľvek naložené zlatými tehlami, nechápem vôbec. to nie.

odpadu je tam už dosť aj bez toho. ani nám to moc nepomôže zaplatiť výpravu na Mesiac : )

a ešte - nie je to môj problém. je to aj tvoj problém, aj celospoločenský a celopozemšťanský problém, a ani náhodou nie je z toho problému najväčší problém to, kde sa budú skladovať zlaté tehličky. až polovicu sveta a morí zadusia odpadky, zlaté tehličky na orbite budú presne to, čo našu jedinú Zem - viac ich nemáme, len tú jedinú - zachráni. ja zasa toto nemôžem brať vážne.

či ty mňa posúdiš, milý alamo, a berieš vážne na základe nejakej mojej podpory zlatého štandardu kdesi na orbite, tak to už je mimo môj pochop úplne  :ahooj:

• 0

#92 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 24. október 2016 - 21:01:33

game
keby som tú tehličku zlata, mohol nechať doma v šuplíku bol by som šťastný (aj keď rozumnejšie, by bolo mať ju v bezpečnostnej schránke v banke)
bohužiaľ objavuje sa neuveriteľné množstvo "krásnych myšlienok", zrušenie hotovosti, garantovaný príjem, doviesť do EÚ všetky "sociálne prípady" s celého vesmíru a prideľovať ich kvótami, biopalivá (bojovať proti GW pálením potravín) atď atď atď
tak iba reagujem
vymyslel som ako tú zlatú tehličku opatriť tak, aby som ju mohol legálne vlastniť, aj keď to bude v EU ilegálne, a nemusel som porušovať zákony, utekať ako židia pred Hitlerom, ani s ňou obchodovať na čiernom trhu
proste tá cáklotina, je to iba reakcia na iné cáklotiny (a možno ešte väčšie) ktoré vymysleli intelektuálne elity
ja som iba roboš bez maturity, odo mňa môžeš očakávať iba samé také "prízemnosti", napríklad "čo keby som moje úspory, radšej vystrelil do vesmíru?" :P
  • 0

#93 alamo

alamo

Rear Admiral

• Advanced Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 4 425 príspevkov
  • 115 tém

Príspevok bol napísaný: 6. marec 2017 - 10:43:25

tak ekonomika - ako teda chceš znovu na Mesiac? :)

rok sa s rokom zišiel.. "doba dozrela"

https://www.etrend.s...lo-mesiaca.html
SpaceX Elona Muska budúci rok pošle dvoch turistov okolo Mesiaca

treba samozrejme brať do úvahy zlopovestný "časový koeficient Elona Muska" (keď niečo prisľúbi v nejakom čase, treba to vynásobiť dvomi)
ale aj dva roky znejú fantasticky
  • 0

#94 tyso

tyso

Vice Admiral

• Advanced Members
  • 6 726 príspevkov
  • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 6. marec 2017 - 11:02:02

uff, to je rychlost.  Stale sa mi nechce  tomu uverit, od pristatia na mesiac je to sice este  daleko ale aj tak predstava ze po pol storoci sukromna lod s ludmi na palube obleti mesiac je daleko za mojou fantaziou.  Nuz drzim palce, co ine.

• 1

#95 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30 569 príspevkov
  • 311 tém

Príspevok bol napísaný: 6. marec 2017 - 12:43:45

a odpoveď na úvodnú otázku témy je jasne zodpovedaná:

žiadny štát, žiadna krajina, nemajú na zbytočné cesty, ktoré im už nič moc neprinesú - ale súkromní turisti.

boli už všade, na Zemi nič nové, videli všetko, vynášajú ich za ich peniaze na ISS, Zem už videli, tak teraz si zaplatia cestu na Mesiac. teda na jeho orbitu  - ináč to ani nemohlo skončiť, je to turistická cesta.

tuším sme tu o tom aj hovorili, že keď to bude, bude to súkromná akcia - polovica bohatstva sveta je v pár tisícoch súkromných rúk, čo by si s ním počali? poletia na Mesiac : )

Prví SpaceX astronauti budú bežní ľudia, ktorí boli za nevšedný výlet ochotní zaplatiť nemalú čiastku.

a dnes je všetko tak rýchle, keď boli schopní letieť s budíkmi v raketách v 60. rokoch, dnes by technológie nemali byť problém - a zaplatia si to.

a zanedlho si zaplatia aj cestu na Mesiac. to príde skôr, než sa nazdáme. ale nebudú to štátne akcie, súkromných peňazí je na to viac než dosť.

a bude aj ten Mars. Mesiac je len kratochvíľa, pohľady sa upierajú na Mars... :)

• 0

#96 game

game

phantom fsp

• Management
  • 30 569 príspevkov
  • 311 tém

Príspevok bol napísaný: 29. január 2018 - 20:38:14

pasuje k tejto téme:

práve dnes som čítala článok o tom, že zrejme zaplatenie výprav na Mesiac nie je taký obrovský problém...

chystá sa tam totiž kdekto, už čoskoro:

Cesta na mesiac - aké misie plánujú Čína, USA, India ...

a NASA spolu s Roskozmom chystajú postaviť spoločnú stanicu na Mesiac,

a 46 rokov po tom, čo americký Národný úrad pre letectvo a vesmír poslal k Mesiacu ľudskú posádku, sa NASA snaží o čosi podobné, plánujú na rok 2022...

Mr. Trump nakázal NASA poslať čo najskôr na Mesiac znovu človeka, ako prípravu na misiu na Mars

Čína sa pripravuje veľmi masívne na veci, ktoré ešte nikto nerobil, okrem iného pristáť na odvrátenej strane Mesiaca

India z vlastnými technológiami a s vlastným financovaním sa po tvrdom pristátí sondy chystá na mäkké pristátie, okrem iného

Rusko spolupracuje s NASA na viacerých vážnych projektoch, a samozrejme nezaháľa SpaceX a Elon Musk...

takže peniaze sa zjavne na financovanie ciest na Mesiac našli... : )

• 0

Podobné témy pre kľúčové slovo: peniaze, bitcoin, investovanie, rai kameň, kozmonautika

Najnovšie zápisy z blogu v tejto téme

Fotografia

Ako zaplatiť za výpravu na Mesiac?

Napísal(a) alamo v alamo's Blog, on 6. máj 2016 - 22:33:55

Veľa ľudí, sníva o letoch do vesmíru.
Napríklad Denis Tito, prvý vesmírny turista, založil spoločnosť Inspiration Mars Foundation, ktorá plánovala pilotovaný oblet Marsu.
Alebo ste si možno v médiách všimli, senzačnú správu, o plánoch projektu Breakthrough Starshot, poslať sondu k najbližšej hviezde Alfa Centauri.
A ten kto to sleduje, vie že takýchto pro...

Čítať viac →