Skočiť na obsah


Fotografia
* * * - - 1 Hlasov

Fundamentalizmus v náboženstvách /na spôsob kreacionizmu v kresťanstve

judaistický darwin zákaz školy

 • Prosím prihláste sa ak chcete odpovedať
Téma má 3 príspevkov

#1 game

game

  phantom fsp

 • Management
 • 28 933 príspevkov
 • 306 tém

Príspevok bol napísaný: 19. september 2018 - 17:59:34

fundament je základ... keď položíme len jeden základný kameň, nie je veľmi kam a kade stavať, a to trochu desí.

 

pre kresťanstvo je takýmto príkladom pomerne desivý Kreacionizmus  - popísali sme tu o ňom celé strany,

 

to, že v islame hrá úlohu striktná viera, je ďalšia vec,

ale je dosť desivé, že napriek viere v judaizme vedci, otvorené hlavy, boli judaisti, židia, a to málokto odškriepi. spústa nobelových cien smerovala do ich radov.

 

preto je dosť desivé, že kreacionizmus na judaistický spôsob prekvitá:

 

Izraelské ministerstvo nabádá pedagogy, aby při výuce biologie pokud možno vůbec nezmiňovali evoluční teorii Charlese Darwina. Vyplývá to ze zprávy, na které se podílela izraelská televize Yisra'el Eser (Channel 10). V jejím vysílání toto zjištění potvrdili specializovaní učitelé, kteří konstatovali, že žáci základních škol se o této teorii nemusí dozvědět vůbec.

 

V osnovách izraelských základních škol totiž není jediná zmínka o evoluční teorii. Středoškoláci se o ní povinně dozví jen v rámci diskuse, při které Darwinovo učení soutěží s jinými výklady. Pedagogové nedostávají k teorii evoluce žádné výukové materiály ani školení. Naopak, ministerstvo vedené silně pravicovým a nábožensky orientovaným ministrem Naftali Benetem učitelům radí, aby se soustředili na jiná, byť podobná témata – žákům mají vyprávět třeba o přizpůsobování živých organismů okolnímu prostředí.

 

Ještě před čtyřmi roky se přitom izraelské střední školy na Darwinovu teorii ptaly i při závěrečné zkoušce. Komentátoři se shodují, že evoluce je pro izraelskou náboženskou pravici citlivé téma a ze škol mizí úměrně posilování jejího politického vlivu. Židovští fundamentalisté se podobně jako jejich křesťanští, či muslimští souputníci opírají o doslovný výklad posvátných textů, podle kterého všechny zvířecí i rostlinné druhy do našeho světa umístil Stvořitel.

Izraelští vědci před nynějším trendem v izraelském školství varují. „Darwinova teorie je jedním z fundamentů vědeckého poznání. Pokud jí ze vzdělávacích ústavů odstraníme, ztížíme našim dětem přístup k bádání obecně,“ uvedla pro server Times of Israel Liat Ben Davidová z Weizmannova institutu věd.

...

Darwin se už nenosí, izraelské školy o něm neučí a muzea zakrývají dinosaury

 

kráčame plnou parou vzad, kreacionizmus na izraelský spôsob, svetlá budúcnosť ľudstva.  a ani náhodou tu nejde o to, že tu niekto neverí v Darwina, v Darwina netreba veriť, treba premýšľať a používať mozog.


 • 0

#2 dead

dead

  in memoriam

 • Advanced Members
 • PipPipPipPipPipPipPip
 • 2 904 príspevkov
 • 12 tém

Príspevok bol napísaný: 19. september 2018 - 19:43:49

asi bolo chybou zvyknut si na mylnu tezu, ze dejiny a vyvoj ludstva su linearnou priamkou z bodu A, cez body B a C az do ziarivej buducnosti :)


 • 1

#3 Tono

Tono

  Commodore

 • Advanced Members
 • PipPipPipPipPipPip
 • 2 369 príspevkov
 • 1 tém

Príspevok bol napísaný: 19. november 2018 - 21:48:23

Fundamentalizmus je snaha o hľadanie absolútnej pravdy. A kto iný, ako boh môže mať absolútnu pravdu. Takže každá snaha svojvoľne interpretovať texty starého zakona, koránu, alebo iné náboženské dogmy, je fundamentalistami automaticky považovaná za spochybňovanie samotného boha. Ako farizejsky vyznieva snaha človeka obhajovať boha, ktorý na to nie je vôbec odkázaný. Obhajovať by sme sa mali my sami, pred bohom, alebo aspom svojím svedomím.  Ak by boh potreboval obhajobu od človeka, bol by ako ako my. Ukameňovanie, ako trest za rúhanie sa používa v niektorých islamských krajinách dodnes. „V týchto krajinách dokonca existuje nariadenie, ktoré určuje veľkosť kameňov, aby vinník neumrel priskoro a dlhšie trpel. “  V starom zákone platí tento trest stále, našťastie ho židovský fundamentalisti neaplikujú v praxi. Ježíš sa pre svoje názory kameňovaniu len tesne vyhol, ale nakoniec bol obvinený z toho, že sa pokladal za syna božieho. Aká nehoráznosť, škandál... Pre fundamentalistov bolo neakceptovateľné, že syn boží sa narodí, ako každý smrteľník, z matky a navyše v maštali za asistencie vola, somára a oviec. Ak je Ježiš syn boží, tak je to práve on, ktorý by mal byť tŕňom v oku fundamentalistov.

 

Vo vede neexistuje dogma a každé tvrdenie musí byť podložené konzistentnou teóriou, ktorá zodpovedá experimentálnym meraniam. V tom ale nevidím žiadny rozpor z vierou, ale z fundamentalizmom.


 • 0

#4 game

game

  phantom fsp

 • Management
 • 28 933 príspevkov
 • 306 tém

Príspevok bol napísaný: 20. november 2018 - 19:30:57

trošičku by som nesúhlasila,  trochu v tom vidím zmysel inde... fundamentalizmus nie je hľadanie absolútnej pravdy,

slovo fundamentalizmus mi evokuje niečo iné.

 

samotný "fundament" znamená základ - základ, na ktorom sa stavia, bez ohľadu na to, či ten základ je dobrý či zlý, či na ňom budú stáť najnovšie supernoviny, z ktorých sa stane najničivejší bulvár, či na ňom stavia nejaká viera, hoci aj mormónska...

fundamentalizmus vo mne evokuje niečo nerozumné, niečo zakonzervované, niečo bez rozumu, niečo, čo naháňa trochu strach, lebo vymýva mozgy.

 

alebo ináč - fundamentalizmus je stavanie na základoch, ktoré môžu byť úplne chybné.

je to hľadanie základu, stavanie na pôvodných základoch, aj keď sú úplne zmenené - kto sa poddá fundamentalizmu, nebude pátrať po pôvodnom základe, stačí mu potvrdenie niečoho, čoho sa môže chytiť po tom, čo mu vymyli mozog a po tom, čo mu svet nedáva... resp. dáva, len to nechápe.

 

a v náboženstvách je fundamentalizmus spravidla presne o tom - to nemá veľa spoločného s tým, že je viera, kde je Ježiš a syn boží, to je to, čo sa naložilo okolo, čo si niekto vymyslel, zle vyložil, vytvoril pre seba alebo pre zblbnutie más.

 

preto je fundamentalizmom kreacionizmus, lebo základný fundament tohto blbnutia stále väčšieho počtu, miliónov ľudí, je chybný fundament...

aj v originál  kreacionizme   sme mali spočiatku problém.

 

a toto sa deje zjavne pomaly aj v náboženstvách, ktoré boli dosiaľ pomerne príčetné, preto ten judaizmus.

fundamentalizmus je v každom náboženstve - je to prirodzený proces, tak, ako sa náboženstvá delia na sekty, a ľudia potrebujú stále silnejšie podnety pre čokoľvek, potrebujú si nejako dať dokopy aj svoju vieru, pohľad na svet a vyrovnanie sa so svetom a svojím životom...

 

tam sa mi zdá, že preto sú milióny ľudí ochotní prijať akýkoľvek fundament, lebo im nepasuje dokopy náboženstvo s tým, čo vieme o svete, k čomu sme sa dopracovali, prečo sú ochotní za cenu vraždenia a popierania zdravého rozumu ísť za fundamentom a poprieť čokoľvek.


 • 0

Podobné témy pre kľúčové slovo: judaistický, darwin, zákaz, školy