Skočiť na obsah


Fotografia
* * * - - 1 Hlasov

Európa, vízie do budúcnosti


Téma má 426 príspevkov

#101 Jozef50205

Jozef50205

  Captain

 • Advanced Members
 • PipPipPipPipPip
 • 979 príspevkov
 • 35 tém

Príspevok bol napísaný: 1. July 2007 - 16:25:18

Mame teda posielat tych, co sem pridu v nadeji na lepsi zivot, kedze doma sa nedokazu uzivit, spat odkial prisli? Suhlasim, ze by sme mali viac podporovat rozvoj takychto krajin, ale to je dlhodoby proces a kym sa podari tieto krajiny ako-tak postavit na vlastne nohy, mali by sme pomoct aspon tym, co prisli sem.


lukas
Netvrdím , že zrovna ich nabalit na lod alebo lietadlo , dať im balík na cestu a šup domov, ale zasadne zvýšiť ochranu hraníc EÚ / nová železná opona viď. u nás s UA/ a tak zamedziť vstupu , iná možnosť nie je. Tí čo sa už sem dostali ilegálne , z legalizovať ich aj v záujeme bezpečnosti občanov EÚ, jazykovo preškoliť a zabezpečiť minim. vzdelanie a venovať im pozornosť, čo samozrejme nie je lacné, ale možnosti nie je mnoho.

Axel

iba súhlas , Európa prijala v priebehu posledných 20 rokov obrovské masy bežencov, ale iba minim. boli politickí stíhaní, v tomto tempe
globalizácie sveta, či už ekonomickej , politickej a vo veľmi krátkom čase i zmene klimatu na planéte sa musí aj EÚ pripraviť na nové vlny vysťahovalectva,lokálnych a národných konfliktov, ktoré budú novovekým sťahovaním národov za holým prežitím. Nebude to sranda, E ako taká bude mať o 25 - 30 rokov svoje vlastné obrovské problémy, nielen s klimatom, ale aj s prestárnutou populáciou, energiou /?!/ , pitnou vodou , ochranou záujmov svojich obcanov, čo bude spôsobovať časté politické krizy a bojím sa povedať , ale aj extrémizmu a úpadku demokracie ako ju poznáme v súčasnosti.
 • 0

#102 Sniper

Sniper

  Aim and Shoot

 • Retired Members
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 22669 príspevkov
 • 1068 tém

Príspevok bol napísaný: 7. August 2007 - 20:12:33

Dnešný článok na SME ktorý má vysokú čítanosť:

Európu rozčuľujú stavby mešít

Panorámy európskych miest sa začínajú meniť. Popri vežiach kresťanských chrámov sa objavujú moslimské minarety.

Moslimovia v západnej Európe boli v posledných desaťročiach ľahko prehliadnuteľní. Modlili sa v garážach, starých výrobných halách a zväčša na okraji miest.

Postupne však nabrali sebavedomie, zhromaždili dostatok peňazí a od úradov vybojovali povolenia na stavbu adekvátnych priestorov.

Časť Európanov však bije na poplach. Podľa odporcov rozmach mešít na starom kontinente dokazuje čoraz silnejšiu islamizáciu Európy. Prekážajú im aj prozaickejšie dôvody ? napríklad problémy s dopravou a parkovaním.

Podľa moslimov, to naopak znamená, že sa stávajú plnoprávnymi občanmi Európy. ?Túžba moslimov postaviť si budovu na modlitby znamená, že sa chcú cítiť ako doma a žiť v harmónii so svojím náboženstvom v spoločnosti, ktorú prijali za svoju,? povedal pre agentúru Reuters Bekir Alboga z Tureckej islamskej únie v Nemecku .

Hrozí Európe islamizácia?

Prípravy na stavbu mešity zaberú moslimom v Európe aj niekoľko rokov. Po dohode s miestnymi zastupiteľstvami však prichádzajú na rad ešte väčšie komplikácie.

Susedia, na­cionalisti či kresťanské skupiny sú proti mešitám vo svojej blízkosti. Varujú, že minarety zmenia panorámu miest, ktorým stáročia dominovali veže kresťanských kostolov.

V Kolíne nad Rýnom stavajú modernú mešitu v otomanskom štýle. Podľa odporcov je však priveľká a môže ohroziť dominanciu jednej z najvýznamnej­ších gotických katedrál v Európe - Kolínskeho dómu. ?Mešita zmení panorámu mesta,? vyhlásil pre nemecké médiá katolícky kardinál Joachim Meisner. Žiada, aby sa bral ohľad na európsku históriu.

Bezpečnostné obavy

Odporcovia mešít často argumentujú aj obavami z terorizmu, keďže sú známe prípady radikálnych klerikov, čo z kazateľne útočili na zriadenie hostiteľského štátu.

Príkladom je petícia v Londýne proti výstavbe megamešity, ktorá by stála v blízkosti Olympijského štadióna. Organizátori ju zavesili rovno na stránku premiéra Browna a za pár dní ju podpísalo takmer tristotisíc ľudí. Po teroristických útokoch je Británia špeciálne citlivá na moslimský radikalizmus a mnohí považujú aj mešity za potenciálne bezpečnostné riziko.

Nemecko: čo s mešitami?

S rozmachom mešít sa zaoberá najmä Nemecko, ktoré má početnú moslimskú menšinu najmä z Turecka.

Od začiatku roku sa uskutočnilo už niekoľko protestov proti stavbe mešít nielen v Kolíne ale i v Berlíne.

Rozruch vyvolalo aj miestne zastupiteľstvo v Mníchove, ktoré hlasovalo proti stavbe mešity v meste. V boji proti minaretom sa významne angažujú extrémne nacionalistické strany. Francúzka krajne pravicová strana (MNR) sa súdi s mestom Marseille, ktoré povolilo stavbu veľkej mešity. Už predtým neočakávane vyhrala súd s parížskym predmestím Montreuil, ktoré na stavbu jednej mešity prispelo z obecnej kasy.

Nemecká polícia na jar zadržala pätnásť neonacistov, ktorí vyvolali násilnosti na pokojnom berlínskom predmestí Pankow-Heinersdorf. Moslimská obec tu stavia vôbec prvú mešitu na území bývalej NDR.

A ešte odkaz na jeden Blog: Mapovanie globálnej budúcnosti ? Svet roku 2020 podľa CIA


Som zvedavý až kam to bude pokračovať. Keď Arabi v 9. storočí ovládali južnú Európu a kresťanské národy ju neskôr po niekoľkých storočiach získali späť, Arabi sa doteraz s tým nezmierili.
Po porážke Turkov pri Viedni v r. 1683 moslimovia zistili že vojensky to nepôjde. Tak si zvolili inú cestu. Wake up Europe!
 • 0

#103 game

game

  phantom fsp

 • Management
 • 30438 príspevkov
 • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 8. August 2007 - 14:27:08

v 9. storočí Arabi napriek ovládnutiu juhu mali čo ponúknuť - stavali na gréckom dedičstve, vedení a filozofii, ktoré vlastne Arabi zachránili od zabudnutia kopírovaním a rozvíjaním filozofie a vied.
v kresťanských kláštoroch sa horlivo opisovali arabské lekárske a vedecké a filozofické spisy / 9. - 12. storočie /, aby sa na ne vzápätí zabudlo a nastúpilo nepriateľstvo.
to bola minulosť.

čo môžu Európe ponúknuť teraz ?

"Túžba moslimov postaviť si budovu na modlitby znamená, že sa chcú cítiť ako doma a žiť v harmónii so svojím náboženstvom v spoločnosti, ktorú prijali za svoju,“ povedal pre agentúru Reuters Bekir Alboga z Tureckej islamskej únie v Nemecku .

za svoju ? nie.
nemyslím, že ju prijali za svoju.
 • 0

#104 Jozef50205

Jozef50205

  Captain

 • Advanced Members
 • PipPipPipPipPip
 • 979 príspevkov
 • 35 tém

Príspevok bol napísaný: 8. August 2007 - 16:51:01

Stavby mesit by ma az tak nerozculovali , co ma znepokojuje je zdroj financii na ich realizaciu a hlavne do buducna to budu , tak ako v moslimskom svete je zvykom ,moznym nabozenskym jadrom vychovy / prevychovy / teroristov buducnosti , mozno uz nie s opasanym dynamitom alebo semtexom, ale vyzbrojeni uplne novym softwerom , ktorym dokazu nielen vrazdit bezbrannych ludi, ale sposobia aj obrovske hospodarske a aj moralne skody.

STOOOOOOOOOOOOOP LIBERALIZMU a bezbrehej imigracnej politike EU , ktora je problemom uz teraz - a co o niekolko desiatok rokov? Za toto nas budu dalsie generacie europanov i b a preklinat . :) :lol:
 • 0

#105 Cactales

Cactales

  scytheman

 • Administrators
 • 1854 príspevkov
 • 34 tém

Príspevok bol napísaný: 8. August 2007 - 18:54:51

Európa už začína viac tlačiť na asimiláciu prisťahovalcov. Postupný zákaz nosenia moslimských šatiek na verejnosti je jeden z prvých krokov. Holandský poslanec Geert Wilders ide ešte ďalej, prišiel s návrhom zákazu koránu - http://www.sme.sk/c/...azat-Koran.html .

K terorizmu - ak sa bude ďalej stupňovať v horšom prípade sa môže stať, že liberálnej EÚ "prasknú nervy" a príde s riešením à la Benešove dekréty. Ďalej by to mohlo viesť aj k novej železnej opone tentokrát medzi islamskými krajinami a zvyškom sveta. Kde by v tom prípade ostalo napríklad Turecko? A bude jeho prípadné prijatie do EÚ pre Európu prínosom, či skôr hrozbou?
 • 0

#106 game

game

  phantom fsp

 • Management
 • 30438 príspevkov
 • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 8. August 2007 - 19:14:32

Holandsko áno, a krajiny, ktoré majú skúsenosť s priveľkým počtom prisťahovalcov a ďalších a ďaľších ilegálnych prisťahovalcov
/ nedávno som o tom videla dokument, vrátane rizika, ktoré na seba títo ľudia berú, rozmnožovanie ženbou so ženami z materskej krajiny, lebo "domáce" sú pre nich už priveľmi infikované západom ... bolo toho hodne /
- tieto krajiny pomaly menia vlády zo socialistických na pravicové, lenže zakázať priamo korán môže byť hodne kontraproduktívne ... už dávno v Európe nehoreli autá a školy
na jednej strane niekto chce zakazovať korán, na druhej sa stavajú mešity vyššie ako katedrály ...
EU je príliš byrokratická, príliš liberálna, príliš zameraná na správne zakrivenie uhoriek podľa eu noriem, odtiaľ tak skoro riešenie nepríde ...
tá železná opona sa nebadateľne spúšťa, ale moslimom to zdá sa nevadí
 • 0

#107 Cactales

Cactales

  scytheman

 • Administrators
 • 1854 príspevkov
 • 34 tém

Príspevok bol napísaný: 8. August 2007 - 22:26:47

game,

určite máš pravdu a zakázanie koránu by bolo prilievanie oleja do ohňa. Západná Európa si mala stanoviť pravidlá pred pár desaťročiami, skôr ako problém s prisťahovalcami nastal. Slovensko zatiaľ tieto problémy obchádzajú, ale zrejme sa im nevyhneme. Už teraz nám vyčíta, že poskytujeme málo azylov a máme tvrdé podmienky na získanie štátneho občianstva. Starnutie populácie tiež prispeje k tomu, že sa budeme musieť viac otvoriť imigrantom. Treba pre nich mať dopredu jasné pravidlá hry, no tu nás určite bude únia obmedzovať.

K tým eurouhorkám...to radšej v inej téme. :lol:
 • 0

#108 Jozef50205

Jozef50205

  Captain

 • Advanced Members
 • PipPipPipPipPip
 • 979 príspevkov
 • 35 tém

Príspevok bol napísaný: 9. August 2007 - 07:15:40

Sediet v Bruseli a rozhodovat o buducej multietnickej Europe s nasadenymi ruzovymi okuliarmi bez analitickeho rozboru moznych problemov pre dalsie generacie obyvatelov EU je pridavanim pusneho prachu do jednej obrovskej nálože, ktora raz vybuchne a pochova celu nasu europsku civilizaciu. Ci chceme alebo nechceme, rozdiel kultur je obrovsky a v mnohom az nepochopitelny, hlavne ak samotna zapadna civilizacia rychlo napreduje v smere od krestanskych hodnot a tak v duchovnom prazdne Europanov ostava iba konzumny sposob zivota a mozný extremizmus , ako protipol velmi aktivnemu , dravemu mohamedanizmu. Extrem proti extrem dava uz jedine velke problemy.
 • 0

#109 game

game

  phantom fsp

 • Management
 • 30438 príspevkov
 • 310 tém

Príspevok bol napísaný: 9. August 2007 - 15:48:05

nemyslím, že je skutočné či imaginárne duchovné prázdno Európanov ten primárny problém, ani konzumný spôsob života, aj nekresťanské krajiny prijímajú konzum, akonáhle sa k nemu dostanú, je to pohodlnejší spôsob života, aj popri vyznávaní viery.
napriek tomu, že kolonializmus, misionárstvo a všetky podobné neduhy bielych Európanov sú takmer vymazané, rozdiely medzi bielym Európanom a ostatným svetom sú priveľké - ako napísal jozef
" Ci chceme alebo nechceme, rozdiel kultur je obrovsky a v mnohom az nepochopitelny ... " európania tu mali moslimov, ako Axel spomínal, už niekoľkokrát ... majú ich tu aj teraz, prijímali ich služby a prácu niekoľko desaťročí, žili vedľa nich - pričom je dôraz na slove "vedľa" ... nikdy nie s nimi
tie dve kultúry sa nemôžu zniesť, nevedeli to nikdy
priveľmi je zmýšľanie odlišné, a odlišné bolo aj bez duchovného prázdna a s vyznávanými kresťanskými hodnotami, pretieklo pre ne priveľa krvi a nepochopenie je stále hlbšie ... napriek tomu, že pomaly každý desiaty či koľkáty Európan nemoslim má suseda moslima...
asi to píšem priveľmi komplikovane ... nadradenosť bielych sa vracia ako bumerang, je jedno, či uplynulo tisíc či päťdesiat rokov ...
EU na nás bude tlačiť, a toto je a zrejme aj bude problém.
veľké krajiny sa neodvážili byť neliberálne, môžeme si to dovoliť my ? môžeme odporovať nátlaku na voľnejšiu azylovú politiku ?
je riešenie budúcnosti Európy teraz na EU ?
 • 0

#110 Cat Eye

Cat Eye

  Captain

 • Active Members
 • PipPipPipPipPip
 • 871 príspevkov
 • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 13. November 2007 - 16:26:33

Verím v Európu, v jej ekonomickú a kultúrnu silu i v jej rozvojový potenciál.
Prisťahovalectvo nevidím ako až taký veľký problém. Treba rozumnú reguláciu a azylovú politiku.

Pozrite sa na Ameriku, celú ju vytvorili vandráci a ich potomkovia! :lol:
 • 0

#111 Cactales

Cactales

  scytheman

 • Administrators
 • 1854 príspevkov
 • 34 tém

Príspevok bol napísaný: 8. February 2008 - 18:43:19

Podľa najvyššieho predstaviteľa britských kresťanov, anglikánskeho arcibiskupa z Canterbury Rowana Williamsa by sa malo v krajine umožniť uplatňovanie islamského práva šaria. Stúpenci islamu žijúci v Británii by sa mohli riadiť šaríou pri riešení civilných sporov a záležitostí - teda nie trestných činov - v istých vopred určených sférach života, napríklad pri manželských alebo finančných sporoch.
Jeho návrh vo štvrtok okamžite privítali islamské organizácie, podľa ktorých by to pomohlo zmierniť napätie v britskej spoločnosti. Návrh však rezolútne odsúdil hovorca premiéra Gordona Browna "Premiér je presvedčený, že v tejto krajine treba uplatňovať britské zákony, založené na britských hodnotách," odkázal Williamsovi a moslimom hovorca premiéra Browna Michael Ellam.
http://www.sme.sk/c/...Canterbury.html


Zo strany arcibiskupa to nebol veľmi šťastný návrh. V členskej krajine EÚ by mali platiť aj pre imigrantov v prvom rade zákony štátu a nie náboženské predpisy. Ale nemožno vylúčiť, že o nejaký čas sa aj to skutočne stane realitou. A nie len v Británii.
 • 0

#112 Sniper

Sniper

  Aim and Shoot

 • Retired Members
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 22669 príspevkov
 • 1068 tém

Príspevok bol napísaný: 8. February 2008 - 19:37:09

Mňa tá správa tiež prekvapila, nakoniec Británia smeruje k neistej budúcnosti, Briti sú čudní, Boh dobre vedel prečo ich poslal na ostrov...
 • 0

#113 Jozef50205

Jozef50205

  Captain

 • Advanced Members
 • PipPipPipPipPip
 • 979 príspevkov
 • 35 tém

Príspevok bol napísaný: 8. February 2008 - 19:51:09

Nie som vizionár, no "super štát" ktorý sa chystá má už teraz obrovský byrokratický aparát, ktorý nás nielen niečo stojí , ale hlavne zaplavuje nezmyselnými nariadeniami, zákonmi , ktoré sťažujú už teraz život občana EÚ. Otázka :A čo bude o pár rokov? Nezačne opačný proces EÚ a pomalý rozpad? Vieme,GB nikdy nebola naklonená , či už E ústave , teraz Lisabonskej zmluve, a tu vidím niekde začiatok možného konca vízie super štátu EÚ.
 • 0

#114 Sniper

Sniper

  Aim and Shoot

 • Retired Members
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 22669 príspevkov
 • 1068 tém

Príspevok bol napísaný: 9. February 2008 - 09:11:14

Nezačne opačný proces EÚ a pomalý rozpad?

Ja by som proti tomu nebol. EU ako superštát európskych národov by som toleroval, pretože európske národy sú dlhodobo zviazané históriou. Ale niekto si zmyslel, že začne experimentovať, experiment nazval slovom 'multikulturalizmus', no a odvtedy sa to faká.
 • 0

#115 Cactales

Cactales

  scytheman

 • Administrators
 • 1854 príspevkov
 • 34 tém

Príspevok bol napísaný: 9. February 2008 - 15:30:02

Vízia členstva v EU bola pre postkomunistické krajiny dosť silným motívom na to, aby im začali prispôsobovať legislatívu a členstvo v únii bolo pre ich ekonomiky prospešné a znamená tiež pre tieto krajiny určitú ochranu pred diktátorskými sklonmi niektorých politikov typu Lukašenko. No tiež si myslím, že integrácia by nemala smerovať k multikultúrnemu superštátu.

Čo sa týka povolenia šarie nemožno vylúčiť scenár, že ju časom niektorá krajina povolí, potom sa pridajú ďalšie a čoskoro bude snaha presadiť ju v rámci celej EU. Podobných paralel by sa niekoľko našlo.
 • 0

#116 Cat Eye

Cat Eye

  Captain

 • Active Members
 • PipPipPipPipPip
 • 871 príspevkov
 • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 12. February 2008 - 10:56:35

No tiež si myslím, že integrácia by nemala smerovať k multikultúrnemu superštátu.


Otázka, čo si budeme predstavovať pod multikulturalizmom - kultúra európskych krajín, nie je veľmi odlišná, i keď je určite šmrncnutá kresťanstvom, ale aj judaizmom a islamom a najmä pohanskou antikou a ateistickým (sekulárnym) osvietenstvom...

Slová nejakého anglikánskeho pastora si nemusíme doslova predstavovať ako implementáciu celej šarie do právneho systému. To rovnako nebezpečné by bolo prijatie bigótneho katolicizmu, protestantizmu alebo judaizmu do právneho systému. Európa predsa len stojí na liberálnych a sekulárnych hodnotách. Tie hodnoty treba strážiť, lebo pre ne rovnako nebezpečný môže byť nejaký imán ako aj ortodoxný, bigótny arcibiskup alebo rabín. Napr. poľské "nápady" ich kresťanských strán a združení už riadne liezli na nervy aj nemeckým a francúzskym straníckým súpútníkom.
 • 0

#117 Sniper

Sniper

  Aim and Shoot

 • Retired Members
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 22669 príspevkov
 • 1068 tém

Príspevok bol napísaný: 12. February 2008 - 11:15:58

Sekularizácia má v EU hlboké korene. Aj vďaka nej v EU žije čoraz viac ateistov. Kresťanstvo nemá na ľudí už taký vplyv ako v minulosti. Čo sa nedá povedať o islame, ktorý medzi ateistami nachádza stále nové ovečky (skôr baranov).
 • 0

#118 Cat Eye

Cat Eye

  Captain

 • Active Members
 • PipPipPipPipPip
 • 871 príspevkov
 • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 12. February 2008 - 12:00:22

Kresťanstvo nemá na ľudí už taký vplyv ako v minulosti. Čo sa nedá povedať o islame, ktorý medzi ateistami nachádza stále nové ovečky (skôr baranov).


Vedel by si toto nejak doložiť? Koľko ateistov konvertovalo na islám? :lol:
 • 0

#119 Sniper

Sniper

  Aim and Shoot

 • Retired Members
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 22669 príspevkov
 • 1068 tém

Príspevok bol napísaný: 12. February 2008 - 13:05:59

Presné štatistiky nemám (lepšie povedané nechce sa mi to hľadať na nete), tak isto to platí aj v prípade konverzií černochov v Afrike z islamu na kresťanstvo (6 miliónov ročne).
 • 0

#120 Cat Eye

Cat Eye

  Captain

 • Active Members
 • PipPipPipPipPip
 • 871 príspevkov
 • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 12. February 2008 - 13:31:25

Axel,
nemyslím, že konvertovanie černochov v Afrike z islamu na kresťanstvo je aplikovateľné na konvertovanie ateistov na islam v európskych pomeroch. To sa nedá porovnávať, to sú dva kultúrno-historicky diametrálne odlišné kontinenty. Pre Európu je typická ateizácia alebo sekularizicia. Kresťanstvo v Európe stráca, získava v Afrike a Latinskej Amerike. Konvertovanie ateistu si myslím, je ešte ťažšie ako konvertovanie veriaceho. Prečo si myslíš, že ateista je najvhodnejší objekt na pôsobenie islamistov?

Myslím, že debata sa bude uberať veľmi špekulatívnym smerom ak nebudeme používať relevantné údaje a informácie :lol:
 • 0

#121 Sniper

Sniper

  Aim and Shoot

 • Retired Members
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 22669 príspevkov
 • 1068 tém

Príspevok bol napísaný: 12. February 2008 - 14:03:39

Tých černochov som spomenul len ako príklad. Keď som svojho času našiel tú stránku tak som bol z toho prekvapený, pretože ide o dosť vysoké číslo a okrem toho tá správa sa nachádzala na islamskej stránke. Článok je rozmnožený na viacerých weboch, aj na youtube vo video forme.
O konverziách je veľa mýtov, tvrdí sa, že islam je najrýchlejšie rastúce náboženstvo, ale propaganda píše iba tam kde jej to vyhovuje, v globálnom meradle najviac pribúda kresťanov.

Prečo si myslíš, že ateista je najvhodnejší objekt na pôsobenie islamistov?

Pretože veľa ľudí sa za ateistov považuje preto, lebo sa im nedostávalo primerane náboženskej výchovy. Pôvodne to mohli byť kresťania, ale koľkí pokrstení o sebe povedia že sú kresťania? Tým nechcem povedať že by mi tu chýbal nejaký teokratický systém, ale už len to, že sviatky ako Vianoce alebo Veľká noc majú pre mladých viac komerčný charakter ako pôvodný a v Európe vidíme prázdne kostoly tak to o niečom hovorí.
Dnešným Európanom viera už asi veľa hovorí, môžeme hovoriť o post-kresťanskej Európe.
A tu sa objaví islam, s ním spojený fanatizmus, ktorý v liberálnej európskej pôde môže pevne zapustiť korene. Veľa mladých ľudí môže byť fascinovaných, moslimské náboženstvo je pre nich niečo s čím sa doteraz nespoznali a myslia si že môžu byť "in". Ku konverzii im chýba už len krok. Sám jeden islamský imán povedal že ateista je vhodnejší kandidát na konverziu, pretože kresťan sa niečoho drží, ale ateista sa nemá o čo opierať. Praktiky vymývania mozgov v mešitách sú účinné.
Tým však nechcem povedať že každý ateista má nábeh na konverziu k islamu. Čo sa týka tejto problematiky ide o môj názor.
 • 0

#122 Cat Eye

Cat Eye

  Captain

 • Active Members
 • PipPipPipPipPip
 • 871 príspevkov
 • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 12. February 2008 - 14:22:05

Veľmi fabuluješ... ak na ateistu nezapôsobí katolícky alebo evanjelický kňaz alebo rabín, tak bude rovnako rezistentný na imáma alebo ajatoláha (aj keď tebe nejaký potvrdil opak).

Dobre, beriem to ako tvoj názor. Som rád že si to povedal, lebo doteraz si to prezentoval ako fakt...


Pred chvílou som našiel krásny citát (bolo to síce v súvislosti s existenciu-neexistenciou bodu G:
" Blud prestáva byť bludom, pokiaľ ho zdieľa väčšina." (L. N. TOLSTOJ)
 • 0

#123 Cactales

Cactales

  scytheman

 • Administrators
 • 1854 príspevkov
 • 34 tém

Príspevok bol napísaný: 12. February 2008 - 18:27:41

Slová nejakého anglikánskeho pastora si nemusíme doslova predstavovať ako implementáciu celej šarie do právneho systému. To rovnako nebezpečné by bolo prijatie bigótneho katolicizmu, protestantizmu alebo judaizmu do právneho systému. Európa predsa len stojí na liberálnych a sekulárnych hodnotách. Tie hodnoty treba strážiť, lebo pre ne rovnako nebezpečný môže byť nejaký imán ako aj ortodoxný, bigótny arcibiskup alebo rabín. Napr. poľské "nápady" ich kresťanských strán a združení už riadne liezli na nervy aj nemeckým a francúzskym straníckým súpútníkom.

Iste, ten pastor mal na mysli iba niektoré časti šarie, podáva prst, ale nemyslí pritom na ruku. Čo sa týka presadzovania prvkov ostatných náboženstiev v právnom systéme, tak áno, môžu sa stať podobne nebezpečné, ale snaha o zvyšovanie ich vplyvu nie je v krajinách EÚ natoľko výrazná, možno s výnimkou Poľska a v určitej miere aj Slovenska.

ak na ateistu nezapôsobí katolícky alebo evanjelický kňaz alebo rabín, tak bude rovnako rezistentný na imáma alebo ajatoláha

Nemusí to byť celkom tak. Záleží aj na tom, prečo sa dotyčný stal ateistom.
Ak na niekoho nezapôsobil katolícky alebo evanjelický kňaz alebo rabín, môže mať napríklad dotyčný voči náboženstvám, ktorými bol obklopovaný určitý odpor a keď príde islam a ponúkne inú alternatívu v niektorých prípadoch môže uspieť.
 • 0

#124 Sniper

Sniper

  Aim and Shoot

 • Retired Members
 • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
 • 22669 príspevkov
 • 1068 tém

Príspevok bol napísaný: 12. February 2008 - 18:36:44

Veľmi fabuluješ... ak na ateistu nezapôsobí katolícky alebo evanjelický kňaz alebo rabín, tak bude rovnako rezistentný na imáma alebo ajatoláha (aj keď tebe nejaký potvrdil opak).

V tomto prípade mi určite vysvetlíš prečo sú mešity plné a kostoly prázdne. Prečo v kostoloch nájdeš skoro len staré babky a v mešitách prevažne mladých ľudí. Určite mi odpovieš tak, že všetko budem mať vysvetlené, lebo z tvojich príspevkov žiari taká istota že si to asi zarámujem :lol:
 • 0

#125 Cat Eye

Cat Eye

  Captain

 • Active Members
 • PipPipPipPipPip
 • 871 príspevkov
 • 2 tém

Príspevok bol napísaný: 12. February 2008 - 21:26:49

To Cacateles:
Myslíš, že tá individuálna snaha nejakého anglikánskeho pastora je väčším nebezpečenstvom ako systematická snaha poľského a slovenského kléru?

Skôr si myslím, že ateista sa stal ateistom v dôsledku poznania, štúdia, životnej skúsenosti. Samozrejme, v niektorých ojedinelých prípadoch (ťažká životná situácia, sklamanie, ťažká choroba) môže nastať príklon k silnej religiozicite - ale to bude nadkonfesné a závisle od toho, ktorá konfesia poskytla v pravej chvíli pravú pomoc. Z toho nutne nevyplýva jedinečné pôsobenie militantného islamu (myslím, že o tomto s Axelom viac-menej hovoríte). Ale toto sú skutočne marginálne javy (pár desiatok na milionové populácie) a pripisujete tomu zbytočne veľký význam.

To Axel:
Nemám pocit, že by boli kostoly prázdne a že by pripomínali geriatrické oddelenie (určite nie pri každej príležitosti). Áno, v niektorých krajinách zdanlivo sú prázdnejšie ako u nás - dôsledok cirkevnej dane a viera v Boha mimo inštitucionalizovanú cirkev. A to, že sú mešity v Káhire plné, automaticky neznamnená, že sú plné konvertovaných ateistov z Európy.
Pozri na Svätopeterské námestie - na zhromaždia niekoľkokrát do roka prídu stotisíce veriacich, podobne ako v Meke. Aký je v tom rozdiel? Prečo by som jedno mal obdivovať a druhé zatracovať? K jednemu i druhému mám liberálny a tolerantný postoj. Nech si veria majú právo. Ich právo (jednych i druhých) končí pri mojom práve na svetonázor, vierovyznanie ("nevierovyznanie").


Webb je plný všelijakých zasraných stránok pochybnej hodnoty a šíriacich hocičo. Ich existencia automaticky neznamená, že prezentujú pravdivé fakty a automaticky korektné interpretácie a súvislosti medzi nimi. A už vonkoncom nie je korektná ich aplikácia na iné konfesie (ateistov) v diametrálne odlišnom kultúrnom prostredí.

Ono je zaujímavé, že každá téma o únii sa zvrhne na križiacke ťaženie proti islamu. Iste, v niektoých krajinách vznikol problém v dôsledku neregulovanej migrácie, ktorú vyvolala neochota domácich zastávať určite, menej kvalifikované posty. Niektorí sa dostali aj na kvalifikované a pomerne významné posty. Mnohí dotiahli svojich prestárlych a zvyčajne aj chorých rodičov a príbuzných. Tí zámožnjší im servis zaplatia, chudobní ich nechajú na sociálnu sieť. Toto všetko môže vyvolávať napätie. Ale to je iná téma a už sme o nej debatovali (o príčinách i dôsledkoch) a tiež sme sa na mnohom nezhodli. Pre teba je priorita inherentný islamský terorizmus a islamizácia kresťanov a predovštkým ateistov, ktorí nedisponujú aparátom rezistencie - zrejme niečo ako získaný syndrom nedostatočnej imunity...

Jednu otázočku, koľko ateistov konvertovaných na islam žije v tvojom okolí? V mojom ani jeden.

Kľudne si zarámuj moje príspevky, nebudem mať s tým problém. A prosil by som kvalitný rám z lepšieho dreva (parený dub by vyhovoval) :lol:
 • 0